Acte Necesare Pentru Omologare GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai trebuie sa dovedesti la ITP nu in trafic. Si la ITP ai CIVul la tine. Altfel, daca face RAR control in trafic ma gandesc ca au acces la baza de date cu info trecute in CIVul fiecarei masini.
    Dar nu vezi ca merg unii bine merci cu bomba la ei fara omologare? Sau cu instalatii SH montate in fundul curtii ca se pricep ei?
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Masina trebuie sa fie in stare buna cand mergi la RAR, deci fara parbriz spart, si eu l-am avut crapat in perioada aia, cu o zi inainte sa merg sa omologhez instalatia l-am schimbat.
      In talon nu e neaparat sa treci instalatia, se trece in CIV, eu port tot timpul o copie a CIV in torpedo, dar nu cred ca o sa fie vreodata o problema. Nu m-a obligat sa lipesc nici stickerele pe geamuri, mi-a zis doar daca vreau sa le pun.
      Cat despre timp, nu stiu cat dureaza in alte orase, dar in Targu Mures am pierdut aproape o zi intreaga cu treaba asta.
      Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

      Comment


      • Originally posted by einstein1984 View Post
        Pai trebuie sa dovedesti la ITP nu in trafic. Si la ITP ai CIVul la tine. Altfel, daca face RAR control in trafic ma gandesc ca au acces la baza de date cu info trecute in CIVul fiecarei masini.
        Dar nu vezi ca merg unii bine merci cu bomba la ei fara omologare? Sau cu instalatii SH montate in fundul curtii ca se pricep ei?
        Si politia are acces la baza de date RAR, te poate verifica de ITP, dimensiuni anvelope si omologare GPL si fara reprezentant RAR

        Comment


        • E bine sa ai o copie civ in masina pt a demonstra unui politist plecat ca modificarea este omologata.
          Nu toti au acces...
          Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
          Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

          Comment


          • Originally posted by Lucian-Twingo View Post
            Salut!
            O sa merg si eu zilele urmatoare sa omologhez instalatia. Intrebarea mea este daca pot face si itp-ul in acelasi timp sa mai scap de alt drum si alte griji. Credeti ca e ok? Aveti idee cat costa omologare+itp?
            Salut, am o mare intrebare la tine, ai facut si itp si omologare la rar?
            Mie mi-a expirat itp si nu am omologat gpl la timp si acum nu pot face itp decat la rar si bineinteles omologarea gpl.
            Cat te-a costat si toata distractia si unde ai facut?

            Trimis de pe al meu Lenovo K50a40 folosind Tapatalk

            Comment


            • Eu am fost cu 1 saptamana inainte de expirare la Rar Voluntari. Cum dracu ai resuit sa nu te duci sa ti omologhezi instalatia inainte de expirare?
              Cost omologare: 160-180 lei parca anul trecut in octombrie.
              Cost ITP la RAR in jur de 300 lei. Deci...te duce cam 500 lei toata treaba. Trebuie sa ai masina tipla la articulatie daca faci ITP la RAR.
              La omologare se verifica doar serile.

              Comment


              • Cea mai mare prostie am fcut-o, nu am stiut ca nu se poate face itp fara sa ai omologat gpl.
                Si acum m-am trezit ca expira itp duminica.
                Masina este ok pe articulaie dar astia la rar iti cauta nod in papura de orice chichita.
                Ma înarmeze cu rabdare si cu f multi bani si ma duc la voluntari sa le fac pe amandoua.

                Trimis de pe al meu Lenovo K50a40 folosind Tapatalk

                Comment


                • Nu ti au zis aia de la GPL ca trebuie omologata inainte?!!

                  Comment


                  • Mi-au zis ca trebuie omologat, dar nu mai stiu daca mi-au spus ca trebuie inainte de a face itp.
                    Prostia mea ca nu am facut la timp.

                    Trimis de pe al meu Lenovo K50a40 folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Ti-au zis ca trebuie omologata in maxim 30 de zile de la montaj. De partea cu ITP-ul trebuia sa-ti dai seama singur. Acum pe bune, ce credeai ca vor fi spus baietii de la ITP cand vor fi vazut instalatia? "S-o stapanesti sanatos!"?

                      Ca sa fii mai sigur, da un telefon la RAR si intreaba daca poti sa faci doar omologarea la ei, apoi sa te duci sa faci ITP-ul in alta parte. Macar stii ca ai incercat...
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Ptr. omologare la RAR nu te verifica la articulatii.Se face testul de noxe si pe gaz si pe benzina, se verifica montajul instalatiei si seria buteliei si se trece in carte,apoi te duci si iti faci Itp-ul.Edit!Daca te duci cu Itp expirat o sa te verifice la toate.

                        Trimis de pe al meu SM-G903F folosind Tapatalk
                        Last edited by ioonell; 11 June 2016, 15:12.

                        Comment


                        • In momentul omologari, este obligatoriu prezenta propietarului sau se poate duce oricine ?

                          Comment


                          • Este obligatorie prezenta proprietarului.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • "– act de identitate deţinător sau reprezentant;
                              – după caz, în absenţa deţinătorului, actul de reprezentare (delegaţie dacă deţinătorul este persoană juridică sau împuternicire notarială dacă deţinătorul este persoană fizică);"
                              Last edited by MihaiiahiM; 17 June 2016, 23:49.
                              sigpic

                              Comment


                              • Un link zic eu util pentru cei care vor sa faca omologarea GPL
                                Deşi preţul barilului de petrol a scăzut considerabil în ultima perioadă, preţul benzinei comercializate la pompă nu are aceleaşi gânduri. S-a mai ieftinit, ce-i drept, dar nu suficient. Astfel că din ce în ce mai mulţi români se gândesc să-şi monteze instalaţii de gaz pe maşini.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google