Probleme Buton Volum Radiocasetofon

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme Buton Volum Radiocasetofon

    Buna,
    Am un Logan Preference de 1.4 din 2005, de cateva zile a inceput sa-mi faca figuri butonul de volum de la radiocasetofon, nu mai pot sa-l dau mai tare sau incet, si nici pentru celelalte functii auxiliare nu functioneaza sagetile sus-jos, cele laterale stg.- dr functioneaza. In rest celelalte functii canale sunt ok. Aveti idee ce ar putea fi? Multumesc.

  • #2
    cele mai frecvente defectiuni sunt fie la butonul in sine (contactele de pe placuta electronica), fie contactele intre cd-player si fata detasabila (daca vorbim de modelul cu fata detasabila). in functie de gradul de deteriorare, un electronist poate spune daca se poate repara si daca merita reparatia din punct de vedere financiar. mai ales ca la 100 de lei gasesti radio mp3 player cu usb, sd, la 150-170 de lei unele au deja bluetooth si poti conecta si telefonul la el. varianta cea mai simpla si mai ieftina totodata e sa isi revina dupa o curatare cu spray de contact si repozitionarea lamelelor de pe mufele dintre cd si fata detasabila.
    le: acum am vazut ca e "radiocasetofon" si banuiesc ca ala n-are fata detasabila. probabil microswitch-urile de pe placuta din spatele butoanelor mai des folosite au dat ortul popii. se pot verifica, se pot inlocui la nevoie si sunt chiar ieftine (10buc sunt 2-5 lei fata tva).
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Multumesc pentru raspuns, varianta cea mai buna este sa-l schimb cu ceva mai bun.

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google