Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by LauCalin View Post
    Cel care m-a lovit mi-a propus sa-mi faca el masina cu banii lui la service-ul unui prieten. La cat de "mare" e dauna cica am iesi mai castigati amandoi...
    Iti trebuie autorizare de reparatie de la politie.

    Comment


    • De joi, politele rca se vor ieftini in medie cu 10-15%.
      De joi, rca se poate incheia pe 1/3/6/9/12 luni. Probabil dupa aplicarea proiectului ASF aprobat ieri, sa mai scada si tarifele din 20 oct. Deocamdata la mine, nicio schimbare.
      Attached Files
      Last edited by aris86; 18 October 2016, 12:54.

      Comment


      • Exemple de calcul tarife rca

        Comment


        • Vin alegerile.....
          Aia 600 si ceva de lei este maxim sau apar modificari in plus? BM este coeficientul bonus malus? 20 % se adauga la 600 sau se scade din 600?
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • Pe cine intrebi?
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Erau intrebari retorice

              Comment


              • Revin cu niste detalii zic eu importante si noi, pentru ca sunt valabile de cel mult o luna. Asiguratorul iti poate oferi bani pentru reparatie si e treaba ta mai depate ce faci.
                Mai exact, pentru masina mea mi-au propus 2750 de lei. In conditiile in care trebuie sa schimb haionul, sa vad ce nu e in regula cu bara din spate si de ce nu mai sta prinsa in aripa. La astea se adauga si vopsitul. Ori in cazul asta, pe mine ma costa 3200-3300 de lei. Iar asiguratorul imi poate da apoi diferenta de bani, pe baza facturilor de service.
                Mie mi-a convenit sa merg direct la service. Chiar daca mi-a propus sa indrept masina cu ciocanul si sa o umplu de chit. M-ar costa cel mult 600-700 de lei si de restul banilor fac ce vreau.
                Cei de la Asirom mi-au spus ca singurul scop ar fi acela ca banii se vireaza in max. 10 zile lucratoare (pe cuvantul lor) si iti repari masina mai repede. Eu zic ca se va umple tara de masini reparate ieftin si prost pentru ca proprietarii vor lua banii si le vor repara la coltul blocului sau in service-uri de cartier. Si mai departe acea masina poate ajunge un pericol public.

                Comment


                • Chestiunea cu reparatia in regie proprie nu e noua; e practicata de asiguratori pentru ca ies mai ieftin. Din suma totala a reparatiei intr-un service se scade tva-ul si un oarecare procent.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Nu stiu. Anut trecut m-a lovit cineva de la Omniasig sau Grupama. Nu mai stiu exact. Am fost cu amiabila si restul actelor la centrul de daune, m-au trimis apoi la service si totul a fost f ok. Treaba asta cu banii a fost prima data cand am auzit-o.

                    Comment


                    • In urma cu 12 zile am avut un accident de masina, nefiind vinovat si neavand asigurare casco ma folosesc de polita rca unde este asigurat soferul vinovat. In urma devizului facut de catre cei de la service suma reparatiei s-a ridicat la 11000 RON si cei ...
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Pe mine m-au intrebat daca vreau reparatia "in regie proprie", oferindu-mi o suma considerata de ei suficienta, dar fara facturi (stiu ei ca daca le duci facturi ii costa mai mult) sau la service agreat de ei. Din pacate am ales service-ul chiar recomandat de ei. Am scris pe topicul dedicat. Niste verze. Chiar daca imi dadeau mai putin decat era necesar pentru o reparatie "adevarata" eram mai castigat.
                        L.E. despre Asirom e vorba si despre service-ul Cars Inv care este agreat si de Omniasig.
                        Last edited by Fanez; 19 October 2016, 21:55.

                        Comment


                        • bravo... asa da...

                          " Persoanele fizice au fost "sacrificate" în negocierile pe noile tarife, prețurile la RCA crescând și cu 30% la anumite clase de autoturisme sau grupe de vârstă."

                          Ministerul de Finante a publicat în cele din urma noile tarife maximale pentru asigurarile auto obligatorii (RCA), pe care ASF le-a agreat cu patronatele din Transporturi. Timp de 6 luni de la adoptarea legii, firmele de asigurari nu au voie sa propuna preturi mai mari decât cele stabilite. Persoanele fizice au fost sacrificate în negocierile pe noile tarife, preturile la RCA crescând si cu 30% la anumite clase de autoturisme sau grupe de vârsta.

                          Comment


                          • Da pe A3, ca acolo spune ca vine pesedeu' si scade RCA-ul.

                            Comment


                            • RCA Generali, B14...350 lei, pe un an.
                              E cel mai mic pret platit, de 8 ani de cand am MIC-ul.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • la mine se scumpeste pe zi ce trece. acum trei zile era 230 de lei/6 luni la euroins, iar azi e deja 244, tot pe 6 luni si tot la euroins.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google