Proiectul Legii RCA 2016 In Dezbatere Publica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mr.K pai daca asa se pune...atunci RCA-ul este inutil...Si propun sa nu mai fie obligatoriu...in schimb procesul si executarea silita sa fie mult mai rapida. Ai pocnit pe unul, n-ai RCA...in 5 min judecatorul te executa silit...n-ai bani? Tapa...poate gasesti un canal caldut in care sa dormi.

    Comment


    • Pai nu e obligatoriu.
      Daca nu circuli, n-ai nevoie de RCA.

      Comment


      • stai ca m-am blocat...facem o chestie obligatorie absolut inutila...care poate produce paguba. In loc sa oferim o cale ieftina prin care omul isi recupereaza paguba (fie un RCA calumea sau un sistem de executare silita rapida si eficienta)...iar tu imi spui sa facem un RCA prost...si ciuciu o alta cale de a recupera cat de cat din paguba.

        Comment


        • N-am zis sa faci un RCA prost.
          Eu am RCA la acelasi asigurator unde am si CASCO, si asigurare faculativa pentru casa.

          Dar e o varianta sa inchei un RCA ieftin ca sa plusezi pentru un CASCO.

          Comment


          • Sunt de acord cu mr.K. De ce zic asta? Pai pt ca anul trecut m-a lovit un taximetrist care avea cedeaza trecerea, iar eu eram pe drum prioritar. Individul avea asigurare la euroins, eu la city insurance si casco la allianz. In 2 saptamani (din care 1 saptamana am asteptat dupa evaluator), masina mea a fost reparata prin intermediul casco-ului cu regres. Daca ar fi fost sa astept sa imi plateasca euroins-ul reparatia, stateam cel putin 1 luna fara masina.
            De aceea, o sa incerc ca la toate masinile pe care le voi avea sa am si casco. Cum a zis si bolovan, nu stii ce furtuna prinzi, ce grindina cade etc.

            Comment


            • Crs. Sandel sunt curios...daca astia de la euroins refuzau dosarul...astia de la allianz cum recuperau paguba? Cred ca am sa trimit un mail ca-s curios...

              Comment


              • Crezi ca pe mine m-a interesat chestia asta? Din moment ce am platit casco, m-a interesat ca masina mea sa fie reparata. Allianz-ul nu are avocati ca sa ii traga pe cei de la euroins la raspundere? Eu cred ca da. Treaba lor cum au recuperat costurile reparatiei masinii mele.
                Si a fost o suma destul de mare, 5800 lei.

                Comment


                • Își recupera paguba de la client. Stai liniștit ca nu pierde nimeni nimic.

                  Comment


                  • Prin urmare, avem tarifele de prima maxime RCA; 714 lei in cazul meu.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Am încheiat polita pe 6 luni zilele trecute, nu puteau sa se miște și ei mai repede. Pe o luna de zile era 100 ron la euroins. La Asirom nu a fost disponibila pe o luna de zile. Aștept sa intre în vigoare tarifele și poate sa beneficiez de ele peste 6 luni .

                      Comment


                      • Originally posted by aris86 View Post
                        ... Pe o luna de zile era 100 ron la euroins...
                        Adica 1200 de lei/an cea mai ieftina.

                        Comment


                        • Originally posted by aris86 View Post
                          ... Pe o luna de zile era 100 ron la euroins...
                          Nu vreau sa mai aud de Euroins. Am fost tamponat de o idioata care avea asigurare la Euroins si mi-a fost de-ajuns cat am "interactionat" cu angajatii susnumitei.
                          Mie imi expira polita RCA in decembrie si, avand Casco incheiat in urma cu o luna la Allianz, probabil ca o sa ma orientez si pentru RCA tot acolo, poate or avea ceva reduceri pentru pachetele RCA+Casco.
                          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                          Comment


                          • Cu B14-reducere 50%, tarifele sunt acceptabile.
                            Nici cu B0 nu te sperii de ele.
                            Singura problema e: cand se anunta urmatoarea majorare.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              ... cand se anunta urmatoarea majorare.
                              Peste 6 luni, bineinteles!
                              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                              Comment


                              • Asirom am platit 465 ron pe 6 luni.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google