Accident Sandero Stepway

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Daună totala înseamnă cel puțin 80% din valoarea asigurată... Deci aici nu e cazul... Dacă vrei "daună totala" bagi proces civil cu "vinovatul" aici fiind vorba de mașină nouă .... Din proprie experienta... Eu nu am ajuns la procesul propriu zis pt ca a înțeles și era mai nașpa pentru el... Aici puteam sari și la daune morale și am ajuns la ia mașina și vreau alta nouă... Mi-a dat banii de alta și NO COMMENT...
    Last edited by McDan; 28 October 2016, 16:59.

    Comment


    • #32
      vinovatul cheama asiguratorul lui in garantie, ca doar de aia are rca obligatoriu si tu te judeci cu societatea de asigurari. iar aia pot fi obligati de judecator sa plateasca tot ce poti tu justifica cu factura. daune morale poti cere doar in caz de vatamare corporala, cu spitalizare de peste 20 de zile, la cum arata masina colegului, nici nu se pune problema. de aia se numeste accident, ca n-a vrut sa te loveasca si de aia iti da asigurarea. ca vrei tu masina noua, e problema ta, atat timp cat nimeni din masina n-a patit nimic si valoarea reparatiei nu depaseste 80% din valoarea masinii, se repara. daca se da dauna totala, atunci te poti indrepta impotriva vinovatului, sa-ti dea diferenta dintre o masina noua (daca a ta a avut sub un an la data accidentului) si valoarea stabilita de societatea lui de asigurari. dupa care el se indrepata in instanta impotriva asiguratrului sau sa-si recupereze banii. nu-i chiar asa usor sa iti iei masina noua pentru un radiator si-o roata de rezerva indoita. daca service-ul stabileste ca poate repara masina in suma data de asigurator si ca amsina reparata corespunde normelor de siguranta in exploatare, tocmai te alegi c-o masina aproape noua, reparata si nu prea ai ce-i face.
      mai simplu e sa repari masina ta pe casco cu regres pe rca-ul lui si lasi asigurarile sa se inteleaga intre ele. daca ai casco la aceeasi firma cu rca-ul lui, atunci pot aparea discutii, pt ca firma de asigurari intra in conflict de interese si vor incerca pe tot posibilul sa "se scoata" la costuri minime.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #33
        Masina dupa mine este de dauna totala
        Verifica lufturile la Uile spate
        Posibil sa fie ilegale de sus pana jos
        Numai bara fata costa 3500 RON cu vopsit cu tot


        Sent from my iPhone using Tapatalk
        sigpic

        Comment


        • #34
          Originally posted by McDan View Post
          Daună totala înseamnă cel puțin 80% din valoarea asigurată... Deci aici nu e cazul... Dacă vrei "daună totala" bagi proces civil cu "vinovatul" aici fiind vorba de mașină nouă .... Din proprie experienta... Eu nu am ajuns la procesul propriu zis pt ca a înțeles și era mai nașpa pentru el... Aici puteam sari și la daune morale și am ajuns la ia mașina și vreau alta nouă... Mi-a dat banii de alta și NO COMMENT...
          putin mai clar se poate? mai ales ultima parte.

          @stoicanu: sigur sunt legale...e masina noua
          3500? e audi?
          Last edited by sorin1983; 28 October 2016, 23:16.

          Comment


          • #35
            Cat timp masina nu are lonjeroane indoite sau montanti deformati sau airbaguri sarite nu cred ca se pune problema de dauna totala.

            Chiar daca reparatia va costa 3000 de eur tot va insemna maxim 25% - 30% din valoarea masinii noi.

            Firmele de asigurari exista pentru a face profit (ca orice firma de altfel !). Nu sunt societati de caritate. Se pot face reparatii foarte bune fara consecinte ulterioare.
            Logan GPL 1.4

            Comment


            • #36
              Nu mai gasesc eu devizul la masina de acum 3 ani cand am lovit un caine si am spart bara fata si un proiector


              Sent from my iPhone using Tapatalk

              Si in poze se vad niste capete de lonjeloane cam sifonate
              Ideea e sa faci devizul la dealer
              Daca ai Casco te duci la ei si faci cu regres


              Sent from my iPhone using Tapatalk
              Last edited by stoicanu; 29 October 2016, 02:23. Reason: Automerged Doublepost
              sigpic

              Comment


              • #37
                1700 ron este bara pe spate cu vopsit. Posibil pe fata sa fie mai mult. Mai are și protecții suplimentare, aparatori noroi, toate se aduna la final și nesty are niște preturi mama, mama. Sunt scumpi și la piese și la manopera.

                Comment


                • #38
                  ms de sfaturi

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by aris86 View Post
                    1700 ron este bara pe spate cu vopsit. Posibil pe fata sa fie mai mult. Mai are și protecții suplimentare, aparatori noroi, toate se aduna la final și nesty are niște preturi mama, mama. Sunt scumpi și la piese și la manopera.
                    Cand vine vorba de casco sau de reparatie pe rca-ul vinovatului, toti au preturi mari.
                    Last edited by Crs. Sandel; 29 October 2016, 11:24.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google