Consum LOGAN 2 1.5 DCI 90CP DPF

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mda... imi amintesc e vorba despre consumuri.
    si, cum, din fabrica sint date consumuri asemanatoare mi-am zis sa cer o parere in conditiile expuse.
    in afara de micutul off-topic despre "cum sta pe strada" nu-mi pare nimic "neobservat despre ce se discuta pe-aici".

    Comment


    • Deci, pe acest topic se discuta doar despre consumul inregistrat la o masina Logan, echipata cu un motor diesel de 90cp; atat.
      Alte discutii, de pilda, "ce masina sa cumpar, diesel sau benzina" sunt in afara subiectului, deci off-topic si vor fi taxate ca atare.
      E clar, sau repet?
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • @MihaiiahiM: nu stiu sa iti spun, nu prea urmaresc indicatiile CB, de obicei sta pe consum instant iar la benzinarie pentru a putea introduce inregistrarea in aplicatia pentru calculul consumului, citesc kilometrajul. Atat. Dar nu a fost mare, am fost in concediu, m-am plimbat, m-am bucurat de peisaj, de traseu.

        Comment


        • Distanța 2836 km. Viteză medie 50,9. Consum mediu 4.2

          Sandero Stepway 1.5 DCI.
          Attached Files

          Comment


          • Salut,
            Ai cutie manuala sau easyR
            Cu cat mergi constant in afara ?

            Comment


            • Cutie manuală. 100 - 120 în extraurban.
              Last edited by 77sky; 5 September 2016, 23:22.

              Comment


              • 2600km RO-TR si viteza maxima 120km/h. Consumul mediu a fost de 5% (prestige cu clima automata si cutie manuala).

                Fata de 3.7% raportat de producator, este diferenta mare.

                Comment


                • Am mai spus-o si o repet; fara sa dezvaluiti viteza medie, consumul nu poate interpretat in mod corect.
                  Eu iti demonstrez ca pot scoate acel consum, fara prea mare efort, cu o masina mai grea decat Loganul; dar nu e relevant, pentru ca producatorul are tot interesul sa obtina consumuri mici.
                  Viteza medie, prin urmare.
                  Last edited by IancuMIC; 5 September 2016, 20:40.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Consum concediu 2016

                    Logan Laureate 1.5 DCI 90 CP, an fab.2015, cutie manuala, pilot automat, concediu RO (Constanta) - Austria (regiunea Salzburg) si retur. 3 persoane cu portbagajul plin, AC cam jumatate din drum, mers fara execese, ca in concediu, cam 3200 km dus-intors si in jur de 1400 km in zona Salzburg-ului - zona montana.
                    Consumul l-am inregistrat cu metoda "plin la plin" cat si cu ajutorul CB. Situatia sta cam asa:
                    1. Consum calculat la pompa: 4632 km, 212.3 litri, 4.583 l/100km.
                    2. Consum CB: 4630 km, 201 litri, 4.3 l/100km, v.med.:70.4 km/h
                    Diferenta de 2 km provine din faptul ca pozele pt CB le-am facut cand am ajuns la destinatie, iar inregistrarea la pompa am facut-o a doua zi dupa un drum la benzinarie, oricum e o diferenta de 5% intre consumul inregistrat la pompa (motorina platita a fost de 212.3 litri) si consumul inregistrat de CB (201 litri). Intrebarea este..... ma fura comerciantul la pompa sau ma pacaleste CB-ul? Tind sa cred ca adevarul e undeva la mijloc, un pic ma fura comerciantul, un pic ma pacaleste Dacia.
                    Attached Files

                    Comment


                    • baia mare-constanta (cel mai scurt drum..pe acolo pe la brasov) cruise control pe 120 pe autostrada cu mici depasiri pana la 140, masina in rodaj, aprox 100 de km facuti in oras, dar nu cred ca mai conteaza (prin eforie nord pana la constanta) iar la intoarcere constanta-focsani si am ajuns la odorheiu secuiesc, sovata si de acolo incolo spre baia mare (varianta de drum mai lunga) portbagaj plin 3 persoane aer conditionat mai putin. de o saptamana plimbari scurte in oras, consumul tot 5.5 a ramas. 1.5 euro 6
                      Attached Files
                      Last edited by grigu32; 6 September 2016, 19:38.
                      Semințele acelaș gust are.

                      Comment


                      • Originally posted by ctropett View Post
                        Intrebarea este..... ma fura comerciantul la pompa sau ma pacaleste CB-ul? Tind sa cred ca adevarul e undeva la mijloc, un pic ma fura comerciantul, un pic ma pacaleste Dacia.
                        Realitatea este la mijloc. Producatorul Dacia te "fura" pe doua directii:
                        - CB socoteste media fara rotunjiri de ex. 4,3 cat spui ca afiseaza CB poate insemna de la 4,300001 l./100 km pana la 4,399999 l./100km
                        - Distanta parcursa real si cea inregistrata de CB difera cu 2-5%, functie de cat de noi sunt cauciucurile, adica CB inrtegistreaza mai multi km decat parcurgi, ceea ce influenteaza doua medii, cea a consumului (tragand-o in jos), si cea a vitezei medii (tragand-o in sus). Dacia intră intr-o toleranta admisibila, orice inginer stiind ca orice masurare este facuta intr-o plaja de toleranta (exact ca la radar, cantariri, dimensiuni, etc)

                        Deasemenea si unii comercianti isi "aranjeza" pompele de aceea e indicat sa iei combustibil din orasele mari unde e mai mare probabilitatea de a fi controlati de autoritati.

                        Vad ca multi isi tureaza inutil motoarele Diesel si de aici si consumurile mari inregistrate, pentru ca in oras schimba prea tarziu, la turatii ridicate. Asta spune indirect si constructorul care pe Eazy-R schimba treapta in sus la 2000 rot/min. pe acest motor, de acord cu cutie in 6 trepte.

                        Consumul depinde de extrem de multe elemente cum ar fi: vant puternic si directia lui, geamuri deschise, remorca, cufar pe pavilion, ploaie (mareste consumul), trafic, folosirea gresita a climei, folosirea AC-ului, coborare sau urcare prelungita, etc.
                        Dar cel mai mult influenteaza consumul stilul de mers. În afara orasului, conform CB, cu Loganul vechi (65CP, 1,5 dCI) am scos intre 3,0 (Craiova - Paltinis, SB) si 7,5 l./100.km (Craiova - Bacau, 550 km, 4h40' plecat la 01:00 si ajuns la 05:40), cu Loganul nou (90 CP, 1,5 dCI, L II) am scos intre 3,0 si 4,5 litri /100 km (dar nici nu am mers cu maximum ce da masina ca la consumul maxim de pe Loganul vechi)

                        Pentru Loganul vechi 65 CP, 1,5 dCI, actualmente 221.000 km

                        [IMG]file:///E:/Noul%20Logan/Logan%20I/Recorduri%20consum/3,1%20litri%20la%20suta/drum%20and%20-%20sp%20387.JPG[/IMG]
                        [IMG]file:///E:/Noul%20Logan/Logan%20I/Recorduri%20consum/3,1%20litri%20la%20suta/drum%20and%20-%20sp%20386.JPG[/IMG]

                        [IMG]file:///E:/Noul%20Logan/Logan%20I/Recorduri%20consum/3,1%20litri%20la%20suta/drum%20and%20-%20sp%20385.JPG[/IMG]
                        [IMG]file:///E:/Noul%20Logan/Logan%20I/Recorduri%20consum/3,1%20litri%20la%20suta/drum%20and%20-%20sp%20383.JPG[/IMG]
                        [IMG][IMG]file:///E:/Noul%20Logan/Logan%20I/Recorduri%20consum/3,1%20litri%20la%20suta/drum%20and%20-%20sp%20381.JPG[/IMG][/IMG]
                        [IMG]file:///E:/Noul%20Logan/Logan%20I/Recorduri%20consum/3,1%20litri%20la%20suta/drum%20and%20-%20sp%20380.JPG[/IMG]
                        Last edited by Doru Rotaru; 31 October 2016, 17:13. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • nu stiu cum a fost la voi pe gerurile care au trecut, dar al meu bolid m-a cam dus la 8% in oras :O
                          sigpic

                          Comment


                          • Si la mine la fel, undeva la 7.6 pe aici am pe bord consumul mediu

                            Comment


                            • Consum mediu cb 5.9% fara Eco,motorina de 55 Rompetrol


                              Sent from my iPhone using Tapatalk

                              Comment


                              • Ma bag si eu, cu toate ca nu fac parte din categoria euro 5, dar imi dau seama ca nu numai masina mea s-a infometat. adica am avut un consum destul de frumusel de 6-6,5 combinat, cu destul de multe drumuri scurte prin oras si autostrada 120-130km/h, pe parcursul a aprox 2000 km, de la 1 ianuarie pana acum. Frigul isi spune cuvantul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google