becuri pentru dacia logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Philips X-treme vision +130% luate din aprilie 2015 si inca nu s-au ars.
    Ce vroiam sa va intreb.
    Au aparut cele mai puternice halogene recent, Philips X-Treme +150% dar durata de viata la specificatii este in jumatate a unuia +130% din cate imi amintesc. Si nu sunt cu mult mai scumpe. Au si lumina parca mai calda.
    Daca testeaza careva acest model sa posteze aici impresii .

    Find out the differences between Philips X-treme Vision +130 and the brand new Philips RacingVision in the latest article from PowerBulbs.
    Last edited by ManGreek; 27 October 2016, 19:19. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Asta scriam pe 12.11.2015:

      Originally posted by vitriol View Post
      Osram Ultra Life - 6 ani si 9 luni. Le-am schimbat pentru ca nu mai vedeam nimic cu ele, nu pentru ca s-au ars. Mitul cu 3 x lifetime se confirma.
      Le-am inlocuit cu Osram Silverstar 2.0, iar diferenta este destul de mare, in comparatie cu "lumanarile" folosite aproape 7 ani.
      Azi, 05.11.2016, s-a ars faza scurta dreapta. Nici macar un an...
      S-a ars la 21:30 si eram langa Cora. L-am schimbat tot cu Silverstar 2.0, dar am stat ceva timp pe ganduri daca sa cumpar un Silverstar sau doua 3xLifetime...
      Last edited by vitriol; 6 November 2016, 00:09.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Silverstar 2 am si eu in ambele faruri , si da intradevar fata de cele stoc (Osram Original nu stiu mai cum) diferenta de lumina este destul de mare!!

        INstalate pe 16.04.2016.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • Originally posted by arsenedaniel View Post
          a incercat cineva sa puna becuri w5w in loc de w12/5w pe pozitii la logan 2?
          Scoți siguranta de la luminile de zi.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by vitriol View Post
            Asta scriam pe 12.11.2015:



            Azi, 05.11.2016, s-a ars faza scurta dreapta. Nici macar un an...
            S-a ars la 21:30 si eram langa Cora. L-am schimbat tot cu Silverstar 2.0, dar am stat ceva timp pe ganduri daca sa cumpar un Silverstar sau doua 3xLifetime...
            Cati km te-au tinut? Mergi pemanent cu faza scurta aprinsa (ma refer in special pe timp de zi, in oras)?
            Pe mine X-treme vision 130% ma tin tot in jur de 1 an, insa eu le contorizez la km, intre 20 - 25mii, ma tin (in oras pe timp de zi si vizibilitate ok, nu merg cu ele aprinse). Decent, zic eu, raportat la vizibilitatea oferita. Singura nemultumire, sa zic asa, este vizibilitatea pe ud (carosabil) noaptea, pe afara. care este desyul de precara comparativ cu un carosabil uscat.
            Dar asta cred ca e valabil la toate becuri.
            Last edited by Kojak; 6 November 2016, 14:45.

            Comment


            • Mi-a intrat in reflex sa invart cheia de contact cu mana dreapta si cu mana stanga sa aprind farurile, iar cand ajung la destinatie cu stanga opresc farurile si in mai putin de o secunda cu dreapta opresc motorul.
              Deci, cat timp merge motorul, farurile sunt in functiune.
              Sa zic ca am parcurs 12-13k, dar iti spun maine mai exact, ca am icselu' la birou.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Am pus din nou Osram Night Breaker (inainte am avut Plus, acum am pus Unlimited)... sunt curios cat ma vor tine
                Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                Comment


                • O intrebare...ce tip de becuri merg pe tripla spate logan facelift (pozitie/frina)? Am vazut ca sunt 2 tipuri de becuri p21w/4w (bay 15d si baz15d, difera orientarea celor 2 pini din lateral).

                  Comment


                  • bay15d ( p21/5w ) merg la logan.
                    sigpic
                    Contact: 0799.999.255 - Pravalia cu leduri.

                    Comment


                    • ok...merci de info

                      Comment


                      • astazi iar mi s-a ars un phillips white vision pe stanga...au durata de viata cam scurta si cred ca trec inapoi pe osram... imi cam fac cu ochiul astea... ce parere aveti?
                        Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                        Comment


                        • sunt extrem de multumit de faruri si becurile halogen de la osram. niciodata nu am fost luat prin surprindere si in plus de asta, becul pe stanga este pe masina de cand a iesit din fabrica. deci din 2008 are foarte multe ore de functionare.
                          sigpic

                          Comment


                          • Ce becuri ati mai testat sau recomandati ?
                            Stie cineva ce temperatura au becurile stock ?

                            M-am gandit la xenon, dar am nevoie de lupe + balast + altele si oricum nu vor fi omologate si nu merita.
                            Becuri Led, insa nici alea nu sunt legale, iar chinezariile sunt cam nesigure, vad prost, iar philips-urile led se gasesc cam greu si sunt foarte scumpe si iarasi nu sunt legale pe logan ca nu are asa ceva din fabrica.

                            Iar la halogene, dupa un an si jumatate X-tremul +130% s-a dus deja unul si din cate am inteles la scurt timp se va arde si celalalt. Si in aceasta perioada nu am facut mai mult de vreo 10-15.000km, iar becurile au fost folosite foarte rar. Iar sa dai 80lei + transport pe 2 halogene care nu tin tare mult daca le folosesti nu e o idee buna.

                            Ar mai fi Racing Vision +150% dar au doar 200ore de viata, iar X-tremul +130% are 450ore.

                            Urmatoarele pe lista sunt White Vision, insa tot 70-80lei sunt.
                            Oare de ce nu are ca si Dusterul, Clio sau alte masini 2 becuri pe far ? Ar fi mult mai convenabil sa montez 2 becuri care tin mult pe scurta si Racing Vision +150% pe lunga si s-ar arde mult mai rar.

                            In concluzie ma bate gandul sa iau Philips LongLife x4 (am gasit oferta 12lei/buc + 18 transport). Insa au temperatura 3100k si vor fi prea galbene, eu prefer lumina alba, chiar daca am patit pe ceata cu alta masina care are vreo 4500-5500k temperatura sa nu vad aproape nimic
                            Iar review-uri nu gasesc la ele. X-treme are 3700k parca si sunt ceva mai albe ca cele din fabrica.

                            Comment


                            • parerea mea, este ca osram au durata de viata mult mai mare decat philips... am avut osram night breaker si le am dat jos pt ca nu se mai ardeau odata... le am pus pe Dacia 1410 si le am si acum... de atunci am mai probat 2 seturi de philips white vision, si ma bate gandul sa trec inapoi pe osram cand se arde vreunul...
                              Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                              Comment


                              • Eu si multi altii, n-am avut norocul tau. La mine mai mult de 20 de mii de km. n-au tinut, in conditiile in care 90% din numarul km. ii fac extraurban.
                                In alta ordine de idei naitbrekurile sunt fruncea; n-am ce sa zic.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google