Ajutor Cumparare Jante Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jante

    Originally posted by GuGu21 View Post
    poti sa cumperi originale din reprezentanta pe 16" ( se pun pe Prestige si Stepway ), erau 210lei bucata acum 2 ani cand am cumparat eu masina ...
    Multumesc mult GuGu21 Acum in reprezentanta trec bine de 300 lei si parerea mea e ca sunt cam piperate avand in vedere ca masina e lowcost.

    Comment


    • Iata de ce nu e bine sa ai alt ET decat cel original. Sau daca pui jante cu alt ET trebuie sa modifici suspensia, parerea mea.
      Attached Files

      Comment


      • Am gasit pe 16” originale, pe site med******xy, la 290 lei/bucata.

        Comment


        • Mașină urmează să vină dar eu sunt grijuliu
          Am luat un prestige care are jante pe 16 și un set de anvelope de iarna 185/65/15. Problema este că trebuie să cumpăr ceva jante pt cele de iarnă ( prefer ceva aliaj ) și parcă doresc sa le schimb și pe cele de tablă pe 16.
          cu ceva de aliaj. Cum totul de reduce la bani , tot am caută ceva la 900-1100 lei și îmi dă cu virgulă.
          Jante care să fie pe 15 sau 16 cu 4X100 și un et 37-40 doar pe la Opel am găsit, la Renault găsești 95% dar cu et de la 43 in sus.
          Ceva idei ? prieteni care au ceva ?
          Multumesc

          PS : Doresc ceva OEM fiindcă le consider mai fiabile
          Last edited by dl_dr25; 7 March 2017, 00:32. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Pentru iarna, poți încerca KFZ 777 pe 15'.

            Comment


            • eu am luat.. Jante ALIAJ R15 - ENZO B EBK2SA38 R15 6 4X100 ET38 la 275 lei bucata,noi

              Comment


              • Am si eu o intrebare.. jantele de pe Clio 4 model Passion cod:403006502R au ET 44 sau cel putin asa gasesc pe net. Cele de la Sl10 ani/Prestige au ET 37. O alta diferenta este ca cele de Dacia sunt 6j iar cele de pe clio sunt 6.5j.

                Oare vor fi probleme cu ABS/ESP daca echipez masina cu jantele acestea? Ma gandesc ca fiind puse pe clio 4 care este fratele Loganului, nu ar trebui sa fie nicio problema sa atinga sau ceva de genul.

                Comment


                • uite aici poti face comparatii http://www.motormann.no/

                  Comment


                  • Buna seara !

                    Doresc sa cumpar jante de aluminiu pe langa cele de tabla existente pe masina. Cele de tabla vor ramane cu cauciucuri de iarna iar pentru vara vreau sa cumpar niste cauciucuri DUNLOP. Intrebarile mele sunt doua:
                    - ce jante de aliaj imi recomandati si cu ce specificatii? ( am anvelope 205 55 R 16)
                    - ce model de cauciuc Dunlop ptr vara imi recomandati? Merg mult in afara orasului, in ambele cazuri ( jante + cauciucuri ) ma intereseaza in primul rand aderenta si stabilitatea nu consumul, decibelii etc. Multumesc!

                    Comment


                    • Ma tot gandesc la jante pentru noul logan mcv 1.5dci, care nici macar fabricat nu e, mai am de asteptat pana la livrare. Dar pana atunci ma gandesc.
                      Ce parere aveti de jante de aliaj cu urmatoarele specificatii, 6,5x16; 4x100 ; ET40
                      In mod normal, asa cum ma informat si @torquemada, stadard ar fi pe stepway 6jx16 cu et36.
                      Credeti ca vor fi ceva probleme cu 6.5j si et 40? riscuri sa atinga pe undeva? sau alte probleme de natura tehnica sau a sigurantei?din punct de vedere legal cunosc riscurile.
                      Last edited by SoNyKeL; 30 June 2017, 12:36.

                      sigpic

                      Comment


                      • vezi aici ce te interesaza ...http://www.rimsntires.com/specspro.jsp
                        In legatura cu trecerea de la 36 la 40 la mine nu au fost probleme... vezi mai sus la http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=209

                        Comment


                        • La Stepway ET este 37.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google