Probleme Fulie Alternator, Curea .

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Fulia defecta sa strins foarte tare pe filetul rotorului,ca atare am fost nevoit sa desfac alternatorul si sa-l prind in minghina si cu o cheie confectionata dintro bucata de platbanda si o piulita sa-l fortez.Cu greu l-am dat jos.Cu aceasta ocazie am verificat si rulmenti, se simtea la mina ca ar fi bine de schimbati.Masina l-am cumparat cu 60 de m.de km. daca e adevarat, cu disributia schimbata.Veneam de la oras catre sat,nimic anormal nu am simtit totul a decurs rapd, zgomot ciudat de sub capota tras pe dreapta ridicat capota de unde a iesit mult fum.Ma uitam ca calu in fintina,dupa ce sa racit un pic am trecut la pipaait printre mataraie si am vazut ca din cauza ca sa distrus fulia a cazut cureaoa.Am continuat drumul mai departe dar am oprit ac-ul si am scos siguranta de la drl sa nu arda farurile si asa am mers pina acasa.Cu fulia noua am mers foarte putin pare mai silentioasa si pare ca este aliniat corect,cu fulia de dizel am primit si o saiba distantier pe care nu-lam pus.Pentru orice eventualitate port o vreme in masina cureaoa cea noua cumparata.

    Comment


    • #32
      Originally posted by fantianti View Post
      ...si am scos siguranta de la drl sa nu arda farurile....
      Maşina este Logan II?

      Comment


      • #33
        Scuze ...am omis despre masina, este din 2004 1.6 -8v cu servo si clima iar drl-ul am cumparat de pe tutorial logan si l-am montat eu.Consider ca este foarte util pe linga ca aprinde farurile mai stiu si daca incarca alternatorul.

        Comment


        • #34
          Originally posted by florentin84 View Post
          Salutare! Am si eu un logan din 2008, 1.5 dci 85 cp cu 100700 km, distributia am schimbat-o la 75000 km la fel si cureau de accesorii.
          Ieri am auzit si eu niste zgomotece metalice in partea din stanga a motorului in dreptul alternatorului.
          Chestia este ca nu se aud mereu.
          Astazi am fost la un mecanic. Cand am plecat de acasa se auzea zgomotul iar cand am ajuns la acesta nu se mai auzea.
          Din ce i-am spus eu, el mi-a spus ca ar fi de vina fulia de la alternator.
          El mi-a spus sa o mai las asa ceva timp pana incepe sa se auda mai des avand in vedere ca distributia a fost schimbata de numai 25000 km.
          Ce sfaturi imi dati?
          Am fost astazi in service si mi-au confirmat ca zgomotul provine de la fulia de la alternator.
          Piesa de origine la ei costa 700 lei.
          Dupa niste "negocieri" am ajuns la 350 lei dat tot mi se pare prea mult.
          Am gasit fulie de alternator INA la 145 lei. Am comandat-o pe asta deoarece manopera mai ma costa 130 lei.
          Ce parere aveti? Trebuia sa iau piesa de origine sau e buna si cea INA?
          sigpic

          Comment


          • #35
            Acu' daca ai comandat-o, aia e, e tardiv sa mai intrebi pe care trebuia s-o iei.
            Personal as fi mers pe aia de origine.
            La ce service ai fost, si de unde reducerea aia "furtunoasa" de la 700 la 350?
            Banuiesc ca 700-le ala l-au aruncat din burta ca sa aiba de unde sa scada.

            Comment


            • #36
              pretul chiar era 700 lei
              reducerea provenea din alte motive, gen piese schimbate pe garantie....
              sigpic

              Comment


              • #37
                am schimbat astazi fulia. spre surprinderea mea cand mecanicul a demontat alternatorul era echipat cu o acceasi fulie pe care am cumparat-o si eu (INA).
                am fost insiprat in ceea ce priveste achizitia.
                am scapat de zgomotul care ma enerva maxim.
                sigpic

                Comment


                • #38
                  La fulia INA dci montata pe mpi 1.6 cu AC si servo trebuie pus acel distantier care vine in cutie cu fulia?

                  Sent from my LG-D410 using Tapatalk

                  Comment


                  • #39
                    distantier fulie

                    DA ,la fulia INA dci montata pe mpi 1.6 cu AC si servo, trebuie pus si acel distantier care vine in cutie cu fulia!

                    Comment


                    • #40
                      nu se monteaza aceldistantier

                      colegul de mai sus greseste
                      Last edited by zlate58; 29 July 2016, 14:56. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #41
                        Se monteaza, asa a pus mecanicul de la Dacia. Si cea din fabrica are un distantier pe care l-a demontat odata cu fulia defecta.

                        Sent from my SM-G930F using Tapatalk

                        Comment


                        • #42
                          esti sigur ca sunt aliniate fuliile cum trebuie cu acel distantier? ma gandesc ca ala e pentru diesel dar nu stiu exact...

                          Comment


                          • #43
                            E pentru diesel dar numai cu distantierul se aliniaza fuliile, altfel vine prea in interior fulia de alternator.

                            Sent from my SM-G930F using Tapatalk

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google