Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dacia Oil 5w40.10 loganuri,acelasi ulei,sute de mii de km si nici o problema.

    Comment


    • Dacia oil 5w40? Ne pui si noua o poza, sa vedem cum arata bidonul?
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • 5w30 scuze.Aveam 10w40 pt alta masina si am ramas cu ala))

        Comment


        • Salutare!
          Nu am nimic cu masina, o fi la rept bun, nici macar nu e din gama Renault, dar in service OPEL se foloseste ELF (grup TOTAL)? Inseamna ca e chiar bun..

          Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.

          Comment


          • Cred ca in prima faza ai gresit threadul . 3974 km ? ce ? sa fim seriosi! cat despre Elf (Total) la Opel , eu ma indoiesc!
            Last edited by prometheus; 5 December 2016, 00:28.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Inteleg ce spui, dar nu faceam referire la km/stare masina, ci la uleiul folosit in reprezentanta..daca ar fi fost macar de Franta, era o chestie, dar chiar la nemti..cred ca o fi fost singura eticheta pe care a gasit-o..
              Daa ar fi pe bune, ar fi interesant..

              Comment


              • cred ca doar abtibildu e de la elf, cat despre ulei se observa ca scrie dexos2, adica uleiu lor (care e wolf la baza sau ceva de genu). elfu nu cred ca are aprobarea asta, dexo2

                cat despre elf si parteneriatu cu Renault...sunt 2 giganti, unu petrolier (grupu total, al 3lea din lume mi se pare) si Renault, tot al 3lea constructor mondial, sau al4lea

                Comment


                • probabil putea scrie la fel de bine pe masini si lubrifin daca isi permiteau sa plateasca "sponsorizarea" catre reno

                  Comment


                  • Ce parere aveti despre acest ulei? A fost pus in reprezentanta la un dokker 1,6 16v. Dupa mine as fi pus macar elf 5w40, dar asa i-au pus soferului. Nu am manual la indemana, dar iau turnat in masina 4,3 L, probabil atat scrie si in carte. Astia in service Dacia continua sa bage ulei de vascozitati mari in masina cu motorul nou (12000 km).

                    Comment


                    • Cum se zice, e suficient si atat. Mi-au pus si mie un schimb cand masina era in garantie, ca terminasera stocul la Dacia Oil.

                      Comment


                      • Elf ST 10w-40 e sub Elf 900 SXR 5w-40 , au pus si aia ce aveau pe raft.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • a folosit cineva ELF 10w60?

                          Comment


                          • Salutare!

                            Ce părere aveți de Uleiul de motor WOLF Officialtech C4, 5W30, 5L pentru motoarele diesel 1.5 DPF ? (https://www.autohut.ro/ulei-motor-1/...4-5w30-5l.html)
                            Mulțumesc.

                            Comment


                            • Salut,

                              Wolf-ul tau este un hidrocracat gr3, cel mult si cu indulgenta gr3+ ( dupa cum ei insisi zic, 40-60% baza hidrocracata si doar 1-4.99% sintetic ( esteri)...de restul nu se pomeneste nimic)

                              La proprietati pare ok, pt pretentiile care le are,un PP -39 arata ca intradevar are ceva sintetic prin el si cam atat.....nu iese in evidenta cu nimic, este un blend in principiu

                              Lasand la o parte stiinta, nu vad de ce l-ai prefera in locul lui elf,total, motul sau altele consacrate.....dar daca vrei sa experimentezi, te inteleg perfect






                              Originally posted by valy1233 View Post
                              a folosit cineva ELF 10w60?

                              Nu am folosit elf 10w60, insa am folosit Castrol 10w60 cu foarte multi ani in urma in masina ( logan)....

                              Ideea este ca nu ai ce cauta cu vascozitatea aceea in logan, pur si simplu este un ulei mult prea "greu" pt motor si se simte din plin.....pompa de ulei a loganului (standard) nu este pregatita pt acea vascozitate si chiar daca ii majorezi debitul, vascozitatea w60 nu este ceea ce are nevoie vilbrochenul/cuzinetii ....ca sa nu mai zic de came si restul

                              Ca impresii generale il vei simti ca se tureaza mai greu, va manca cat o vaca si e foarte posibil sa auzi batai, inclusiv la rece.......

                              Nu te sfatuiesc sa faci greseala care am facut-o eu.....nu am distrus motorul, l-am lasat cam 2000 km insa tot greseala a fost

                              Avand in vedere ca in manualul loganului cea mai mare vascozitate e w50, precum si faptul ca pana si Renault sport recomanda maxim w50 pt masinile sale, w60 nu prea are ce cauta in logan...

                              Comment


                              • Uleiul nu va fi folosit pt motorul de logan 1,4...ci pe un 2,0 16v..un motor de turatie
                                am folosit motul 10w40 si vara cand il incingeam,sau stand in aglomeratie ,cand plecam de pe loc dadea cu fum foarte rau,repet doar cand plecam de pe loc atat,in mers doar la turatie mare cand schimbam treapta mai pufaia foarte putin
                                in acelasi timp presiunea tindea sa scada pe 0,5 bar,la relantiu(am ceas indicator presiune ulei)
                                Last edited by 77sky; 2 January 2017, 12:12.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google