Problema Spalator Si Stropitor MCV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Spalator Si Stropitor MCV

    Buna seara! Compun acest mesaj in disperare de cauza intrucat s-a saturat Google cat am cautat problema mea. Asadar, voi incepe:
    Detin un Mcv din 2007 1.6 16v pe care l-am capatat de la colegul Radu (Capatina) din Medias. Sunt foarte multumit de masina, mici probleme specifice Loganului dar nu-i bai ca-i ieftina repararea lui. Pana cand NU stii ce sa repari.

    Intr-o seara, dupa ce am parcurs 300 km(cu folosire ocazionala a stergatoarelor+stropitoarelor), am vrut sa spal parbrizul. Am actionat maneta dar nu s-a intamplat nimic, am auzit un click si nimic in plus. Am incercat ulterior sa stropesc luneta, tot nimic. Am incercat stergatorul de la luneta. Nimic. Singurele care merg sunt stergatoarele fata, pe toate treptele fara probleme.
    Am verificat toate sigurantele, sunt OK. Am verificat pompa de apa, functioneaza, am verificat maneta (pe un logan normal, nu MCV) si comanda stropitoare parbriz functioneaza.
    Daca as stii traseul de la baterie la maneta si pana la pompa, l-as testat dar nu stiu. Am inteles ca nu exista releu in acest traseu (trece prin UCH).
    Imi este greu sa cred ca am un cablu cu scurt/intrerupt din moment ce (probabil) in acelasi timp s-a defectat si stergatorul lunetei.
    Astept pareri, indicatii, injuraturi, orice... numai sa ma lumineze si pe mine in acesta privinta! Va multumesc, o seara buna!

    Invatatura de minte. Sigurantele se verifica cu aparatul de masura si nu ochimetric. Aveam siguranta F3 arsa (acel click pe care l-am auzit) dar nu se vedea cu ochiul liber. Se poate inchide, multumesc.
    Last edited by stirbu.andrei; 20 January 2017, 14:00. Reason: Automerged Doublepost
Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google