Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by aris86 View Post
    Mulțumit de consum, am fost cu mașina pe munte, serpentine, Transfagarasan, Oituz, Ojdula, Semenic Apuseni, drum forestier, Budapesta, autostrada etc.
    Nu știu la voi dar la mine cu gume de iarna masina consuma mai mult cu 0,5-0,8 l/100 km.
    cam tot pe acolo sunt si eu cu consumul mixt (asta era prin 2014)
    Attached Files
    ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

    Comment


    • Originally posted by ady_dragan View Post
      Cred ca ai vrut sa zici 7.5-8l/100km
      Nu! Am vut sa zic 5.5%-6% - Logan 1, PH1, 1.5D 86CP
      Vara anvelope Continental (intai cele cu care a venit masina, apoi luate din comert)
      Iarna anvelope Pirelli Snowcontrol

      experientele mele, masina mea, stilul meu de condus, consumul obtinut de mine.
      Consumurile difera de la o masina la alta, de la un sofer la altul
      Last edited by m3dic911; 26 January 2017, 09:35.

      Comment


      • consumurile difera si la aceeasi masina si acelasi sofer. Poate intr-o zi ai mai greu piciorul, alta zi mai usor Azi bate vantul putin din fata, maine putin din spate ...
        Masinutele astea au consum bun, nu numai pe hartie ca la alte branduri Nimeni nu indrazneste sa conteste asta, dam cezarului ce e al cezarului
        Dar daca ai sarit de 110-120km/h incepe sa pape, la 130km/h viteza constanta drum drept CC activat am 9,x consum ...

        Comment


        • GuGu21 masiniile astea nu sunt facute (nu asta este scopul lor) pentru 130km/h constant. Astea-s masini pentru 90-100km/h si ocazional o autostrada cu 110-120km/h. Si nu ma refer doar la 1.2 ci si la 0.9
          Consumul este influentat inclusiv de perioada...etc.
          De exemplu, daca plec de acasa (incercat acum vo 2 ani)...pe la 7:20, consum mediu acasa/servici/acasa: 11%. Plecat la 7:15...acelasi traseu (aprox 8Km)...consum 9%. Inclusiv ziua din sptamana influenteaza.
          La un moment dat lucram in doua parti...si plecam la 7:00 de acasa, la 17:00 la jobul 2 si pe la 02:00 spre casa. 1.4 MPI avea consum mediu de 6.5% exclusiv oras

          Comment


          • ai dreptate, la 130km/h ai iesit din zona de confort al motorasului de unde rezulta si consumul crescut ( vb de 1.2, 0.9 nush cum se simte la viteza asta )
            Trafic, vant, "greutatea" piciorului, temperatura exterioara, anvelope de iarna/vara toate influenteaza...

            Comment


            • GuGu21 nici 0.9 nu este foarte incantat de viteze de peste 110-120km/h. Sare consumul. Nu motorul in sine este problema ci caroseria. Pentru viteze mai mari ai nevoie de alta aerodinamica.

              Comment


              • Originally posted by GuGu21 View Post
                consumurile difera si la aceeasi masina si acelasi sofer. Poate intr-o zi ai mai greu piciorul, alta zi mai usor Azi bate vantul putin din fata, maine putin din spate ...
                Masinutele astea au consum bun, nu numai pe hartie ca la alte branduri Nimeni nu indrazneste sa conteste asta, dam cezarului ce e al cezarului
                Dar daca ai sarit de 110-120km/h incepe sa pape, la 130km/h viteza constanta drum drept CC activat am 9,x consum ...
                perfect adevarat!
                Consumul meu, mediu, de 8.8% doar in oras, este exact asa cum am spus -- mediu --.
                In unele zile, putine la numar, intr-adevar, ii mai dau "in gura", in masura in care poti sa-i dai unui motor de 1.2 si 73CP. Dar in proportie de 90% din timp, conduc foarte "batraneste", anticipativ, folosind foarte des frana de motor (cand pot, evident, ca nu sunt nebun). La fel si cand aveam diesel, cu mentiunea ca mai mereu, schimbam vitezele pe 2500-3000rpm (cand conditiile de drum imi permiteau).
                La vara, am planificat un drum de 2000km, 4 persoane, bagaje full.
                Abia astept sa revin cu impresii despre consum, in aceste conditii

                Comment


                • Logan Prestige 1.2 73 CP din septembrie 2016, drum de 2500 km in sfarsit de octombrie, cauciucuri de iarna, 4 persoane portbagaj plin consum 6,2

                  Trimis de pe al meu Vodafone Smart ultra 6 folosind Tapatalk

                  Doua autostrzi, 130 pe autostrada.

                  Trimis de pe al meu Vodafone Smart ultra 6 folosind Tapatalk
                  Last edited by emilnicu; 26 January 2017, 15:53. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Primele 3 poze reprezinta statistica pe 10000 km. Următoarele poze după 1 drum Piatra - București, astăzi, drum lejer pentru o după amiaza de duminica.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Cel mai recent consum cu benzina de 95 de la rompetrol luata ieri cu 5.05 lei/l.
                      Exclusiv extraurban, drum liber, mers legal.
                      Attached Files

                      Comment


                      • Originally posted by Fanez View Post
                        Cel mai recent consum cu benzina de 95 de la rompetrol luata ieri cu 5.05 lei/l.
                        Exclusiv extraurban, drum liber, mers legal.
                        Cu Logan 1.2 16V?

                        Trimis de pe al meu Vodafone Smart ultra 6 folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Pai nu e topicul cu consumul de la l2 1.2 16v?

                          Comment


                          • Exclusiv extraurban?

                            Comment


                            • Am uitat sa mentionez: la dus 3 persoane si ceva bagaje, la intoarcere eu si fiara.
                              Aris ai pm.

                              Comment


                              • @Fanez buei costele...si cine zicea ca nu-i economic 1.2? Foarte bun consumul. Se apropie de 0.9

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google