Dimensiuni Jante

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    2 intreabari

    1) Cum se modifica comportamentul masinii cad trec de la jante j6 r15 et50 (logan tabla) la j6 r15 et42 (renault aluminiu) cu aceleasi cauciucuri (185/r65/15)

    2) a pus careva cauciucuri 175/65/15 pe logan2 pe jante stoc (j6)? trebuie trecute in talon la politie?

    multumesc pt raspunsuri

    Comment


    • #62
      daca vei pune jante cu et 42 vor iesi rotile cu 8 mm mai mult in exterior decat inainte, un plus de stabilitate in curbe, destul de mic.


      Poti pune 175 pe 6j dar daca in cartea masinii nu ai dimensiunea asta trecuta te pot amenda politistii. Este destul de greu sa omologhezi alta dimensiune la rar, spre imposibil in unele judete.
      Plus ca daca vei schimba latimea cauciucului, depinde de ce talon vei alege pentru a avea sau nu eroare la vitezometru. sunt calculatoare pe net ce iti vor spune cata eroare iti da noua roata

      Comment


      • #63
        Originally posted by MariusTM1 View Post
        1) Cum se modifica comportamentul masinii cad trec de la jante j6 r15 et50 (logan tabla) la j6 r15 et42 (renault aluminiu) cu aceleasi cauciucuri (185/r65/15)
        rectific, jantele de tabla de logan2 sunt et40, deci diferenta minima fata de et42

        Comment


        • #64
          salut baieti; imi spuneti va rog frumos daca imi cumpar jante de tabla 6jx15 pt logan mcv ph 2 model 2009 1,4mpi dimensiuni pneuri 185x65x15 88 t se potrivesc? vreau sa stiu daca asta este dimensiunea standard

          am logan mcv, ph 2, model 2009; vreau sa-mi cumpar 4 jante tabla sa-mi montez anvelopele de iarna pe ele; vreau sa stiu daca 6jx15 este dimensiunea standard pt jante; imi puteti spune la ce sa fiu atent cand le cumpar?
          Last edited by misupepo; 1 November 2014, 19:44. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #65
            Da, se potrivesc, daca sunt 4x100; poti pune orice anvelope pe 15, pe care le ai trecute in CIV. In principiu 185/65/15 ar fi anvelopele pentru masina ta.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #66
              A luat careva amenda pe motiv de cauciucuri neconforme (cu cele din talon?)
              Eu am acum 195/r65/15 iar dacia da 185/r65/15 sau 205/r60/16.

              Comment


              • #67
                Abțibildul de pe ușa șoferului la X52 are rol informativ , nu de omologare.

                B(sandero II) L(logan II) K(mcv II) 52 au 185/65 R15 88 T in C.I.V.
                L52 SL10 are 195/55 R16 88 T in C.I.V
                Bcross 52(stepway) are 205/55 R16 88 T in C.I.V

                Nu sunt trecute în CIV = nu sunt omologate = amendă
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • #68
                  Omologarea TUV pentru jante ce permit montarea altor dimensiuni de anvelope fata de cele omologate de constructor pe tip de masina este valabila in Romania?

                  Mai concret - doresc sa montez jante OZ 7J16 cu anvelope 195/55 R16 pe Logan PH1 care au omologare TUV pe X90 - sunt recunoscute de RAR-ul romanesc? se pot trece in CIV la RAR pe baza TUV-ului?

                  Comment


                  • #69
                    99% nu. De ce ? Pentru că... RAR
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • #70
                      Salut, am găsit jante super cu tot cu cauciucuri Goodyear și le vreau mult dar sunt pe 16 4x100 et 32 cu 205.50.16. În afara de politie raportul este bun? Un vulcanizaror a zis ca sunt perfecte dar mai strâng câteva păreri, mulțumesc anticipat

                      Comment


                      • #71
                        cele pe 16 sunt cu 1cm mai mic pe diametru decat alea stock pe 15. la ochi, odata montate pe masina, nu se prea vede. doar daca ai ghinion s ate opreasca aiurea in trafic. iar in caz de accident, daca esti cumva de vina, asiguratorul va incerca sa se scoata ca n-ai avut gumele din talon. eu am patit-o cand am luat un sant si aveam 195/50R15. M-am tiganit doua saptamani cu asigurarile pana au inteles ca pe uscat, o guma mai lata si o masina mai joasa stau mai bine pe drum (desi paradoxal eu am luat santul) decat una pe cremvursti inalti si ingusti. uitandu-ma la motorizarea ta te intreb de ce vrei sa consumi ca un 1.8 si sa te misti ca un 1.0 cu gumele alea? din start le vei simti la gropi/denivelari altfel in volan, daca dai mai tare in gropi sansele sa lovesti janta cresc, consumul va creste usor pt ca ai frecare mai mare si greutate mai mare a rotii si a anvelopei, in plus, vine iarna, ar fi recomandat sa pui gume cat mai inguste, nu cat mai late pe zapada. si pe ud cresc sansele de acvaplanare ca la greutate mica si guma lata, nu mai scoti bine apa de sub roata. vorbeste unul cu gume de 195
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #72
                          pentru vara le-as lua ca sunt ieftine acum si pe astea de tabla sa las cauciucurile de iarna care sunt noi si 185.65.15 adica nici eu nu vreau sa merg cu 205 pe zapada

                          dar intrebam daca raportul asta 205.50 e bun ca eu cred ca ideal la 205 pe 16 ar fi cu inaltimea de 55 ca sa nu apara erori la kilometraj.. si cu et 32 chiar nu stiu, o sa atinga de aripi la incarcare?

                          in directie stiu ca o sa traga mai greu de ele dar la putere chiar sa fie o diferenta sesizabila? ma gandeam ca poate sunt mai usoare alea de aliaj. e destul de puturos 1.4 desi folosesc doar Mobil1, NGK, filtrul de aer la fiecare 4-5000km dar daca imi ia mult din putina putere renunt mai astept totusi doua pareri
                          Last edited by filip3; 3 November 2016, 19:56.

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by t0rquemada View Post
                            Abțibildul de pe ușa șoferului la X52 are rol informativ , nu de omologare.
                            L52 SL10 are 195/55 R16 88 T in C.I.V
                            La mine în CIV scrie 195/55 R16 91 H

                            Comment


                            • #74
                              fillip: sa nu crezi ca o sa te misti ca si cand ai avea 50cp din 75, dar se vor simti aia 2cm in plus la fiecare roata. la consum, a mea cu gume de 195 papa cam 0.2 mai mult decat cu gume de 185. si de simtit, se simt, viteza maxima n-am luat-o nici o data cu gume de 195/65 sau 195/60 r15, ci cu 185/65r15 sau 195/50-55 r15, dar cu o eroare de kilometraj destul de mare si cu consum pe masura in cazul ultimelor dimensiuni, considerabil mai mici decat rotile stock. si vorbesc acum de 1.6_16v. eu zic ca pt logan, 195 e ok, dar cu talon mai mic; 205 deja e cam mult, mai ales la prapaditele noastre de 1.2/1.4.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • #75
                                Nu am gasit topicul cu anvelope.
                                Cat scrie la voi in carte la dimesniuni ?
                                Am vazut la un logan 1 (1.2 benzina) 4 dimensiuni la anvelope (pe 14 si pe 15), cate 2 pentru fiecare "marime". Eu stiu ca pe logan sunt doar pe 15" si sunt 185/65/r15. Au existat din fabrica pe 14 ?
                                MS

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google