Reparatii necesare 1.6 MPI 2005

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mersi pentru link.
    Am sunat acum pentru burduf, 25-30 lei aftermarket, 155 original. Mi-a spus ca nu are rost sa iau original, ca daca planetara are probleme il rupe iarasi. Cumpar unul ieftin, ma duc sa il montez, si la primavara daca mai am probleme cumpar alta planetara si aia e.

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Daca aia nu e buna, are colegul planetara vad, 900 lei setul, de origine.
      Dar, poate nu e nevoie.
      Asa da. Suna mai bine.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Pai, dice? Nu vrei sa pui si tu umarul la evaziunea fiscala?
        Fara factura, cu garantie; mutu sa creada asta.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Originally posted by alxo91 View Post
          Mi-a spus ca nu are rost sa iau original, ca daca planetara are probleme il rupe iarasi.
          Planetara asta ta a fost diagnosticata cu lupus, de se ataca pe sine?
          Last edited by vitriol; 15 February 2017, 20:38.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Originally posted by vitriol View Post
            Planetara asta ta a fost diagnostica cu lupus, de se ataca pe sine?
            Buna asta ) spun si eu ce spun baietii de la vanzari piese auto. Daca ei nu vor sa faca vanzare cu mine, sa imi dea burduful original, m-am gandit ca stiu si ei ceva, ceva )

            Comment


            • Stiu pa dracu...
              Aia-s niste angajati comozi care prefera sa-ti vanda un aftermarket pe care-l au pe stoc decat sa se oboseasca sa faca comanda la un reper OEM. Ei isi iau leafa fixa, end of story.
              Ia sa fi dat tu de patron, ala te-ar fi convins ca cel mai scump reper e si cel mai bun, indeferent daca e sau nu OEM.

              Daca-l iei pe ala cu 25 lei...de 25 lei o sa te tina.
              Last edited by Kojak; 15 February 2017, 16:53.

              Comment


              • Ce probleme sa aiba planetara incat sa rupa burduful?

                Burduful se rupe ori de la uzura si imbatranirea cauciucului in timp, ori daca a fost intepat, atins lovit etc....

                Planetara singura nu-l rupe......insa planetara poate sa bata, sa fie stramba etc ....

                Ideea e ca acel burduf original chiar merita banii, pt ca e dintrun material special care rezista in conditiile de mers si vine si cu o vaselina speciala, pt planetare....vaselina asta e viata capului planetarei, la rece este solida insa in mers devine lichida, nu e vaselina ordinara.....

                Daca mergi cu ea fara vaselina sau cu vaselina pusa de dorel, se duce dracu capul planetarei....

                Asta ca idee generala.....unde mai pui ca dincolo, pe stanga, kitul burdufului mai cuprinde si un rulment.....

                Comment


                • Am fost si am schimbat burduful, mi-au pus unul SKF, cica din cauciuc natural, bla, bla, m-a costat 100 lei cu tot cu montaj. Sper sa fie ok pentru moment, planetara nu cred ca are probleme, banuiesc ca auzeam ceva batai la viraje.

                  Comment


                  • Ai procedat f. bine.

                    Comment


                    • Gasesc sa cumpar tripla spate, adica doar circuitul electric, fara tot stopul? Nu mai am ce sa le fac, le-am "resuscitat" acum vreo 4-5 ani prin intarirea contactelor cu cositor, dar deja s-a topit un pin de la mufa. Am dat si cu spray de contacte dar de pomana.

                      Originally posted by alxo91 View Post
                      Gasesc sa cumpar tripla spate, adica doar circuitul electric, fara tot stopul? Nu mai am ce sa le fac, le-am "resuscitat" acum vreo 4-5 ani prin intarirea contactelor cu cositor, dar deja s-a topit un pin de la mufa. Am dat si cu spray de contacte dar de pomana.
                      Am gasit in autovit, aftermarket 25 lei, mi-au ars o siguranta cum le-am pus, 35 lei de uzina, nicio rezolvare a problemei. Se rezolva usor problema, fara sa fie cumparate placile respective. Se leaga firul de masa direct pe placa printr-un cablu lipit cu pistolul de lipit.
                      Last edited by alxo91; 21 February 2017, 01:34. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Salutare!

                        Am o problema cu inchiderea centralizata si anume:

                        Nu mai ia comanda din telecomanda orice i-as face, nici pe deschidere nici pe inchidere. Am cumparat baterie noua la telecomanda dar de pomana.

                        Uneori, dupa ce merg cu masina si cobor, ia comanda de inchidere fara probleme, dar daca mai apas inca o data iar nu se mai inchide.

                        A patit cineva asta?

                        Comment


                        • cateva verificări

                          Ar trebui: verificată tensiunea de pe baterie să fie ok, verificate contactele butoanelor de pe telecomandă ( lipiturile piciorușelor tuturor butoanelor ) .... nu cumva să fie vreo fisură pe placa electronică a telecomenzii de la vreo cădere/scăpare a telecomenzii pe asfalt...

                          Comment


                          • La baterie m-am gandit si eu, mai ales daca dupa ce opresc motorul se poate realiza inchiderea iar dupa aceea sa nu mai ia comanda. Carcasa telecomenzii a fost schimbata de curand, dar nu mi-a facut probleme cand am schimbat-o.

                            Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

                            Comment


                            • Daca carcasa nu e originala poate sa sara sau sa se miste bateria in locas, asa am patit eu cu o carcasa ieftina . A trebuit sa o mesteresc sa nu mai sara bateria , are un cioc cara tine bateria pe pozitie, daca a sarit nu mai face contact.

                              Comment


                              • Pai la asta m-am gandit si eu, apoi am schimbat partea care tine bateria cu cea originala si partea cu butoanele care se stricasera am pastrat-o pe cea noua.

                                Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google