Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • OK, se pare ca nu ne intelegem ) ideea e simpla: Nu ai voie sa pui nicio taxa doar pe masinile din afara.

    Ba nu e deloc bine ca s-a scos, as vrea sa-mi arati si mie unu care isi ia masina din afara si da 1600 ron pe cauciucuri de iarna asa cum am dat eu. Cei care isi iau astfel de masini si le iau dar ca sa-i duca din punctul A in punctul B si mai mult ca sigur ca nu au grija de ele, pt ca nu ii doare; se strica iau alta cu 1000E si gata.

    Comment


    • Gasesti o alta formula daca "n-ai voie" asa. Nici eu nu mi-am luat masina pentru curse sau fite, tot ca sa ma duca din A in B. Sunt gume de iarna si de 600 setul. Avem RAR, avem ITP ...

      Comment


      • Uite ca de atatia ani nimeni din cei care au fost in Guvern/Parlament nu a gasit nicio formula ideala care sa fie ok pt toata lumea. Am roti de 16" din fabrica asa ca mai greu cu 600 ron, dar hai sa ne oprim aici ca suntem offtopic.

        Comment


        • Originally posted by alinn28 View Post
          Nu ai voie sa pui nicio taxa doar pe masinile din afara.
          Corect e nu poti taxa circulatia bunurilor/marfurilor in interiorul UE.

          Originally posted by Fanez View Post
          Gasesti o alta formula daca "n-ai voie" asa.
          Originally posted by alinn28 View Post
          Uite ca de atatia ani nimeni din cei care au fost in Guvern/Parlament nu a gasit nicio formula ideala care sa fie ok pt toata lumea.
          Daca ar fi fost posibil o faceau altii inaintea noastra pentru a-si proteja industria si a descuraja "importurile". Si nu ma refer doar la industria auto.
          "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

          Comment


          • Altii isi protejeaza industria descurajand importurile prin alte metode. Daca mai continuam o dam in politica

            Comment


            • Originally posted by Fanez View Post
              Treaba a fost facuta prost de la inceput din cauza lacomiei si negandirii. Trebuia o taxa pentru masinile aduse de afara sh, pentru prima înmatriculare. Ei au bagat taxa de prima inmatriculare la fiecare reinmatriculare. Acum se aduc tot felul de rable. O data ce a fost inmatriculata, la revanzare nu mai trebuia platita taxa de prima înmatriculare.
              Esti intr-o eroare.Odata platita taxa de prima inmatriculare/taxa auto/timbru de mediu, la o alta reinmatriculare nu se mai platea niimic.
              De unde ai scos-o pe asta ca plateai la fiecare reinmatriculare iarasi taxa?

              Comment


              • Masina model 1998, inmatriculata, revanduta in 2000 si reinmatriculata. In 2015 la revanzare trebuia platita taxa de prima inmatriculare .
                Last edited by Fanez; 18 February 2017, 22:40.

                Comment


                • Probabil masina productie interna, la care taxa nu era ceruta pana in 2007, Dacia, Daewoo, deci nu s-a platit.
                  Cum in 2013 s-a cerut aceasta taxa cu ocazia primei inmatriculari, inn 2015, asta e explicatia.

                  Mai citeste data ce am scris.

                  .Odata platita taxa de prima inmatriculare/taxa auto/timbru de mediu, la o alta reinmatriculare nu se mai platea niimic.
                  Last edited by mr.K; 18 February 2017, 22:50.

                  Comment


                  • Originally posted by Fanez View Post
                    Altii isi protejeaza industria descurajand importurile prin alte metode. Daca mai continuam o dam in politica
                    Pai noi vorbeam de taxe. Subventiile si ajutoarele de stat, daca la ele te referi, sunt "alta gasca-n alta traista". Si sunt reglementate. Tarile UE au renuntat la "o parte" din suveranitate, unele decizii nu mai apartin statelor, se iau de consiliul uniunii/comisie.
                    Asta a fost si principalul motiv pentru care britanicii au votat iesirea, ei nu prea "inghit" sa decida altii pentru ei.
                    "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Probabil masina productie interna, la care taxa nu era ceruta pana in 2007, Dacia, Daewoo, deci nu s-a platit.
                      Cum in 2013 s-a cerut aceasta taxa cu ocazia primei inmatriculari, inn 2015, asta e explicatia...
                      Din moment ce masina mea a fost inmatriculata e ilogic sa ceri taxa de prima inmatriculare la a doua inmatriculare.

                      Comment


                      • Tocmai de aceea nu s-a mai numit taxa de prima inmatriculare, ci timbru de mediu, ca sa nu mai existe confuzii .

                        Comment


                        • Prima data erau taxe mari la masini vechi. Pe urma, cand nu s-au mai dus romanii sa cumpere masini vechi din germania, s-au micsorat taxele pe considerentul ca "are viata mai scurta, deci polueaza mai putin decat una mai noua". Asa si acum pentru aia care iau masini de 1000 de euro si o arunca daca s-a stricat. Nu polueaza decat 5-6 luni cat merge.
                          Last edited by Fanez; 19 February 2017, 08:42.

                          Comment


                          • Originally posted by Fanez View Post
                            Din moment ce masina mea a fost inmatriculata e ilogic sa ceri taxa de prima inmatriculare la a doua inmatriculare.
                            Absolut corect rationamentul tau, acum "muta-l" la masina sh adusa care a mai fost si ea inmatriculata in UE.
                            Principiul e simplu, ori aplici tuturor masinilor ori niciuneia. Ideea, putin fortata, e sa consideri UE o tara iar tarile membre judetele care-o compun.
                            "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                            Comment


                            • Ministrul Mediului, Daniel Constantin, a anuntat marti ca autoritatile vor prezenta, in perioada urmatoare, o alternativa la Timbrul de mediu, despre care oficialul a mentionat ca va fi "un sistem modern, european pe care l-am gandit, astfel incat sa fie toata lumea multumita si sa ne atingem obiectivele de mediu
                              Hotnews.
                              ...
                              Nu stiu cum facei Daniele, da' eu vreu taxe mari pentru cazane; nu de alta, dar daca tot promovam dragostea de Romania, atunci haideti sa nu o transformam intr-o groapa de gunoi a Europei.
                              N-ai bani sa-ti cumperi o masina decenta ca varsta si grad de poluare, atunci ia tramvaiu'.
                              Last edited by IancuMIC; 21 February 2017, 19:43.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Am mai zis de multe ori: problema cu mediul, daca tot vrem sa discutam despre poluare, este localizata la statiile ITP care pun stampila si folia de secretizare pe talon, oricarui cetatean care intinde o poza cu Aurel Vlaicu, nu la cei care isi cumpara o masina care a trecut TUV-ul pe bune in Germania.

                                P.S. Daca vreti sa vorbim despre bani la buget, o sa avem acelasi numar de masini care vin in tara, dar vor avea numere de Bulgaria
                                Last edited by vitriol; 21 February 2017, 20:30.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google