Consum 0.9 TCE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aoleo aoleo (cu un "dar" la mijloc)... reset CB acum o săptămâna consum 12-13%...DAR drumuri fff scurte si dese de 1-2 km si frig de nu va închipuiți...minima prinsa dimineață -17 C... chiar nu stiu ce sa zic decomandata (doar 3000 km făcuți in 3 luni)

    Comment


    • Ieri am facut doua drumuri aproape identice (aceasi destinatie):
      Drumul 1: 107.5Km, Vmed 50.5Km/h, Consumat 6.3L, Consum mediu 5.9L
      Drumul 2: 111Km, Vmed 53.1Km/h, Consumat 6.5L, consum mediu 5.8L
      Din nefericire am facut o greseala, n-am resetat calculatorul la iesirea din oras. Prin urmare, Drumul 1 a fost facut in modul ECO. Drumul 2, la iesirea din oras am scos masina din modul ECO. Dar, la drumul 1 am prins putin mai multa aglomeratie si oleaca din unda verde (aka multe semafoare pe rosu). In al doilea am reusit sa ocolez o zona cu 7 semafoare).
      In localitati am mers cu 60Km/ora afara am mers cu 90Km/h

      Comment


      • Voua cat va afiseaza consum instant la 130km/h in tr 5 in mod eco si respectiv normal?

        Comment


        • Consum 0.9 TCE

          Depinde de multi factori
          Inclinare drumului greutate benzina folosita starea vremii
          De multe ori pe aceeasi poriune de drum imi arata consumuri diferite
          Maine daca am sa pot am sa fac testul


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          sigpic

          Comment


          • Amiralul ca sa vezi cat iti consuma. Trebuie sa faci drumul respectiv (aceasi portiune) de mai multe ori. Sunt mult prea multe variabile (inclusiv carceii-i poti pune la socoteala)

            La fiecare plin resetez calculatorul. Iar pe ultimul plin: 571km, 45.08L bagati in rezervor, consum mediu 7.89 Cam exclusiv oras (adica vo 30-40 km facuti pe drumuri la iesirea din oras...unde 1-2 km se merge relativ drept, cu viteza constanta)

            Comment


            • Timisoara-Tg Jiu-Birjarit prin oras - Timisoara
              557 Km (aprox 25-30 prin oras)
              Viteza medie: 58Km/h
              Consum: 27.4L
              Consum Mediu: 4.9
              1.4mpi aprox acelasi regim, acelasi traseu, la fel prin r oas...consuma un total de 33-36L benzina.
              Attached Files

              Comment


              • Super consumul bolovan. Eu nici cand sunt afara peste 30 de grade si nu bate vantul, nu scot mai jos de 5.2%.
                Bucuresti - Targoviste si retur (mers prin oras in Tragoviste si Buc pana la iesire in Chitila)
                218 km ( cam 20 in oras) ---- consum mediu 6.2% la vit medie de 62km/h
                Ma tot gandesc ca papa cam multa benzina si nu stiu care e motivul....astept sa se incalzeasca bine afara, o scot pe autostrada si vad care e treaba.
                Last edited by Amiralul; 27 February 2017, 22:33.

                Comment


                • bolovan, super consumul! Eco activat?
                  Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                  Comment


                  • Depinde de stilul de condus. Eu am un stil relativ economic...si cunosc foarte bine traseul (de 12 ani il fac la interval de 1-2 luni). Prin urmare, stiu cum sa ma folosesc de teren, stiu cand are sens sa fortez si cand n-are sens. Asa am ajuns la performanta de 4.3% Tg Jiu-Timisoara (si cu o viteza medie de aprox 63Km/h). Cred ca am si postat pe aici http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=340

                    @TomCat nu...fara eco. Eco din cate imi dau eu seama, mareste consumul afara. Doar in oras este benefic. (vezi postul meu de acum 4 saptamani). Am sa mai fac undeva peste doua saptamani iar un test. Am sa fac intr-o zi de doua ori acelasi traseu. Doar ca de data asta am sa resetez la iesirea din TM de fiecare data. Si atunci putem vedea daca intradevar, eco in exterior mareste consumul sau nu. Mie asa mi-a lasat impresia.
                    Last edited by bolovan; 27 February 2017, 23:09.

                    Comment


                    • Astept raspunsul la test bolovan. Am testat si eu...pe autostrada la 120-130km/h cu eco activ aveam un consum mai mic cu 0,5-0,7 l, DAR la 90 km/h (adica ~2250 rot/min in tr5) cu eco activ consumul era mai mare tot cu ~0,6l.
                      Inca nu-mi dau seama daca cel mai mic consum ptr 0.9 tce e undeva la 2250 rot/min in tr 4 si respectiv 5, cu eco off.

                      Comment


                      • Test relevant este un drum dus-intors in conditii relativ asemanatoare. Altfe...sunt prea multe variabile ce pot influenta consumul. De exemplu, la 90Km/h pe aceasi portiune de drum, aceasi incarcare a masinii...aveam momente cu 4.5% si daca aveam un tir in fata..aveam 3.8%. De exemplu, ploaia poate sa-ti creasca consumul si cu 1L. Mai mult...drumul poate avea o inclinatie variabila...pe care nu o sesizezi cu ochiul liber.
                        Si eu astept testul...pe scurt, trebuie sa aduc intr-o sambata pe cineva in TM...si sa-l duc inapoi

                        Comment


                        • La drumul de întoarcere spre locația/domiciliul persoanei pe care o aduci în Tm va fi o persoană în plus față de prima plecare a ta din Tm. Deci, nu vor fi aceleasi condiții din punct de vedere al greutății. Sper că m-am făcut înțeles

                          Comment


                          • da...jumatate de drum o sa am o persoana in masina. La intoarcere in TM...prima tura...si la plecarea din TM la a doua tura. Deci 50% din drum o sa fim doua persoane...cam se "regleaza".

                            Comment


                            • Ia si tu din timisoara 2 saci cu cartofi sa balansezi situatia )

                              Comment


                              • nu conteaza 80 kg...doar daca nu vorbim de o pers "bine facuta" o variatie de 0.3l nu e semnificativa.
                                PS: Am mers cu solenza 1,4 cu 3 persoane, toate peste 95km si pe acelasi drum, singur in masina am obtinut acelasi consum (facut ca la dacie consumul--in aceeasi zi, vara)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google