Logan Ph1 1.6 & Sandero Stepway

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan Ph1 1.6 & Sandero Stepway

    salutari tuturor. m-am inscris de ceva vreme pe forum si am zis ca atunci cand cumpar urmatoarea masina sa fac aici un topic. deci, here i go.

    eu am permisul din ianuarie 2016 iar masina mea este un logan ambition din 2005 cumparat de nou, momentan 150500 de km facuti in toti anii astia. se afla "oficial in proprietatea mea" (vorba vine, masina e tot pe numele tatalui meu) de 3 saptamani. masina are probleme cu rugina toate usile au inceput de rugina, cea a soferului in colt jos e mancata rau de tot, desi a fost rechemata in service atunci pentru pasajele spate, pana la urma acestea au fost mancate de rugina, le-am taiat jos si le-am revopsit dar au inceput sa rugineasca din nou + cateva "gauri" in panourile spate. masina a suferit un mic accident intr-o parcare (panou stanga spate) si astfel am scapat de niste gauri din panou, nu stiu pana cand dar sa zicem ca e mai bine decat ruginita. in accident a mai fost afectat si stopul stanga spate si bara, acestea fiind inlocuite cu altele noi. atat eu cat si tatal meu suntem multumiti de loganul asta, si-a facut treaba, eu din cand in cand "desfundand-o" cu niste pedale pana in limitare )

    eu acuma sunt student, n-am niciun venit..i-am pus doar niste module US, sper ca dupa ce incep facultatea sa reusesc sa strang niste bani pentru lupe xenon + un set de faruri noi (vreau sa am un set de faruri stock si un set de xenoane) si am sa ii fac un chimic + sa-i curat ventilatorul (sa-l iau de sub bord si sa-l curat ca am vazut la domnul streulea pe site cat de mizerabil poate arata ventilatorul si cat de usor poate merge dupa ce se curata...plus ca scoate un scartait indiferent de treapta)

    planuri de viitor: (adica pana pic din ea de coapta ce o sa fie)
    discuri spate, reglabila/airride (depinde de buget si ce o sa imi permit sa fac cu ea), prelungire badboy, probabil revopsita integral (din nou, dupa buget..sau cum e deja ruginita toata, incerc un proiect rat..as fi primul care face asa ceva pe logan) ), swap la 1.8 t de pe golf 4 fara a avea pretentii sa scot sute de cai de pe ea. as fi multumit si cu aia 150 de cai stock, si niste jante pe 17 cat mai usoare sau cat sa se apropie ca greutate de cele stock sa nu ma trezesc ca abia le invarte.


    stepway: masina cumparata de la reprezentanta din baia mare, acu 3 saptamani. initial trebuia sa fie neagra masina, am stat 2 luni pana a inceput programul rabla cu masina in reprezentanta, iar apoi a aparut Easy-R pe toata gama si au introdus o culoare noua. tata a fost incantat de culoarea noua si am mai asteptat inca o luna pana au adus cealalta masina. este un sandero stepway 1.5 dci de 90 de cai, nimic special..planuri de viitor nu am, tata vrea sa o pastreze stock desi imi incerc norocu si am sa-i cumpar niste jante care sa-l tina in legalitate (205/50/16 parca) si poate airride dar sa poata sa o ridice la fel de sus ca si stock..daca se intampla asta, nu o sa fie masina pe burta. masina are acum 420 de km parcursi mai mult extraurban si un consum mediu de 5.5. mi se pare mult mai usor de condus fata de logan, pedalele si volanul parca merg mai usor in schimb uneori in sensurile giratorii am impresia ca am viteza prea mare desi cu loganul intru fara "probleme".. poate din cauza ca e foarte inalta masina si nu sunt obisnuit.

    altceva nu cred ca mai am de spus, cand o sa mai aduc ceva modificari sau o sa apara ceva interesant "pe drum" am sa mai postez aici din cand in cand. am sa atasez niste poze cu ambele masini
    Attached Files
    Semințele acelaș gust are.

  • #2
    inca 2 poze. skoda nu este a mea
    Attached Files
    Semințele acelaș gust are.

    Comment


    • #3
      Bine ai venit printre noi!
      Frumoasa culoarea la ambele masini. La partea cu modificatul, mai bine investesti ceva in reconditionarea tablariei, fiindca o sa iasa ceva de genul: lupe, xenoane, discuri, jante etc., dar la aspect - dezastru. Oricum investitia in modificari nu se recupereaza niciodata si nici nu creste valoarea masinii.

      Comment


      • #4
        la tabla e nasol. nu cred ca merita sa investec atatia bani. trebuie inlocuite toate usile, ambele panouri si ambele aripi fata. adica as putea sa iau alta caroserie ca tot acolo sunt. cel mai probabil o sa schimb o usa 2 in caz ca rugina avanseaza f tare si aripile fata..in panouri daca bag sudura mi-e frica sa nu apara din nou rugina chiar daca folosesc panouri originale tratate. vad eu ce am sa fac, oricum nu ma prea intereseaza cata vreme am celelalte puse pe ea, la o adica imi pot cumpara alta si sa le "transfer". de valoare nu imi prea pasa, oricum ajunge la remat. poate reusesc peste 5 ani sa imi cumpar un logan nou si asta ajunge tichet
        Semințele acelaș gust are.

        Comment


        • #5
          am revenit cu poze cu sandero, am facut o excursie pana la plaja dintre eforie nord si sud, in poze se vede cati km avem facuti deja de cand o avem, ieri au expirat numerele rosii si am inmatriculat masina. oficial masina are o luna de zile. eu n-am reusit sa o conduc absolut deloc.. mi-am luat buletinul si permisul degeaba ) ce am observat la masina e ca la 1.80 ai mei, in spate e cam incomod (sau am eu spatele prea slab nu stiu), un pic cam tari scaunele si tetierele nu le poti regla in unghi ca sa zic asa ca sa poti sta comod cu capul pe spate..la picioare am avut loc suficient desi simteam nevoia sa ma intind uneori..asta e.. nu recomand sa stati in spate mai mult de 4-5 ore pe drum ) a si in depasiri pare mai sprintena ca 1.6-le desi la 0-100 1.6 e mai rapid. incet incet imi dau si eu seama ce inseamna diesel in depasiri mai ales.

          loganul a ajuns in dimineata asta la spalatorie, am sa o curat chimic. sper ca o sa primesc niste bani, (azi e ziua mea) si incerc sa gasesc pe cineva sa-mi monteze lupe cu angel eyes. o sa pun deseara cand merg dupa masina poze cu before si after chimic.
          Attached Files
          Semințele acelaș gust are.

          Comment


          • #6
            Frumoasa culoarea. O singura intrebare: este easy-r ?
            http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...ay-t36356.html

            Comment


            • #7
              am mai pus cateva poze,voiam sa le atasez mai devreme dar n-am avut timp. culoarea e super dar se murdareste foarte repede. pe drum am prins o ploaie usoara, masina fiind spalata cu o zi inainte. se vede in poze ce urat arata praful pe ea

              CostyLogan: este versiunea manuala, nu am mai putut face efortul de a lua easy-r desi nu cred ca era tatal meu tentat de asa ceva.

              am ajuns sa vad cu ochii mei, logan 1.4 pe bulgaria... am zis ca mor
              Attached Files
              Semințele acelaș gust are.

              Comment


              • #8
                before & after curatarea chimica. si o poza cu oglinda sparta de vreo pietricica de pe drumurile noastre minunate.

                maine urmeaza o pereche de huse si cam atat cu loganul. sandero o sa circule asa cu oglinda pana se hotaraste sa o schimbe pe casco. se poate schimba doar sticla? sa nu fie nevoie sa schimb oglinda cu totul. si cam cat e o sticla de asta cu incalzire
                Attached Files
                Last edited by grigu32; 31 August 2016, 14:32.
                Semințele acelaș gust are.

                Comment


                • #9
                  Ia huse dedicate pentru logan. Costa vreo 150 de ron dar sunt groase si stau bine. Ia-le negre sinple. Am vazut ca multi pun huse rosii, albastre etc si e kitch total.
                  Logan GPL 1.4

                  Comment


                  • #10
                    ceva negre/gri am, astept sa nu mai miroasa a solutie si am sa le pun, stau in garaj de vreo 3-4 ani.

                    n-am reusit sa strang destui bani de lupe, asa ca am dat comanda la aquapel pentru sandero, sa vada si tatal meu ce utila e chestia asta (si pentru ca o sa umble el in toamna prin tara mai mult decat o sa umblu eu), sonax brilliant shine, (sonaxul am sa-l folosesc pe ambele masini) un sampon pentru masini, se numeste chemical guys citrus, e la 478 de ml si a fost 63 de lei de pe un site de detailing si o argila meguiars ca sa decontaminez putin vopseaua loganului, la polish nu ma bag ca mi-e frica sa nu fac vreo prostie plus ca pe plafon am lacul putin de tot efoliat si ziceau unii altii ca loganul are lac prost si moale. vreau sa am vopseaua mai fina putin si sa luceasca cat de cat. cand o sa gasesc pe cineva care face polish calumea am sa o duc si la polish dar pana atunci o spalare calumea cu samponul ala si o decontaminare e suficienta pentru moment + o ceruire la spalatorie pentru ca mie nu imi merita sa dau 100 si de lei pe un sealant pe care o sa-l folosesc de 2 ori maxim pentru ca vopseaua e..cum e. am sa revin cu poze la produse cum imi ajung. maine vine aquapel si brilliant shine si am sa dau loganul cu sonax si am sa postez poze before/after indata ce termin si cu husele si cu aplicarea sonaxului. argila o sa vina probabil poimaine si tot atunci sau urmatoarea zi am sa spal si am sa decontaminez vopseaua
                    toata distractia m-a costat 255 de lei cu tot cu transport.

                    si asta asa ca informatie de "bio" a loganului, am desfacut capacele de la boxe, ca aveam un bazait si mi-era sa nu se fi dus vreun dif, cu ocazia asta am sa spun ca m-a bufnit rasu cand am vazut ce boxe minuscule si...nasoale are masina ) pe capace scria 1 februarie 2005, deci masina are oficial 11 ani si 7 luni
                    Last edited by grigu32; 1 September 2016, 21:46.
                    Semințele acelaș gust are.

                    Comment


                    • #11
                      lucrari de "mentenanta" pe saptamana viitoare logan ph1: dat jos rotorul de la climatizare si curatat cu spray de contacte si spray de curatat frane plus spalat palele alea de praf, igienizat cu spuma conductele de climatizare (spray cumparat din praktiker, doar acolo am gasit cu furtunas, in dedeman era fara furtunas), sonax brilliant shine a ajuns, dar l-am dat doar pe jumatate de capota portbagaj sa le arat parintilor ce face de fapt solutia, argila de decontaminare nu mai era pe stoc, vine abia peste 2 saptamani, cand decontaminez vopseaua am sa dau loganul cu solutie, husele le-am pus, problema e ca husele pentru spatarul scaunelor fata nu are gauri pentru tetiere, am zis ca umblu fara alea pana ma hotarasc daca sa fac gaurile sau nu. husele sunt negre cu gri aproximativ cum sunt plasticele de pe usi, arata decent,nu sunt kitsch siii in final am sa comand chedere usi duster facelift ca sa le pun si eu sa nu mai sune a conserva masina (prea mult)

                      sandero: dupa spalare am sa aplic aquapel pe parbriz si sonax. o sa urmeze si pe el niste huse, dar nu stiu cand.
                      Semințele acelaș gust are.

                      Comment


                      • #12
                        ieri am reusit sa decontaminez vopseaua masinii cu argila dodo juice (pana la urma n-am avut destui bani de argila meguairs), argila n-a reusit sa decontamineze total vopseaua ci cam..50-60%. probabil imi trebuia o argila mai aspra + polish
                        am atasat 2 poze, nu stiu daca in cea cu capota se vad punctuletele,dar pe toata vopseaua inclusiv pe geamuri am niste puncte ROSII pe vopsea...habarn-am ce sunt alea. are vreo idee cineva ce ar putea fi?
                        Attached Files
                        Semințele acelaș gust are.

                        Comment


                        • #13
                          logan 1.6:
                          632.3 km parcursi (maxim 180 extraurban, restul doar urban) 52.6 l consumati, viteza medie 24 km/h consum mediu 8.3
                          Semințele acelaș gust are.

                          Comment


                          • #14
                            din seria "tuning cu bani putini"
                            folii Llumar transparenta 5% as fi dorit folii antiefractie fata+spate dar mi-au depasit bugetul. garantie 7 ani, 345 de lei datorita unei reduceri de black friday (am ales urmatoarea varianta de folii, nu cea mai ieftina)

                            din seria "habarn-am ce s-a intamplat": parbriz crapat. aveam deja o ciobitura, a cazut putina zapada peste parbrizul fierbinte si de la ciobitura a crapat. astazi am dus masina sa schimb parbrizul, in cateva ore o sa aiba parbriz nou.
                            Attached Files
                            Semințele acelaș gust are.

                            Comment


                            • #15
                              6 luni mai tarziu: stepway are carlig detasabil,10 sau 12 mil original dacia cu tot cu montaj,nu mai tin minte exact, 10200 de km facuti de cand am cumparat-o
                              iar la logan acum ceva vreme i-am facut directia iar sonda de dupa catalizator da semne de oboseala. cand se aprinde check engineu, cand se stinge. momentan a ramas aprins chiar daca am facu un plin cu benzina 99+ de la petrom (s-a aprins in mers dupa vreo 40-50 de km), iar eu am facut 4000 de km de cand am luat stepwayul. in principiu drumuri cluj-baia mare + plimbari in cluj.

                              daca poate cineva sa ma lamureasca cu fisa de la directie, daca valorile sunt corecte si e totul in regula..eu ma pierd in detaliile alea si nu inteleg mai nimic )
                              Attached Files
                              Semințele acelaș gust are.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google