Inlocuire Lichid De Frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by B997NDL View Post
    primul e cel mai bun. ia un litru ca sa faci bine aerisirea si curatirea. uite aici mai ieftin.
    http://www.epiesa.ro/lichid-de-frana...1l-acc-524.htm
    Il iau de la Altex ca am comanda de peste 90lei si e transport gratuit.

    Schimbul il face un prieten mecanic.

    Comment


    • Eu am folosit Ate SL6 pe care multi il lauda ca fiind cel mai bun. Nu e mare diferenta de pret.
      Instalatia de franare are 0.5l, dar o sa folosesti mai mult pentru ca trebuie facuta aerisirea. Deci, cumpara 1l si o sa mai ramai cu 200-300ml.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Am comandat pana la urma ATE SL6 de 1l - 30lei . Oricum lichidul de frana Elf de 500ml este 25lei , iar SL6 teoretic e cel mai bun.
        Last edited by 77sky; 24 October 2016, 18:11.

        Comment


        • De curand am schimbat lichidul si tot ATE SL6 am folosit.Eu am luat un fermorel pt.gradina cu manometru din Lidle,unde in capatul furtunului dupa dispozitivul de deschidere am atasat un furtun transparent si un capac lichid frana de la vechea dacie,bagat lichidul in fermorel,facut presiune 2bari,infiletat capacul la bidonasul cu lichid al masinii,desfacut pe rand aerisitoarele si pot spune ca totul a decurs foarte repede si bine,singurul dezavantaj a fost ca am avut nevoie de inca o persoana sa apese,elibereze clapeta sa tina circuitul deschis,inchis prin care trece lichidul.

          Comment


          • Lichidele

            La masini cu ABS si/sau ESP trebuie lichid vascozitate redusa DOT 4 class 6
            ADICA mai concret ATE SL6
            la masini fara ABS trebuie DOT 4 class 4 normal adica ATE SL
            Schimbarea se face cu pompa speciala atasata pe rezervorul de lichid in presiune pozitiva de 1bar.
            Folositi de preferat lichid de frana in recipiente de tabla . La schimb cereti service-ului sau mecanicului sa goleasca complet pompa de umplere de lichidul ramas de la umpleri anterioare si sa umple cu lichidul din bidonul nou prospat deschis, cu putin timp inainte de umplere.
            Bidonul de lichid de frana nu se lasa deloc fara dopul pus daca nu s-a turnat complet in pompa de umplere.
            Specificatiile lichidelor ATE.

            Comment


            • salut, imi recomanda cineva un service in bucuresti unde sa fac schimbul lichidului de frane? eventual unul unde sa imi faca si un test de franare dupa.

              Comment


              • La Norauto, folosesc dot 5, se schimba cu aparat și costa 100 lei pe la începutul anului cu tot cu test.

                Comment


                • pai, si e bun dot5, daca in carte zice 4 ? carew norauto ? din militari (carrefour) ?

                  ce brand folosesc ?
                  Last edited by B997NDL; 2 May 2017, 21:35. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Dot 5.1 de la Ferodo, este bun deoarece îl include și pe dot 4, la Norauto Titan, lângă Auchan.

                    Comment


                    • 5.1 se combina cu 3 si 4
                      5 e altceva

                      Comment


                      • Norma SAE J1703 e doar inferioara normei SAE J1704 sau sunt total diferite?

                        Am gasit Textar Dot4 SAE J1704 25RON. Vreau sa iau din asta doar ca sa nu iau Ferodo la 20RON. Are ceva daca iau Textar?

                        Comment


                        • 1704 pare sa aiba ceva esteri prin el

                          1703 l-am gasit mai ales la DOT3.....

                          Deci theoretic si pe "hartie" 1704 pare superior si nu cred sa-i dauneze

                          Dar vezi daca ai ABS parca iti trebuie alta norma....

                          Comment


                          • Nu am abs, e un logan din 2006 identic cu al lui Cristi Streulea, doar ca al lui e rosu.

                            Asa am gasit si eu SAE J1703 la Dot3. Exemplu: http://textar.com/wp-content/uploads...id_ENG_WEB.pdf

                            Comment


                            • Mey.....de ce te complici tu?

                              In primul rand cauta DOT 4....lasa DOT3

                              In al doilea rand, de ce vrei textar? Textar nu prea face lichide...de frana.....mie personal nu-mi plac nici la discuri sau placute de frana

                              Ferodo, ATE, motul.....chiar lichidul Renault de fabrica (25 lei /500ml) ......astea de ce nu iti plac?

                              Indiferent ce iei, arunca un ochi si la data frabricatiei...

                              Comment


                              • @lord_wader, fara sa stai pe ganduri, mergi pe lichid de frana ATE in recipient de tabla.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google