Piese Schimbate Pe Garantie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si eu am schimbat placutele de frana la prima rezivie 20.000 km (1 an), ca cica conduc sportiv de asta s-au dus asa repede (ce sportiv poti sa conduci un 1.2 75 CP ). La 29.000 km am fost sa schimb anvelopele de iarna si s-au uitat la discuri si mi-au zis ca s-au cam mancat din ele si pe viitor sa le schimbam si pe alea. Acum la 32.000 km a inceput sa se auda un zgomot la franare.Inca nu am ajuns la ei sa imi spuna ce sa dus. Sigur ma pun le schimb placutele si discurile. Conducem noi asa de sportiv sau ele sunt ele de o calitate indoielnica? Logan 2 MCV 2015.

    Comment


    • Eu acu sunt curios cat o sa ma tina noile placute de frana. Au costat doar 100 de lei, marca Ferodo si au inscriptia eco, cumparate impreuna cu kitul de revizie de la www. e////.ro. Am vazut ca sunt placute si cu 200, o sa iau si din alea la un moment dat.
      Astia din service n-au comentat cand le-au vazut, ca sunt bune/originale au ba.

      Comment


      • Apropos de condus sportiv.. tocmai am sesizat la Meridian nord , unde de altfel am facut si ultima revizie acum 7000 de km si nu au sezizat uzura la placute sau discuri (probabil ca nu a fost interesant) cu toate ca in operatiunea de revizie se verififa macar vizual starea sistemului de franare, ca pe teava de esapament si pe bara gri de la bara spate se cam vede afumat...au zis ca poate nu conduc sportiv....atunci cum drak am f..ut discurile ???

        A montat careva discuri Zimmerman, ce parere aveti?
        Last edited by sandero-ro; 5 March 2017, 17:22. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Dar tu i-ai întrebat de starea discurilor și placutelor?

          Comment


          • Azi am fost la Meridian Nord, pentru urmatoarele "probleme" semnalate de mine, in perioada de garantie:
            - scartait scaun sofer. Nu se misca, nu balansaza, nu se blocheaza. Doar scartaie la denivelari, accelerari si franari mai energice
            - prezenta umezeala ulei (presupun eu) pe la carter
            - poliester podea sofer. Cred eu ca este denivelat.
            - folie de protectie de la stalpul usii stanga spate (ala negru), pusa gresit din fabrica.

            Statusul este:
            - gresat articulatie scaun. momentan nu mai face niciun zgomot. multumit. sa vedem cat tine
            - "asa face toate" - din ce am citit si pe forum, este vorba de vapori, fapt confirmat si de service. S-au oferit, fara discutii, sa inlocuiasca furtunul. S-a si intamplat.
            - este o denivelare specifica, o scobitura in polistirenul din podea, in dreptul pedalei de acceleatie. S-au oferit sa-mi arate (si mi-au aratat si pe alte masini). Am citit si eu ca asa ar trebui sa fie, dar am zis sa ma asigur, pentru nu stiam sigur cum ar trebui sa se simta.
            - comandat folie si programat pentru inlocuire. fara discutii.

            Comment


            • Ieri am avut programare la Meridia Nord, schimbat pa garantie discuri frana. Pentru treaba asta le multumesc celor de la Vocea Clientului. Eu am platit doar placutele de frana, manopara cred ca service-ul.Pret placute frana 179 lei.

              Comment


              • Care a fost cauza schimbarii discurilor pe garantie?

                Comment


                • Și de ce ai plătit placutele?

                  Comment


                  • Ieriam fost programat la service, pentru constatare urmatoarele, pe garantie si revizie:

                    - exfoliere(piele) volan
                    - exfoliere(piele) schimbator
                    - inlocuit tubulatura admisie aer turbo

                    revin si cu poze diseara!
                    Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                    Comment


                    • Originally posted by Crs. Sandel View Post
                      Care a fost cauza schimbarii discurilor pe garantie?
                      pai cand am fost sa-mi schimbe placutele, mecanicul de la Meridian Nord a spus ca discurile sunt foarte nasoale si trebuiesc schimbate. Cu toate ca dupa ce a pus micrometrul pe ele aveau 21mm. Asa ca eu am cerut schimbarea lor pe garantie motivand ca sunt de o calitate slaba, in conditiile in care placutele aveau un grad de uzura de 70%, deci nu exista posibilitatea sa se fi distrus discurile din cauza ca n-am schimbat placutele la timp. Masina are doar 20500 km. Discurile erau si foarte ruginite si tot incercau sa-mi spuca ca masina mai mult a stat. Numai ca eu folosec masina aproape zilnic dar distantele parcurse nu sunt mari.Oricum mi-au spus ca nu fac obiectul garantiei si de aceea am apelat la Vocea Clientului.

                      Placutele le-am platit pentru ca eu oricum de asta venisem la service. Acum ca am si discuri noi cu atat mai bine.
                      Last edited by sandero-ro; 1 April 2017, 11:44. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Azi am fost la service sa inlocuiesc anvelopele de iarna cu cele de vara si ma voi alege cu un schimb de kit rotule axiale pe garantie. Nu mi-au oferit prea multe informatii din ce cauza se schimba. Poate am facut si eu parte din acea rechemare a lor,dar nu am fost anuntat si am intrat de cateva ori la ei in service cu revizii. Voi reveni cu mai multe detalii dupa ce le schimb ca nu aveau in stoc acum. http://0-100.hotnews.ro/2016/02/09/d...r-de-directie/

                        Comment


                        • Naspa bulangii astia de la dacia. Mi.au schimbat un capat de bara o bieleta si alte chestii care mai troncaneau pe la roata stanga fata pe moca, pe garantie. Credeam ca astea is consumabile. Nu o fi vina lor ca ia soferu' gropi.
                          sigpic

                          Comment


                          • HAHAHA ! Colegii tai la greu "se cunoaste" ! Macar unii(cei din retea) sa beneficieze de garantie fara sa faca panarama ca la usa cortului si sa ameninte cu wc si altele.
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • Originally posted by pilifida View Post
                              Naspa bulangii astia de la dacia. Mi.au schimbat un capat de bara o bieleta si alte chestii care mai troncaneau pe la roata stanga fata pe moca, pe garantie. Credeam ca astea is consumabile. Nu o fi vina lor ca ia soferu' gropi.
                              Daca nu citesti ce semnezi, nu mai este vina dacia. Ei au respectat doar un contract incheiat intre tine si companie. Atata lauda, pentru un lucru absolut normal.

                              Inlocuit pe garantie zilele trecute volanul, dupa ce initial au solicitat 30% sa platesc personal motivând uzura. Am citit conditiile dacia extenso, pus mana pe telefon, 3 interventii la VC si in final s-a rezolvat favorabil.

                              Comment


                              • Schimbat pe garantie, reglaj far stanga (stricat de cei de la caroserie la 3000 km) si comanda interior si cablajul aferent.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google