distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Relax baieti !!! relax..... ca sa ii raspund lui Kojak , frate...am fost la ei in dimineata asta....circ fratilor.....le-am zis ca vazusem ieri ca marele "mecanic-peste" , pusese cureaua invers si ca nu e ok , au inceput sa ma faca nebun?!?wtf!? ca am eu vedenii ca n-am vazut eu bine....ca ala care mi-a facut mie e mecanic bun....etc, etc....ca la finalul discutiei aprinse sa-mi spuna ca daca cureaua e ok eu voi platii absolut tot din nou pentru inlocuire kit distributie + manopera.

    Ok!! haideti sa verificam....
    Masina pusa pe elevator , s-a trecut la demontarea tuturor carcaselor, rolelor, ma rog.....pana s-a ajuns la cureaua de distributie.E fratilor cureaua era pusa invers exact asa cum banuiam de altfel....incepuse sa se agite mecanicul ala , incepuse cu tot felul de scuze puerile!!! sefulica i-a zis ca el este vinovat si ca va trebui sa suporte el toata cheltuiala...circ fratilor...scandal...

    Intr-un final a recunoscut ca si el stia ca a pus-o invers pentru ca nu venea la marcaje bine ? ce ? glumesti ?? si a intors-o invers ca sa se potriveasca la marcaje...deci fiti atenti aici ce greseli a facut dobitocul!!! pe langa ca o curea tensionata intr-o directie daca o desfaci, pa pa si la multi ani , trebuie alta , el magarul a pus-o invers si a tensionat-o din nou !! wtf!!! repet....service multimarca , unul dintre cele mai mari din BRaila !!!

    Pana la urma s-a ajuns la concluzia ca chipurile cureaua are marcajele puse prost pe ea!! serios ?? vorbim totusi de contitech.

    S-a facut comanda la un alt kit nou tot Contitech , de data asta cureaua montata cum trebuie , sagetile in sensul de rotatie al motorului + schimbat rola de intindere, ciudat acum totul vine perfect si la marcaje si la sageti si la rotile dintate!!

    S-a schimbat tot kitul pe garantie !!! deci n-am mai platit absolut nimic.

    Marele meu noroc a fost ca am luat piesele de la ei , garantia m-a salvat pe mine de neglijenta unui magar de mecanic indolent!!!

    Asa ca aveti grija cand vi se pune cureaua!!!!
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Bine ca ai rezolvat.
      Fa public numele "mecanicului", sa-l indexeze goagle, sa se fereasca lumea de el.

      Comment


      • Domne nu vreau sa fac rau nimanui cu toate ca pe mine boul ala era sa ma nenoroceasca !! dar voi da numele service-ului si factura cu ce s-a inlocuit de prima data.

        Bine c-am stat pe langa el si am vazut ce mizerie facuse!! ca cel mai probabil nici acum nu stiam de magariile facute de el si ma trezeam intr-un timp relativ scurt ca aruncam motorul la gunoi.
        Last edited by prometheus; 23 March 2017, 14:28.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • Originally posted by prometheus View Post
          [...]Intr-un final a recunoscut ca si el stia ca a pus-o invers pentru ca nu venea la marcaje bine ? ce ? glumesti ?? si a intors-o invers ca sa se potriveasca la marcaje...deci fiti atenti aici ce greseli a facut dobitocul!!! pe langa ca o curea tensionata intr-o directie daca o desfaci, pa pa si la multi ani , trebuie alta , el magarul a pus-o invers si a tensionat-o din nou !! wtf!!! repet....service multimarca , unul dintre cele mai mari din BRaila !!![...]
          Inseamna ca e si prost facut gramada. Putea sa spuna ca era ingandurat pentru ca are o problema acasa, ca se gandea daca a lasat lumina aprinsa in baie, ca i s-a facut rau de la shaorma de aseara sau orice altceva, dar cand vii si spui ca ai intors-o invers ca sa cada la semne... deja cred ca e cazul sa iti dai demisia si sa pleci.
          Cum spune un prieten: "Doamne fereste cu prostii tai!".

          Si eu mai gresesc la locul de munca (nu exista om care sa munceasca si sa nu greseasca), dar imi asum si incerc sa remediez intr-un fel sau altul. Nu spun ca am pus niste cifre la misto in ideea ca nu se uita nimeni.

          Te felicit pentru ca ai fost sigur pe tine si ai mers pana la capat atunci cand a zis nenea ala ca daca distributia este pusa bine, platesti tu.
          Last edited by vitriol; 23 March 2017, 16:10.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Bravo pentru atitudine!

            Comment


            • Pai daca avea dreptate, n-avea de ce sa dea inapoi.
              Bine ca ai rezolvat.

              Comment


              • Si eu ma bucur ca s-a rezolvat (sper!).Am doua nopti albe de cand m-am hotarat sa schimb distributia! si am dat peste meseriasii astia .

                Am fost foarte deranjat de faptul ca mecanicul facuse o greseala cu montajul curelei cu buna stiinta! nu este in regula ! adica totul are o limita ! nene daca ai observat ca ceva este in neregula cu kit-ul de distributie atunci il scoti si comanzi altul , end of story ! dar nu ... el a ales varianta "margineanu" , a bagat sub pres problema si a trecut mai departe , nu-l interesa ca imi putea strica motorul! ce om ! sunt curios , la motorul lui procedeaza la fel ? Nu-si dau seama astfel de indivizi ca isi pun locul de munca in pericol.

                Ce noroc pentru mine c-am avut inspiratia sa ma uit sa vad cum arata cureaua noua inainte de montarea capacelor, observasem fugitiv sagetile directionate gresit, insa nu mai stiam care era faza cu ele , asa ca m-am lasat pe mana mecanicului ca de .... e mecanic si stie ce face pentru ca eu nu lucrez in acest domeniu.Era sa mi-o musc grav!

                Tot incercau sa ma convinga ca nu are nimic ca e totul ok bla , bla , bla ,sagetile/marcajele de pe curea nu mint! sunt acolo cu un scop si trebuie sa respecti ce zice producatorul.

                Service-ul este : "S.C. Service Automobile Braila S.A. SAB Braila"
                Adresa : Braila , Soseaua de Centura nr.4
                Last edited by prometheus; 23 March 2017, 23:44.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Intamplarea ta reflecta perfect calitatea serviciilor din Romania. Suntem praf in absolut orice domeniu!
                  Keep walking...

                  Comment


                  • va dati seama ca sunt destui care lasa masina la servis pt astfel de schimburi sau ca stau la distanta dupa un geam ori privind un monitor in care nu vezi mare lucru ! cine stie cati umbla cu masina avand diverse repere montate eronat...
                    ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                    Comment


                    • Pai de ce crezi ca te pun sa privesti de la distanta totul? Doar nu esti la o consultatie ofatlmologica.

                      Comment


                      • De-aia e bine sa stai langa ei, in sufletu' lor, sa vezi ce fac pas-cu-pas si sa le mananci ficatii daca e cazu'.
                        Mai ales la mecanicosi de-astia random pe care nu-i cunosti, nu stii cum lucreaza, increderea pe care le-o acorzi trebuie sa tinda spre ZERO.
                        Last edited by Kojak; 24 March 2017, 09:57.

                        Comment


                        • Mecanicul auto care garantează lucrările cu înregistrări video.
                          Pentru a-şi asigura clienţii că piesele vechi sunt înlocuite cu unele de calitate, mecanicul filmează toate reparaţiile şi la final le oferă proprietarilor maşinilor un CD cu întrega operaţiune.

                          Comment


                          • Curea Distribuție/accesorii

                            Trebuie să îi fac schimburile de ulei + filtre unui Logan I din 2005, 1.5dCi 65CP.
                            Și vreau să îi schimb și curelele, respectiv de la distribuție și accesorii.
                            Am fost să întreb la piese pt o curea la distribuție, și am de ales între cureaua simplă sau cu tot cu rola.
                            În ce măsură se schimbă și acea rolă? Este necesar să fie schimbată și ea?

                            Comment


                            • Curea + rola (intinzator), inseamna kit distributie. E recomandat sa schimbi tot kitul, nu doar cureaua de distributie.

                              Comment


                              • Tot chitul, adică cureaua si rola. A bine sa verifice cu atentie si pompa de apa.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google