Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ca tot veni vorba de mers turat. Nu stiu daca e problema tehnica sau "asa face toate", mi se pare ca se tureaza mai mult decat ar trebui pentru viteza de deplasare. Adica, de turat se tureaza dar de accelerat nu prea accelereaza in pas cu turatia. In afara de asta, cand iau piciorul de pe acceleratie sa schimb viteza, ramane turata vreo doua secunde. O fi ceva anormal sau asa e ea si nu m-am obisnuit inca?
    Last edited by Fanez; 24 March 2017, 16:38.

    Comment


    • Adica turometrul urca si vitezometrul sta pe loc?
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Câteodată are un mic delay, te obișnuiești în timp .

        Comment


        • asta inseamna ca patineaza ambreiajul. cam devreme sa patineze, nu cred ca are masian lui Fane mai mult de 100000km.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • N-are nici 10000 km, dar cred ca este din soft, sensibila benzina, ca nu cred sa pice ambreajul asa repede, ca nu este easy-r

            Comment


            • Sa nu fie acceleratia (by wire)...si ridica piciorul de pe acceleratie, calca rapid ambreiajul...si calculatorul inca tine clapeta deschisa

              Comment


              • Am constatat că bricheta nu mai funcționează ! Aveți ceva sugestii ? Mulțumesc.

                Comment


                • Sa terminat gazul

                  Comment


                  • Si asa avem un raspuns meticulos ales.
                    @IceLord doar bricheta? Incearca sa curenti contactele. Daca aprinzi des...se depune un strat de cenusa pe contactele brichetei

                    Comment


                    • Originally posted by Seba View Post
                      asta inseamna ca patineaza ambreiajul. cam devreme sa patineze, nu cred ca are masian lui Fane mai mult de 100000km.
                      Asa a facut de cand am luat-o dar am zis ca nu stiu eu sa merg cu 1.2-u'.
                      7000 km are acum (si putin peste).


                      Originally posted by bolovan View Post
                      Sa nu fie acceleratia (by wire)...si ridica piciorul de pe acceleratie, calca rapid ambreiajul...
                      Cateodata am senzatia ca am calcat prea repede ambreiajul dar am si lasat complet acceleratia inainte sa calc ambreiajul. Poate reusesc sa fac un filmulet.

                      Originally posted by meticulosul View Post
                      Sa terminat gazul
                      Sau piatra.

                      Comment


                      • Fanez asta o pateam si la skoda fabia. Si de la service am inteles ca era de fapt o intarziere a comenzii (exact cum era la 1.2 o intarziere la acceleratie)

                        Comment


                        • @bolovan era o gluma,dar tu...poate fi siguranta,e mai bine profesore?

                          Comment


                          • Originally posted by bolovan View Post
                            ... la service am inteles ca era de fapt o intarziere a comenzii...
                            Adica sa ma duc la ei s-o verifice? Pfuaa. Urata treaba. D-aia vad eu la mine consum mai mare decat la altii in conditii asemanatoare de mers.

                            Comment


                            • @meticulosul dar si eu am facut o gluma Adevarat...postarea nu reda si intonarea. Eu nu sunt profesor...nevasta mea este...alege un domeniu...

                              @Fanez acum mi-am adus aminte o discutie cu un tip ce lucreaza in domeniu...poate sa fie potentiometrul. Calculatorul nu tine cont de valoarea citita instantaneu...ci de o valoare medie citita pe o perioada de ceva ms...si in potentiometru ala...din cate stiu sunt de fapt doua...pe care le compara. Iar daca unul este defect, el tot functioneaza...doar ca poate avea o intarziere.
                              Alte efecte mai sunt? Gen intarzieri in acceleratii...acceleratie neuniforma etc?

                              Comment


                              • Nu. Doar ca se tureaza putin mai mult decat zic eu ca ar fi normal. Adica sta accelerata si dupa ce ridic piciorul. Pedala revine normal, nu ramane in urma.

                                Am mai descoperit o "chestie". Cand bag in viteza întâi, creste turatia. Calc frana si ambreiajul, creste turatia.
                                Last edited by Fanez; 24 March 2017, 22:47. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google