Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum GPL la pompa(nu am CB) pe ultimii 5000kM, 80% extraurban,mers linistit: 7,3%.

    Comment


    • Medgidia - Bucuresti - Ploiesti- Moreni - Târgoviste - Moeciu - Târgoviste - Bucuresti - Medgidia 2 persoane la ducere pe autostrazi 130 km/h la întoarcere 90 - 100 km/h
      Consum 6%

      Comment


      • Originally posted by ifratos View Post
        Consum GPL la pompa(nu am CB) pe ultimii 5000kM, 80% extraurban,mers linistit: 7,3%.
        Ce inseamna linistit? Maxim 90 km/h?

        Comment


        • linistit e in limita legii, eu cel putin asa vad

          Comment


          • Linistit inseamna si 70 km/h in conditii de vizibilitate maxima si drum in linie dreapta.

            Comment


            • Linistit inseamna cu 10-20Km/h sub limita legii. Normal la limita legii...sportiv inseamna accelerari arapide, franari violente. In principiu ce-i peste 60-70Km in localitati si peste 110-120Km/h in afara localitatii inseamna inconstienta.

              Comment


              • Linistit la mine inseamna 90-100 si foarte foarte rar 120-125 in depasiri si putin peste legala+limita de avertisment in localitati unde spune waze ca nu e radar si nu e aglomeratie si tot timpul cu atitudine prudenta si neagresiva fata de ceilalti participanti la trafic.

                Comment


                • ifratos atentie mare...dupa 30 min de condus...timpii de reactie cresc dramatic (aka 1.5 secunde este considerat un timp normal de reactie)....fa o socoteala distanta de oprire+distanta parcursa in timpul de reactie...si nu uita un amanaunt...daca da cineva cu capul de masina ta...si tu ai peste 10Km/h il omori.
                  Timpii de reactie vazuti in testele de la scoala auto sunt valabile pentru primele 5 min de dat din colac.

                  Fratele meu a lucrat ca psiholog la un cabinet de testare pshio pentru soferi... si evident...am fost folosit mult pe post de cobai.
                  Iar rezultatele au fost foarte ciudate (si culmea...se repetau la diversi subiecti).
                  Timpii de reactie la situatii previzibile (de exemplu, aparitia unei culori) erau extrem de mici (150-180 ms)
                  Al doilea test:
                  La culori tari si culori slabe (adica intunecate si foarte luminoase). Trebuia sa fac asa: am serie de culori tari...daca cumva aparea o culoare slaba...trebuia sa apas butonul...Timpul de reactie era pe la aprox 1-1.5 secunde. Repetat cu mai multi subiecti. Dupa 30 min in care succesiunea de culori erau la interval de 30 secunde, timpul de reactie a screscut la unii subiecti si la 3 secunde. Adica la 100Km/h...parcurgi si 100 m pana sa reactionezi.

                  Comment


                  • Deci!
                    160 extraurban + 300 urban, consum mediu 8.1l/100, viteza medie 24.2 km/h.

                    Comment


                    • Consum mixt: 900 km București, restul extraurban. Anvelope de iarna (1100 km), restul de vara.

                      Ulei M1 0w40.
                      Attached Files

                      Comment


                      • foarte bun consumul

                        Comment


                        • Ma manca si pe mine sa verific consumul ptr. un traseu extraurban : Calarasi-Drajna (urcare pe A2)-Bucuresti (iesire pe centura) - Otopeni (DN1) - Tancabesti (iesire de pe DN1) - Peris - Retur. Am filmat datele din bord de la plecare si apoi de la sosire. Am urmatoarele date : distanta parcursa-336.8 km, carburant consumat-22.2 litri, iese consum mediu-6,6 L/100. Pe autostrada am mers la dus cu 110 km/h iar la intoarcere cu 130 km/h cu mici momente cand am incercat un top speed si am ajuns la 172 km/h.. Aici am fost cam inconstient ca sincer eu stiam ca masina are data in cartea tehnica o viteza maxima de 157 km/h si am cam fortat-o sa vad daca poate mai mult. Actualmente am o medie afisata de 8.9 L/100 si viteaza medie 24.5 km/h, dupa ce masina a mers 85% prin oras din August 2016 cand am cumparat-o. Cauciucurile sunt GoodYear-Duragrip (vara), masina are 5846 km, benzina folosita este LukOil Ecto Sport 98.

                          Comment


                          • @gor965,
                            Consumul mediu de 6,6 prezentat de tine se compune practic din doua sub medii:
                            1. la dus cand ai mers cu 110 la ora probabil ai scos pe la 5-5,5 litrii
                            2. la intors cand i-ai dat 130+, ai ajuns pe la 7-7,5 litrii/100 km.

                            Comment


                            • Consum pe 105 km, 5,4 litri, mediu 5,14 l/100 km. Mers regulamentar în localități si afara (maxim 110 km), ploaie torențială pe 20 km. Nu am avut mașini de depășit, sensul spre tara, fiind liber, nu am abuzat de pedala . 2 persoane și portbagaj full, ma declar multumit.

                              Comment


                              • Consumul pe ultimii 10 000 km este 6.9
                                In localitate merg de obicei cu 50-60 km/h (la limita legala); in afara localitatii 90-100 km/h
                                Schimb treapta de obicei la 3000 rot/minut.
                                Am mers cam 60-70 % in afara orasului.
                                Nu am poze

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google