Schimbare pompa apa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Originally posted by Claudeel View Post
    131.000 km pompa de apa originala, nu are zgomote, scurgeri de antigel sau joc.
    Din punctul meu de vedere piesele montate in uzina sunt cele mai bune (evident exista si exceptii: vezi celebrul pinion de la 1.4). Eu nu sunt de acord cu schimbatul pompei la prima inlocuire a distributie (60 000 km sau mai putin) cum am auzit ca fac multi - cica o schimba asa preventiv, sa nu mai umble la distributie, isi inchipuie ca cedeaza curand.

    Comment


    • #92
      La unii a cedat relativ repede dupa schimb distributie la altii nu !! ce faci ? te risti sau nu ?
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • #93
        Parerea mea dupa citirea celor postate pana acum in acest Thread

        Ma apropii de 60000 km, facuti in 8 ani, si trebuie sa schimb distributia pe care nu am schimbat-o pana acum. Cred ca pompa de apa nu o voi schimba daca mecanicul constata ca nu are scurgeri sau altceva, deoarece piesele montate prima oara pe masina sunt cele mai bune, nu voi face cum spun unii ca e necesar sa schimbi si pompa, ca poate iti pica la 90000 km, etc. Eu am invatat un lucru de la tatal meu, care a fost sofer o viata, daca masina merge bine nu umbla la ea, nu-ti face probleme masina sau o piesa nu cauta sa-ti faci singur probleme. Asa ca dragi posesori de Loganuri nu aruncati cu banii inutil.

        Comment


        • #94
          Eu am tinut pompa de apa aproape 100 000 de km la 1.4 mpi si cand am dat-o jos nu avea nici un defect.
          Cred ca pompa de apa rezista cu brio 100 000 - 120 000 de km.
          Logan GPL 1.4

          Comment


          • #95
            Eu am deja ~113 mii cu pompa de apa, care se va inlocui spre toamna, odata cu a doua distributie. In mod sigur, nu masina mea e reperul in ceea ce priveste fiabilitatea pieselor de prima echipare. Totusi sa schimbi pompa de apa cu ocazia primei distributii, adica la 60 de mii, reprezinta o alegere gresita. Ceea ce pui dupa aceea, chiar daca e de origine, rar se va intampla sa tina peste o suta de mii.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #96
              Si eu am schimbat pompa la 120.000 km (fluiera deja)...am pus tot de dacia (in reprezentanta dacia)
              La 180.000 n-am schimbat pompa...era ok. La 200.000km inca nu facea probleme...si probabil tinea pana la 240.000

              Comment


              • #97
                Originally posted by ionutbsk View Post
                Ma apropii de 60000 km, facuti in 8 ani, si trebuie sa schimb distributia pe care nu am schimbat-o pana acum. Cred ca pompa de apa nu o voi schimba daca mecanicul constata ca nu are scurgeri sau altceva, deoarece piesele montate prima oara pe masina sunt cele mai bune, nu voi face cum spun unii ca e necesar sa schimbi si pompa, ca poate iti pica la 90000 km, etc. Eu am invatat un lucru de la tatal meu, care a fost sofer o viata, daca masina merge bine nu umbla la ea, nu-ti face probleme masina sau o piesa nu cauta sa-ti faci singur probleme. Asa ca dragi posesori de Loganuri nu aruncati cu banii inutil.
                Ca sa fiu sincer, la doar 60 in 8 ani, ai cam aruncat banii degeaba pe masina, asa ca macar faci economie la pompa.

                Eu am schimbat pompa de apa la fiecare distributie, de fiecare data Pierburg.
                Nu aveau nimic pompele, pur si simplu asa imi place mie sa arunc banii.
                Poate mai putini decat daca incepe pompa sa curga pe la "jumatatea" urmatoarei distributii.
                O pompa de apa nu e o avere.

                Comment


                • #98
                  Originally posted by Hirayama View Post
                  Din partea mea, Pierburg se poate duce pe dunare...

                  In 2004 cand am luat tigaia, a fost prima piesa care mi-a picat....a inceput sa piarda antigel pe langa la nici 30 000 km.....
                  Prin comparatie, petarda de airtex luata de taica-meu atunci a tinut primii 140 000 km si am schimbat-o ca asa am vrut...dar nu curgea, nu facea zgomot....

                  chiar daca oi fi fost eu mai ghinionist, pierburg n-am mai pus si nici nu voi mai pune...
                  Am vazut ca unele persoane inclusiv mecanic de la Dacia aveau o parere proasta despre Airtex(si in general tot ce nu e Hepu sau de origine). Cum se comporta pompele Airtex pe logan? din cate am auzit, Airtex(asa no-name cum sunt) pun pompe pe unele marci auto la prima echipare. Sau poate ca la logan pun doar ieftineli asa cum e si garnitura lor din hartie?

                  Comment


                  • #99
                    Salut,

                    Nici eu nu am o parere buna despre Airtex

                    Cu toate astea, m-a tinut lejer peste 140000 sau cat au fost, fara sa dea vreun semn de oboseala

                    Am schimbato ca mam plictisit

                    Dar nu e corect ce am facut......este doar posibil sa fi avut noroc, sa fi tinut la mine si e posibil ca altundeva sa nu mai fie asa

                    La pompe de apa, daca e facuta ca lumea nu se strica decat din cauza tensionarii curelei

                    Mai exact, fiecare curea nu are 100% acelasi coeficient de elasticitate ( nus 2 curele identice) si nici mana umana nu le poate strange perfect la fel chiar cu dispozitiv special

                    Producatorul incearca sa reduca din variatii stabilind acea valoare de tensionare

                    In realitate, chiar la acea valoare fiecare curea reactioneaza diferit....de la variatii succesive de intindere ( daca nu schimbati pompa si folositi 2-3 curele) se uzeaza si face joc in pinion si presetupa.....

                    Deci, pe romaneste, daca pompa e bine facuta, se defecteaza totusi de la strangeri si intinderi de curele succesive....de aia va zice so schimbati cu fiecare distributie...

                    Daca aveti si alte intrebari stiti ca raspund daca stiu....

                    La mine poate a fost noroc....sau poate a fost si mana......dar eu mereu sunt "norocos" cand vine vorba de motoare

                    Repet.....eu nu am procedat corect( chiar daca a mers) si nu sunt fan Airtex

                    Comment


                    • Salut. Pompa Hepu cumparat dupa autokarma m-a tinut 19 luni (garantie 18 luni). ori am avut eu ghinion ori va ganditi de 2 inainte sa cumparati aceasta marca.

                      Comment


                      • Eu spun ca ai avut ghinion; nu se poate generaliza, doar pentru ca a cedat la d.ta.
                        Sa mai spunem ca Hepu, e printre liderii in domeniu?
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Dupa cum am spus e posibil sa fi avut eu ghinion, dar alt produs de la ei prea curand nu voi mai incerca.

                          Comment


                          • Cu tot respectul pt cei de la Autokarma, dar ii suspectez de piese contrafacute, am patit-o cu o pereche de capete de bara "Lemforder" made in Turcia, s-au rupt la montaj, de atunci nu mai cumpar de la ei, poate sunt mai ieftini, dar nu merita.

                            Referitor la discutie, mi-a intrat si mie pe 6 ani distributia la un 1.5 dci, dar am doar 45kk km cu ea ( a stat o perioada mare pe dreapta ), inca sunt in dubii daca sa schimb si pompa de apa tinand cont ca nu a ajuns la pragul de 90kk recomandat, ci doar a trecut timpul.
                            Luna asta ii vine randul.

                            Comment


                            • depinde cand planuiesti urmatoarea distributie.
                              ai de ales ori sa schimbi acum totul si sa stai linistit inca 6-7 ani (merg pe ideea ca faci tot asa putini km) ori sa nu schimbi pompa dar peste 4 ani obligatoriu sa schimbi si pompa si distributia desi poate o sa faci din nou doar 20-30-40mii
                              Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                              Comment


                              • In locul tau nu as schimba pompa de apa, atata timp cat nu da semne de oboseala (nu huruie, nu curge, etc).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google