Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Au revenit ofertele la ulei la emag..

    Comment


    • Oferta M1 0w40 NL, îmbuteliat în noiembrie 2016, în Carrefour Berceni la 34 lei/1L.

      Comment


      • Foarte bun pretul.
        Io am prins si cu 28lei/litru', e drept ca de-atunci n-am mai vazut reduceri in halu' asta la M1.

        Comment



        • m1 5w30 esp costa 120 lei. ciudat de ieftin, iar pe site-ul epiesa este mai scump. stie cineva mai multe detalii, gen anul fabricatiei?
          sigpic

          Comment


          • IMG_0491.JPG 87 lei pe Altex.ro

            Comment


            • Azi am schimbat uleiul, am avut chef de teste; am ales ce se vede in poza, datorita continutului crescut de zinc si pt faptul ca este special facut pt culbutori mecanici ( motoare 8v - 16v are hidraulici)

              Asta impreuna cu un HTHS peste 4 m-au facut sa il aleg pt test....ramane de vazut cum se comporta, deocamdata pare promitator...


              LE: pretul este decent- 62-64 lei/litru si poate fi o alternativa la Redline; desi este 10w40, este un ulei full sintetic
              Attached Files
              Last edited by Hirayama; 8 April 2017, 13:30.

              Comment


              • Interesant. Nu e prea gros 10w40?
                Si totusi NOACK Volatility e 6,5% fata de 9% cat are un 0w40.

                Comment


                • Nu e cu mult mai gros....compara vascozitatea la 100 grd

                  In plus asta are VI mai mic, deci tinde sa se subtieze la cald...insa nu mult pt ca hths e destul de bun

                  Noack mic e bun....arata tendinta la evaporare ff mica, lucru sustinut si de vascozitatea relativ maricica la 100grd...

                  Cum ziceam pana acum pare ok.....nu are tonalitatea inabusita a lui RL insa se apropie- ramane de vazut cat rezista la km si forje...

                  L-am ales pt ca e plin de zinc si fosfor, cum faceau odata uleiurile full saps, exact ca pt batranele 8v ......protectie maxima pt arborele cu came si culbutori mecanici

                  Comment


                  • Am vazut si eu c-au inceput sa aduca si altceva in afara de RedLine , mi-ar placea sa vad si ROYAL PURPLE, Pennzoil.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Redline ramane suveran, dupa mine.....atat pt 8v cat si pt 16v, pt protectie maxima, forje sau ce mai vreti voi....ca nu este "eco" este alta treaba, nu mai pot eu de green peace, incalzirea planetei....care oricum nu e de la masinile mici


                      Amsoil este varianta medium, asta cu zinc/fosfor pare foarte bun pt 8v si tot ce are tacheti mecanici......pt 16v cu tacheti hidraulici nu prea face mare scofala, aluia ii trebuie ceva "fluid" si rezistent...

                      Comment


                      • Originally posted by Hirayama View Post
                        ... incalzirea planetei....care oricum nu e de la masinile mici
                        ...
                        Ultimele studii au "demonstrat" ca incalzirea planetei e din cauza vacilor. Vacile emana metan care produce efectul de sera. Masinile emana CO2, nu emana metan.
                        Uleiul ars nu emana metan.

                        Comment


                        • Fanez, daca vrei discutam oricat despre emanatii si alte chestii green peace....dar nu aici

                          Vacile nu emana nimic, decat CO2 prin respiratie......balega de vaca emana si metan

                          Masinile emana si Co2......insa un ulei care are continut ridicat de zinc/fosfor/etc uzeaza mai rapid catalizatorul care ....duce la emanatii mai mari de CO2 sau ce alte gaze mai vrei tu.......asta e legatura intre un ulei full SAPS si green peace - ma asteptam sa stii treburile astea

                          Comment


                          • Vacile nu emana nimic, decat CO2 prin respiratie
                            Am vazut eu pe "Discovery", dar ai dreptate, nu aici se discuta d-astea.
                            Scuze de offtopic.

                            Comment


                            • Bre fane, nu ti-am zis sa nu te mai prind pe tehnic?
                              Cel putin macar pana o sa vii si tu cu un post util.

                              Hai, cafeneaua te asteapta!

                              Comment


                              • Nea @Kojak, cum stai cu productia de redline?
                                Nu te reprofilezi pe asta nou?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google