Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Uniroyal RainExpert 3
    Falken Sincera
    Dunlop SP Bluresponse

    Ordinea nu conteaza.

    La cum s-a dus guma de pe Falken la 25k, cred ca tin 40k, maxim 50k, dar e suficient.
    Dunlop au mai putin, nu stiu cum vor tine, dar aderenta e beton.
    Uniroyal am avut mai demult, am fost multumit de ele, vad ca astea noi au tot indice de aderenta A, o sa pun in viitor.
    Last edited by mr.K; 30 March 2017, 08:55.

    Comment


    • uniroyal a iesit mai prost in teste. eu m-am uitat pe testele din 2015, 2016, 2017 pe dimensiunea 185/65r15. am luat top5, apoi am stabilit clasa de aderenta a, maxim b pe umed, a pe uscat, virare pe uscat si dupa aia am stabilit bugetul. mi-au iesit astea din lista constant in topuri, dunlop am avut is nu-s stralucite. uniroyal de acum nu mai e uniroyalul de acum 15 ani, ala parca era mai bun raportat la concurenta de atunci.
      ps: tot pe conti m-as duce si eu, dar premium, nu eco. eco are aderenta mai slaba decat premium, dar zgomot mai mic. nu mai pot eu de 1 dB in minus, cand diferenta la franare e de 30cm
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Asa si cu Dunlop, am avut si eu Sport Sp01, bune, dar nu ca BlueResponse. Astea sunt altceva, mai aderente.

        PremiumContact are fratemiu pe masina, le compar cu Falken, empiric.

        Pret/calitate, cel mai multumit sunt de Falken.

        Comment


        • Gumele mele contiecocontact5 din echiparea "de fabrica".


          Asta e pb de pe partea cealalta.
          Last edited by Fanez; 30 March 2017, 16:53. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • La mine a venit troaca echipata cu GY Duragrip. Anu' trecut am avut ContiEcoConact nu stiu cat. Tot dreaq ala...absolut nicio diferenta.


            Sent from my iPad using Tapatalk
            Keep walking...

            Comment


            • Cica duragrip ar fi mai zgomotoase decat contieco.

              Comment


              • oricum, daca a venit troaca dotata cu ele, sunt slabe.
                premiumcontact sunt cu totul altceva.
                nu stiu de ce tot dezbatem ecocontactele cand nu erau pe lista lui Seba.

                Comment


                • Originally posted by Fanez View Post
                  Gumele mele contiecocontact5 din echiparea "de fabrica".


                  Asta e pb de pe partea cealalta.
                  Moaaama cata plumbii...80gr per roata. Nici daca adun toti plumbii de pe toate 4 rotile nu ajung la valoarea aia.
                  Iti bate la viteze de peste 120?

                  Comment


                  • Nu bate la nicio viteza.
                    Asa au venit din fabrica, acum nu le-am mai echilibrat.

                    Comment


                    • Pai sunt Conti made in Romania, facute sa incurajeze si industria plumbului.

                      Comment


                      • io vad 30g pe o parte, iar pe cealalta, dupa dimensiunea plumbului, cred ca tot 30, 80 nu prea "pusca". oricum, tot ce e sub 40g la vara si 50g la iarna, e first class la toti producatorii. 40g masurat pe masina doar guma, fara dezechilibrul jantelor. daca vrei sa vezi cum stau gumele la capitolul dezechilibru, verifica-ti de curiozitate janta la o vulcanizare, o sa fii surprins ca nu e zero dezechilibrul.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Pai 30+30=60 g.
                          Deci nu e first class.

                          Autobild a scos Conti PremiumContact 6 pe primul loc.

                          Doar nu puteau scoate GY sau Michelin pe primul loc, ca-i putea banui lumea de obiectivitate, atunci.

                          Seba, eu nu inteleg un lucru. La masini esti fan frantuzoaice si dusman al nemtoaicelor.
                          La gume, invers.
                          Last edited by mr.K; 31 March 2017, 11:17.

                          Comment


                          • Intotdeauna alege ce e mai bun. De exemplu nemtii se pricep la gume, iar francezii la masini. (Pana si mercedes foloseste motoare renault).
                            Anvelopele nemtesti sunt pe primul loc atunci cand le testeaza nemtii.
                            Last edited by Fanez; 31 March 2017, 11:26.

                            Comment


                            • Da, asa e, nu m-am chiorat io bine, sunt 30g, nu 80g. Scuzoaiele mele.
                              Io am 2 roti cu cate 15g (pe spate) si 2 cu 10g (pe fata). Dunlop cu jante de tabla noi, OEM. La alea de iarna am plumbi mai grei (30g-40g), dar banuiesc ca e normal, nici tablele nu sunt noi.
                              Last edited by Kojak; 31 March 2017, 11:29.

                              Comment


                              • Originally posted by Fanez View Post
                                Intotdeauna alege ce e mai bun. De exemplu nemtii se pricep la gume, iar francezii la masini. (Pana si mercedes foloseste motoare renault).
                                Anvelopele nemtesti sunt pe primul loc atunci cand le testeaza nemtii.
                                Frantuzii se pricep la croissante.

                                Te contrazici.

                                De exemplu nemtii se pricep la gume
                                dar
                                Anvelopele nemtesti sunt pe primul loc atunci cand le testeaza nemtii.


                                francezii la masini
                                dar nemtii iau numai motoarele. Motorul nu inseamna masina.

                                Te pricepi la masini si anvelope tot ca la politica, vad.
                                Cand frantuzii vor face o masina de nivelul Porsche, Romania va fi puterea dominanta in lume.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google