Jante 4x100/16

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jante 4x100/16

    Salut. Am de gand sa cumpar niste jante de renault megane pe 16 si nu stiu daca se potrivesc pe logan - adica fara modificari, fara inel de centrare etc. Jantele sunt cele din poza. Daca am gresit sectiunea, imi cer scuze.
    Attached Files
    House is in the house

  • #2
    Nu ai scris suficiente date;

    Te intereseaza gaura de centrare sa fie de 60 mm ( la majoritatea renault este) si ET ca sa fii sigur ca nu loveste in diverse cand virezi roata

    Deci informeaza-te cu aceste lucruri; in plus vezi si ce cauciucuri vei folosi, in functie de dimensiuni se schimba felul cum merge masina

    Comment


    • #3
      Jante de Megane 2, merg direct.

      Comment


      • #4
        Pai nu am nici eu mai multe date, doar ca sunt 4x100 si cam atat. Caucicuri vreau sa folosesc 195/55/R16 E ok ?
        House is in the house

        Comment


        • #5
          Daca merg direct-si ai toate sansele- trebuie sa vezi cum au diametrul fata de rotile originale :

          -daca e mai mic, ai demaraj mai bun, dar pierzi la vmax

          -daca e mai mare invers

          Cam multa bataie de cap cu ele, pierzi talonul pt 2 degete diferenta la latime...

          Comment


          • #6
            e ok
            Raza rulare anvelopă 310,75 mm 310,45 mm
            Circumferinţă anvelopă 1952,50 mm 1950,61 mm
            Diferenţa în circumferinţă -1,89 mm -0,10 %
            Se recomandă o diferenţă de +/- 2,5 % drept urmare noua anvelopă este COMPATIBILĂ.
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • #7
              Salut,

              Jantele deja le-am cumparat, nu mai trebuie inel de centrare, se potrivesc perfect. Sa imi pierd talonul ? Pentru ce ? Chiar crezi ca in trafic ma opreste politia si se uita la jante ? Politia are datoria sa se uita pe timp de iarna daca anvelopele au indecele M+S sau S. In talon nu am trecut dimeniunile jantelor. Asta numai daca este si RAR-ul cu ei, atunci da, iar in lagatura cu anvelopele, se potrivesc cele 195/55/R16 fara probleme, chiar diametrul total janta/anvelopa este mai mic decat cel de 186/65/R15, sper sa nu gresesc.

              Multumesc voua pentru raspunsuri. Poate nu inchidem Thread-ul, mai are nevoie cineva de informatii, sper.
              House is in the house

              Comment


              • #8
                Amice gresesti. Esti si tu unul dintre aia care cer ordinul de serviciu politistului?

                Daca politistul considera ca esti in afara legii, iti ia talonul si te trimite la RAR pentru verificari.
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Nu contest ceea ce spui, normal ca este o contraventie faptul ca am alte jante si cauciucuri, dar este responsabilitatea mea. Dar raspunde-mi la o intrebare, in cei "n" ani de cand conduci, te-a intrebat agentul daca ai alte jante sau alte anvelope ? Iar faza cu ordinul de serviciu(nu am cerut niciodata) nu are nici o relevanta in aceasta discutie, cum tu ai anumite obligatii asa are si el atunci cand te opreste* (am deviat putin de la subiect). Eu doar am pus o intrebare daca se potrivesc acele jante, nu ca ma opreste politia.
                  Last edited by dominum; 13 April 2017, 15:11.
                  House is in the house

                  Comment


                  • #10
                    Nu trebuie sa te întrebe. Jantele mai mari de vad foarte usor. Si amenda e consistenta, plus drum la RAR...
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Sincer, am deviat de la topic, nu am intrebat ceva in legatura cu politia, ci doar daca pot sa le montez sau nu, adica daca se potrivesc. Stiu si eu ca este contraventie.
                      House is in the house

                      Comment


                      • #12
                        Offtopic, nici nu trebuie sa fie expert politistul ala, faptul ca au emblema Renault din start inseamna ca nu sunt jantele originale ale masinii.Apoi incepe cu verificarile.

                        Comment


                        • #13
                          Rog sa se inchida acest thread ca se para ca unii nu inteleg ceea ce eu am intrebat. Multumesc.
                          House is in the house

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google