TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pe langa placute, am schimbat si discurile ( cu revizie completa frane fata )

    Discurile vechi Brembo standard ( VAN grosime 22) - cele noi ATE

    Discurile vechi au cam 160 000 km - vreo 3 ani - la franari pe lung incepusera sa tremure, cred ca s-au ovalizat putin


    https://ibb.co/b3wUTv

    https://ibb.co/cEwk1F

    https://ibb.co/iLkpTv

    Comment


    • In prima poza vad ca alea noi sunt tratate antirugina. Sau nu e ce cred eu?

      Comment


      • Ba da, teoretic ATE zice ca are un asemenea tratament...

        Nu stiu la Logan dar la celelalte la care am folosit ATE a rezistat destul de mult

        Imi place ca ATE foloseste asta in standard....brembo si ferodo de exemplu nu....

        Nu-mi place ca ATE nu are power disc pt Logan ....indiferent de motorizare....dar in schimb are pt o ragalie de polo de 64cp

        Comment


        • Va multumesc tuturor pentru informatii!
          O sa va tin la curent cu rezolvarea problemei!
          Sanatate si drumuri bune!
          Logan 1.2 16v 2012

          Comment


          • Am trecut de la discuri pline la cele ventilate ,nu am schimbat suportul etrier ,l-am taiat in dreptul discului sa intre cel ventilat ,cred ca am 6 ani de cand am facut schimbarea,trebuie schimbati etrierii,nu si suportul etrier daca sunt la indemana sau la un pret bun se pot schimba ,mentionez ca frana este cam aceeasi nu vad mare diferenta,dar arata bine printr-o janta de aliaj,spor la treaba. Pana in prezent nu am folosit decat discuri si placute renault nu alte marci,frana este ok.

            Comment


            • Interesant.....

              Dar cum ai taiat? cred ca mai mult ai polizat in lateral ca sa intre pe grosime....

              Discurile pline au diametrul de 259, cele ventilate sunt de 259 sau 260 de VAN

              Ele difera la grosime, cele de VAN sunt cele mai groase de 22 mm

              Oricum interesanta modificarea si mai ales daca a si functionat....

              Comment


              • Originally posted by aurelian68 View Post
                Am trecut de la discuri pline la cele ventilate ,nu am schimbat suportul etrier ,l-am taiat in dreptul discului sa intre cel ventilat ,cred ca am 6 ani de cand am facut schimbarea,trebuie schimbati etrierii,nu si suportul etrier daca sunt la indemana sau la un pret bun se pot schimba ,mentionez ca frana este cam aceeasi nu vad mare diferenta,dar arata bine printr-o janta de aliaj,spor la treaba. Pana in prezent nu am folosit decat discuri si placute renault nu alte marci,frana este ok.
                wow... ce pot face unii pentru cativa lei economisiti
                Daca ai cumparat etrieri pentru discuri ventilate, de ce ai simtit nevoia sa bricolezi si sa nu cumperi si suportii etrierului?
                Stii ca puteai schimba doar falca etrierului, nu tot etrierul? Cu un imbus iti faceai treaba.
                Totusi, suportul ala e gandit cu o anumita grosime pentru a nu ceda la franare.

                Inconstienta aproape de nebunie... te mai si lauzi cu ce ai facut...
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • Avand in vedere ca un disc neventilat de 259 e gros de 12 mm si unul ventilat (nu de Van) e de 20 mm....ai cam bricolat in el pt grosime....

                  Ce sa mai zic de ala de van care e de 22 mm...

                  Comment


                  • Salut, detin un logan 1.4 (laureate plus) din 2007 si as vrea sa-i schimb discurile, dar vad ca sunt de 238 mm si 259 mm, ( cele existente sunt discuri pline ) vreau sa iau tot pline si de origine, dar de care, de 238 sau 259 ?
                    Multumesc !

                    Comment


                    • Originally posted by b3bytzu View Post
                      ... logan 1.4 (laureate plus) din 2007
                      Sunt de 259.

                      Comment


                      • la loganul nevestii-mi, sunt de 238. tot 1.4, din 2008. si cred ca tot laureate (are abs, de aia zic ca-i laureate).
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • O fi ABS Plus.
                          Laureate cu 238 inca n-am auzit.

                          Comment


                          • ABS Plus din 2008 am eu si este cu 259

                            Comment


                            • Salutare. Cer si eu parerea celor cu experienta si celor care si-au mai schimbat discurile de frana. Va rog sa-mi recomandati si mie niste discuri de frana calitate/pret. Alaturi si de niste placute de frana. Loganul este un benzinar 1.4 Laureat cu abs model 2008.
                              Multumesc anticipat.
                              Last edited by irinell24; 6 May 2017, 17:32.

                              Comment


                              • Discuri ATE+ placute ATE.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google