Frâna de motor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Lasatul in viteza, nu inseamna ca ai asigurat masina, in cazul stationarii, parcarii. Asta merge la tractor si saviem.
    Frana de stationare, fara pietre de moara, puse la roti. Daca rampa/panta, sunt foarte accentuate, NU parca acolo.
    Si daca doriti sa fiu cat mai exact, frana de motor cu motor oprit, nu mi se pare o exprimare prea fericita.
    Last edited by IancuMIC; 23 April 2017, 17:20.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #32
      Originally posted by alinn28 View Post
      Corect, dar intrebarea initiala era de ce trebuie sa tragi neaparat frana de mana daca o lasi in viteza. In concluzie daca nu vrei sa tragi frana de mana trebuie sa procedezi exact invers decat propui tu mai sus.
      Mai bine zis de ce trebuie neaparat s-o lasi bagata in viteza daca tot tragi frana de mana?
      Ca sa stai mai linistit ca nu-ti pleaca masina la vale, dupa ce o bagi intr-o viteza inferioara (1 sau R), tragi si frana de parcare/stationare/mana. Daca nu esti suficient de linistit pui si niste bolovani la roata, eventual la fiecare in parte.
      Last edited by Fanez; 23 April 2017, 18:46.

      Comment


      • #33
        Originally posted by Fanez View Post
        Daca masina e cu botu'n deal si in viteza intai, n-o prea mai ia la vale.
        - Da' daca e destul de inclinat sa o ia la vale...in ce sens se invarte totusi motorul? RASPUNZI?

        (Nu mai zic ca frana de mana/parcare/stationare trebuie actionata, ca zic degeaba).
        - Nu, nu imi mai zice mie pentru ca eu o folosesc mereu.

        Daca treapta a treia e la mijloc, e inferioara sau superioara?
        - Citatul era al tau cu "treapta inferioara"...fara a se preciza care ar fi aceea.
        Si...depinde: daca e cutie cu 5...a 3-a e la mijloc...da' daca e cutie cu 6???

        Pietroiul e sfant. O sa car si eu vreo doua caramizi in portbagaj, "giast in cheiz".
        - N-ai decat sa cari si un palet de BCA...eu am fost la cercetasi si ma descurc la fata locului.

        Ramane la decizia blondei.
        Am gasit pe Gmaps Street View un loc unde am fost cativa ani la rand la Busteni, strada Caraiman pe la numarul 36 sau 38...se vede cat de inclinata e strada si cum se parcheaza pe acolo, cu rotile bracate corect, catre bordura.
        In realitate se mai vedea si cate un pietroi pe la roti (adus de acasa, bineinteles) ....masinile de CT aveau saculeti cu nisip!
        Last edited by CeDeBe-L; 23 April 2017, 23:52.

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google