Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Poate s-a mai spus dar imi expun si "patania" cu cauciucurile:
    Din diferite motive anul trecut nu am mai dat jos anvelopele de iarna si am circulat cu ele toata vara lui 2016 si pana acum cateva zile cand le-am pus iar pe cele de vara.
    Chiar daca nu am facut prea multi km, vreo 10.000 in doua ierni si o vara...am cam stricat acele cauciucuri de iarna in sensul ca am sesizat o uzura semnificativa, mai ales pe rotile din fata. Dincolo de uzura au aparut si niste fisuri discrete pe suprafata de rulare.
    Daca dupa 4 ierni cauciucurile aratau aproape CA NOI, dupa ce le-am folosit pe timp de vara...se vede de la o posta ca nu le-a facut bine deloc.

    Comment


    • Nu le face bine caldura. De aceaa utilizarea anvelopelor de iarna pe timp de vara se recomanda la final, cand sunt uzate ca profil si nu mai fac fata inca o iarna .
      Un vecin a facut opinci intr-o singura vara niste anvelope de iarna noi, folosite un singur anotimp rece.
      Last edited by mr.K; 13 April 2017, 10:11.

      Comment


      • Da' ce-a făcut, a mers pe şmirghel? Am avut pe maşina (frecată) de serviciu nişte porcării de Frigo vreo 4 ani la rând (cca. 35.000-40.000 km) şi-abia atunci s-au dus sub cotă. Un taximetrist le-a mai purtat o iarnă.
        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

        Comment


        • Nu stiu pe unde a mers, cat a mers, dar in toamna vecinu' avea slick-uri.

          Pare ca Debica Frigo au cam mult plastic, de rezista.
          Si Kormoran tineau cat masina, mai vad si acum cate un Logan 2004 cu Kormorane.

          Comment


          • Tot asa de neincrezator eram si eu cand auzeam de la altii "povesti" ca anvelopele de iarna se uzeaza rapid daca sunt folosite vara.
            E vorba despre BFGoodrich g-Force Winter. Chiar le consider niste cauciucuri de iarna foarte bune care si-au facut treaba bine si ramaneau destul de moi si pe gerurile alea mari.
            Am facut o mare prostie ca le-am folosit vara. Daca cineva vrea sa repete prostia mea...n-are decat .

            Apropo: este vreun topic despre echilibrare roti si cum afecteaza greutatea rotilor directia? In care parte trage masina, catre roata mai grea sau cea mai usoara...??? Pe unde s-a mai discutat ca eu nu prea am gasit cu "search". Multumesc.
            Last edited by CeDeBe-L; 14 April 2017, 12:23.

            Comment


            • Fluctuatiile de temperatura din ultimii ani (deja ne-am obisnuit), ba dimineata rece cand s-ar preta mai bune cele de iarna, dupa care dupa pranz ai avea nevoie de anvelope de vara, basca, cate o ninsoare de aprilie, ma duce la gandul ca anvelopele all seasson, evident premium, nu petarde chinezesti, sunt tot mai cla, o alternativa.
              Momentan, sunt intre climatele de la Michelin si vectoarele de la Goodyear.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Cross Climate sunt foarte bune pe umed dar pe zăpadă sunt la limita. Dacă prinzi zăpadă frecvent eu cred că se vor descurca mai bine Goodyear Vector
                Logan GPL 1.4

                Comment


                • De cativa ani, nu prea mai poti merge pe drumurile care sunt acoperite cu zapada; ca se inchid.
                  In oras, nu prea apuci sa vezi, ca se deszapezeste, ori dau aia cu calciu ala de albesc strazile. Cand nu e deszapezit, nebun sa fii sa te incumeti tu, la prima ora dupa ce a nins, sa deschizi drumul.
                  Am vazut cu totii cam ce se intampla pe drumurile noastre cand ninge, cu cei care ignora avertizarile.
                  Prin urmare...
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Si mie imi surade ideea sa-mi cumpar anvelope allseason (gama premium) , in acest fel scap si de grija schimbarii gumei de vara cu cea de iarna :

                    Pe moment studiez ofertele , review-urile dintre :

                    1 . Michelin Latitude Cross
                    2. GOODYEAR vector 4 seasons g2 all season
                    3. Michelin Cross Climate
                    4. NOKIAN Weatherproof XL all season
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Eu as alege Nokian.
                      Compararea preturilor si a produselor dintre ofertele webshopurilor. Căutați, comparați și găsiți cea mai bună ofertă!
                      Last edited by Fanez; 23 April 2017, 22:56.

                      Comment


                      • Revin cu o problema:

                        Originally posted by CeDeBe-L View Post
                        Este vreun topic despre echilibrare roti si cum afecteaza greutatea rotilor directia? In care parte trage masina, catre roata mai grea sau cea mai usoara...??? Pe unde s-a mai discutat ca eu nu prea am gasit cu "search". Multumesc.
                        Dupa ce am pus cauciucurile de vara am sesizat o tendinta a masinii sa traga catre stanga. Prima verificare si cea mai facila: am schimbat intre ele rotile fata. Masina nu mai trage stanga ci se duce catre dreapta.
                        Deci nu e din directie, geometrie, etc... e din roti. Anvelopele sunt din acelasi an, uzate egal si uniform. Jantele sunt originale ale masinii. Rotile par a fi si echilibrate pentru ca am mers pana la 130-140 fara sa am trepidatii in volan.
                        Multumesc.

                        Comment


                        • La toamna scrie pe anvelope de unde le-ai dat jos, pentru ca la primavara sa le pui la fel. Asta este unul dintre motivele care ma fac sa nu rotesc anvelopele intre ele si sa merg asa, chiar daca cele de pe fata se uzeaza mai repede.
                          Las-o in pace ca isi revine ea pana la toamna.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • rotile sunt echilibrate, dar o roata e substantial mai grea decat alta. rotile jos, cantareste-le, pe lui pe cele mai apropiate ca greutate pe fata, celelalte pe spate.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Multumesc domnilor vitriol si seba.
                              Rotile sunt puse la fel ca in toamna lui...2015 (2016 am mers cu alea de iarna, am povestit prostia mai sus).
                              Dar...daca imi aduc bine aminte...prin vara lui 2015 am avut o problema:
                              Am avut un cauciuc stricat pe fata (julit adanc pe lateral) si l-am aruncat. Am gasit la un coleg de forum un cauciuc din acelasi an de fabricatie dar complet nefolosit.
                              Pentru ca anvelopa ramasa pe fata era deja mai uzata am trecut rotile de pe spate (uzate egal) pe fata iar pe spate am pus acel cauciuc nou cu cauciucul vechi de pe fata.

                              Deci acum ar trebui sa am cauciucuri destul de apropiate pe fata si pe spate sa fie diferite.
                              Dar daca deja cauciucurile originale fusesera puse cele mai apropiate pe fata si alea diferite pe spate...eu am acum "diferitele originale" pe fata si "diferitele drastic" pe spate (unu nou si unu uzat cred 30-40%)

                              Multumesc inca o data. O sa caut sa le cantaresc si sa le combin cumva.

                              Comment


                              • cand ai scris "domnilor" te-ai uitat la profilele noastre sa ne vezi varsta? daca eram din acelasi oras, puteam fi colegi de scoala, asa ca, te rog, lasa pe "domnul" deoparte, cel putin in cazul meu. toti suntem niste domni, dar nu tre' sa ne-o spunem zilnic unul altuia
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google