distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by IancuMIC View Post
    A vazut cineva vreodata kit distributie din gama economica , vandut si montat de reprezentantele dacia?
    Ia vezi mataluta acilea in poza, zaresti niscaiva curele si role Motrio?
    Attached Files

    Comment


    • Stiu ce inseamna gama motrio; de altfel cred ca am mai vorbit despre asta, dar, nu am auzit sa fie si distributii din aceasta gama. Din ce stiu e in premiere cand se vorbeste aici pe forum, despre distributii motrio; ma rog poate mi-a scapat mie.
      Daca aia de origine e recomandata 60 de mii, aia motrio cat ar trebui sa fie? Un an, dar cati km?
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Tine tot 60 000 sau cati ani vreti voi dar ......neoficial nu e garantata in conditii severe ( sarcina mare, forje , frana de motor)


        Drace....daca nu iti permiti macar un amarat de kit de distributie original ( nu motrio) atunci lasa-te de logan ca e clar ca nu ti-l permiti...

        Motrio e gama low-low cost, piese care rezista dar la mers....subnormal, batranesc sau cum vreti sai ziceti...

        Din cate am auzit, unele piese Motrio sunt de origine ASAM deci.....

        Comment


        • Originally posted by Kojak View Post
          Am consultat lista de preturi din gama economic.
          Curea accesorii 62 sau 82RON(mi se pare decent).
          Kit distributie 193 respectiv 271RON.
          Daca la 271RON e Motrio atunci clar mai bine iesi cumparand din alta parte. La sfaturile voastre voi cumpara online si voi merge la Dacia pentru manopera. O sa incerc sa iau legatura cu loganclub Vaslui poate vad vreo recomandare de meserias independent.
          Sper sa nu trec de 800RON cost total(distributie, pompa apa, curea accesorii,manopera).

          Stiti cumva daca toate pompele de apa vin cu garnitura inclusa indiferent de firma?

          Comment


          • Kit distributie, kit accesorii, pompa apa (de origine), antigel, te duci cam la 580 lei; mai ieftin nu cred ca gasesti.
            Manopera in reprezentanta, cam 300 lei; in felul asta ai si garantie la piese si manopera.
            Eu zic sa renunti la ideea cu meseriasu' independent.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by lord_wader View Post
              Stiti cumva daca toate pompele de apa vin cu garnitura inclusa indiferent de firma?
              Iti recomand sa iei doar pompa de apa OEM, care obligatoriu vine cu garnitura în cutie.
              Atenție la montajul pompei de apa! Conform Dacia, nu se aplica niciun fel de silicon sau orice fel de etansat. Garnitura (care are o nervura longitudinal-perimetrala) se aplica ca atare și atat.

              Referitor la achiziția pieselor OEM, îți recomand 2 vânzători de incredere care au și preturi bune: @planetara și @PieseNet.

              Comment


              • 1280 (1279.x to be more specific) distributia in reprezentanta din care se scade 10% discount

                termostatul a uitat sa-l bage, deci se anuleaza discountul
                in 2 sapt o schimb
                Attached Files
                Last edited by cristi....; 26 April 2017, 21:23.

                Comment


                • Cristi, din ce an e masina?
                  La banii astia practic e mai scump decat la alte masini sh de 10-14ani mai bune decat loganul. La un logan din 2005 practic e 20% din cat mai valoreaza masina.

                  Comment


                  • 2009

                    fiecare pune ce doreste pe masina. eu n-am avut nici o problema cu distributia pusa in acelasi service acum 4 ani, practic nu am nici un motiv sa nu fac acelasi lucru si acum

                    ma asteptam sa fie un pic mai ieftin, acum 4 ani tot atat am dat, sau 1400, nu mai retin exact... dar nu-i nimic, 1-200 de lei in +/- nu e nici un capat de tara

                    nu inteleg ce treaba are motorul cu confortul

                    confortul unei masini premium de acu 14 ani se regaseste si pe clase actuale mult mai mici. de dotari nu mai zic. cel putin pe antifonare, una compacta normala de acu cred ca e la nivelul uneia de super lux de acu 10-14 ani (vezi noul hyundai i30 1.4 tgdi de ex sau golf 7.5 etc) eu n-as alege un sh de 10-14 ani decat daca as fi presat de buget
                    Last edited by cristi....; 26 April 2017, 21:59.

                    Comment


                    • Io'te aici:





                      Avem asa: 515lei + 70lei (am pul 3L apa + 3L antigel) = 585 lei - piesele
                      Pe manopera mai dai un 250lei, sa zic

                      In total ajungi la sub 850lei.
                      Parca suna mai bine decat 1300lei, este?
                      Zi-mi tu o masina, orice marca, la care schimbi toate de mai sus cu piese OEM si in reprezentanta, cu mai putin de 10 meleoane. Dacia rulzz!

                      Ce faci dom' Cristi? Cam rarut pe aici in ultima vreme.
                      Last edited by Kojak; 26 April 2017, 22:04.

                      Comment


                      • da dar daca plezneste pe cine trag de urechi? ;))

                        am mai luat eu piese "de origine" din alte surse aparent de incredere, din afara reprezentantei (nu de aici de pe forum) si am constatat ca am aruncat cu banii pe geam. a trebuit sa mai cumpar odata reperul respectiv pt ca nu se potrivea efectiv (ex filtru de aer de origine, am stat intr-o iarna 1 h sa-l fac sa intre fara sa ramana carcasa cascata. 50 de lei. in reprezentanta undeva la 60 pe vremea aia. a doua zi m-am dus si l-am luat de la reprezentanta si a fost ok. ala vechi il mai am si acu, sta degeaba deci prefer sa nu stau cu stres. da, 850<1300 nu neg

                        cu treaba. am creierii tocanita )

                        nu prea multe. dupa cum vezi, o distributie, un ulei, chestii de loisir
                        Last edited by cristi....; 26 April 2017, 22:12. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Ce sa zic...n-ai luat de la cine trebuie. Daca luai de la cei mentionati de mine mai sus, n-aveai probleme.
                          De cativa ani buni am luat de la cei 2: planetare, amortizoare (2 seturi complete fata-spate), toate reperele de la directie (de la bascule pana la bucsi), diversi senzori, rulmenti, discuri si placute de frana, bobine si multe alte nimicuri...astea asa, la prima schimbare.

                          Comment


                          • da cati km ai domnule de ai schimbat atatea?

                            as mai mentiona eu un capat de bara decedat destul de subit pe la 88 de mii de km. m-o respins la itp din cauza lui. 1 zi am umblat cu morcovu in... sa nu ma opreasca police pana m-au primit ((in ziua aia aveau plin). uzura era destul de mare, mi-a aratat , nu a fost la vrajeala, peste 70%. ciudat, pt ca in mers nu am simtit nimic, nici un zgomot, masina nu tragea in ncii o parte si nici n-am luat gropi iarna asta. mici denivelari care au solicitat un pompaj mai mare al suspensiei dar la viteza destul de mica , 30-40km/h

                            300 de roni (piesa+manopera+ geometrie si cu reducere 10%)

                            ala de pe stanga e in stare perfecta
                            Last edited by cristi....; 26 April 2017, 22:18.

                            Comment


                            • Originally posted by cristi.... View Post
                              da cati km ai domnule de ai schimbat atatea?
                              Cati imi dai?
                              Vreo 230 mii.

                              Multe dintre repere, recunosc ca le-am schimbat preventiv, nu pentru ca au cazut. Pot confirma unii colegi de forum chestiunea asta.

                              Ai si tu tangente oarecum cu medicina, spitalele alea-alea si stii vorba aia, e mai simplu sa previi decat sa tratezi.

                              Comment


                              • absolut corect. atunci se justfica, ramasesem cu impresia ca ai mai putini km

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google