As Vrea Sa Plec Cu Masina In Grecia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Va recomand sa incercati si trenul pana in Grecia. Eu am fost pana in Atena , si a fost foarte comod (am calatorit la cuseta) . Anul acesta trenul direct Bucuresti -Salonic va circula din 17 iunie. Totusi eu va recomand sa nu cumparati bilet dus intors, ci sa luati un balkan flexi pass.Este un fel de abonament , si puteti calatori cu el in toate tarile balcanice, orice oras. Astfel ca daca va faceti un plan bun puteti vedea multe orase minunate. Calatorind cu trenul puteti descoperi stilul de viata al oamenilor din regiunile respective, puteti cunoaste oameni etc. Pt mine a fost o adevarata experienta de viata.

    Comment


    • Cu trenul pleci azi si ajungi poimaine la Atena.
      De sa sa pierzi timpul de plaja pe drum? Cu masina faci jumatate din timp.
      Last edited by mr.K; 22 April 2017, 22:12.

      Comment


      • Originally posted by Lucian-Twingo View Post
        Va salut! In octombrie voi merge cu masina in Santorini! Ce ruta imi recomandati? Cum e cu gpl-ul in Bulgaria si Grecia? Se gaseste pe autostrazi?
        Exista restrictii pe ferry-boat pentru masinile care au instalatie GPL?
        La Bulgari GPL se gaseste cam peste tot, la aprox 1 leva pe litru (in jur de 2.5 lei am calculat eu, rotund). In functie de oras/locatia statiei, scade pana la 0.85 leva

        La greci GPL e scump, intre 80 si 90 eurocenti pe litru si nu se gaseste chiar la orice statie de alimentare
        Nu exista restrictie pe ferry
        Poti merge pe ferry si cu masini joase - zic asta pentru ca la un moment dat ma sperise un prieten ca nu voi putea urca pe ferry cu masina mea joasa, drept urmare am luat niste scanduri cu mine Le-am carat degeaba

        Pentru traseu : ai incredere in google. Fa-ti traseul dinainte, salveaza-l pe telefon
        Foloseste si un navi dedicat, un Igo/Mio etc updatat la zi, ca al;ternativa

        Noteaza pe un carnetele orasele mari prin care urmeaza sa treci, sa ai back-up in caz ca GPS da rateuri
        _
        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

        sigpic

        Comment


        • Originally posted by dsign View Post
          In Thassos : m-am simtit ca in Mamaia, o multime de coca romaani si bulgari
          Masini de neam prost - d-alea mari cu care incercau sa se strecoare pe stradute
          Cutii de bere Timisoreana aruncate prin boschetii de pe plaja
          Aceleasi masini de neam prot - GL-uri, X-uri, Q-uri etc - parcate amboulea
          Asa e si vara in sezon de cativa ani incoa'...
          Doar ca poate nu ies chiar asa in evidenta, fiind foarte multi turisti, printre ei si multi oameni ok.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Cu trenul pleci azi si ajungi poimaine la Atena.
            De sa sa pierzi timpul de plaja pe drum? Cu masina faci jumatate din timp.
            Din pacate asta e conceptia in Romania despre calatoria cu trenul . Am calatorit cu trenul din Romania spre Budapesta , de mai multe ori, dar si spre Viena, Munchen , Berlin , Paris, Sofia, si da si spre Grecia, si am facut ce-i drept pana in Katerini cca 23 de ore, dar am ajuns odihnit si am putut admira peisajele , bulgarii au fost cei mai ok ca si parteneri de drum. Am calatorit si cu masina in tara destul (am GPL ) , dar pt ca am vazut moartea cu ochii cand o masina mai mare m-a evitat in ultima secunda( Dumnezeu sa-i dea sanatate soferului )am inceput sa ma indrept mai mult spre tren .

            Comment


            • Originally posted by laur @ View Post
              ....si da si spre Grecia, si am facut ce-i drept pana in Katerini cca 23 de ore...
              Holy fak!
              In 23 ore, intepai globu' pe partea cealalta si ajungeai in Polinezia Franceza...cu avionu' ce-i drept.

              Comment


              • Kojakane, esti la fel de inapoiat in conceptie ca si mine.
                Iti expira buletinu' pana revii in Romania din conced.

                Omu' lucreaza la CFR din cate stiu, o fi avand niste decontari la belete. Sau pur si simplu adora trenurile.
                Si mie imi plac trenurile, alea din Elvetia, Italia, Germania. Mai putin astea din Romania. Mai ales toaletele.
                In deplasari am 3 alternative: tren, masina, avion.
                Daca nu mai sunt bilete la avion, prefer sa plec la volan oricand, decat sa iau trenul.
                Ultima oara, acum vreo 10 ani, abia am putut sa respir intr-un compartiment de Intercity. Nah, daca e scumpa apa in Romania.
                Last edited by mr.K; 27 April 2017, 09:01.

                Comment


                • Adevaru-i ca buzi (sau e bude? ) ca alea CheFeRiste nu gasesti nici in India, Bangladesh si alte zone de-alea din regiune, cred.

                  Comment


                  • Eu i-as spune latrina, ca oricum nu curge apa.

                    Comment


                    • io nu stu cat de odihnit poti sa fii dupa 23 de ore in tren. o fi mai nasol sa faci o treime din timp cu masina si sa descarci bagajele in fata camerei la hotel. si ce faci cu copii 23 de ore in tren? ca dupa cateva ore se plictisesc si-ti fac capu' mare de-ti vine sa-i dai jos intr-o gara si sa-i lasi acolo
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Probabil ca are si opriri de-alea de cate 4-5-6 ore, altfel nu-mi imaginez cum face 23ore pe cca. 750-800km.

                        Comment


                        • la viteza cfr-ului, primele 20 de ore le faci de la craiova la calafat
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Sa nu fim ironici. Nu trebuie sa iesi cu trenul pe la Calafat , ci pe la Girugiu. 23 de ore am dormit pt ca am fost la cuseta (50 lei ), Lenjeria este imaculata ( ti se inmaneaza la verificarea biletului). Toaleta a fost ok.Erau chiar si cabine de dus , insa nu aveau apa calda. Trenurile spre Constanta si Brasov circula deja cu 140-160, ca sunt si alte rute mai proaste e alta treaba.

                            Comment


                            • Originally posted by laur @ View Post
                              23 de ore am dormit pt ca am fost la cuseta

                              Doar daca luai romergan si alte minuni de-astea fermecate dormeai 23 ore legate.

                              Am inteles ce spui, ai si dormit in alea 23 ore, nu pe tot parcursul...mai glumim si noi.

                              Comment


                              • Laur, ideea era alta. Cel putin din pct meu de vedere, nu e deloc rentabil sa pier mai mult de doua zile, cu transbordari, etc, daca pot face bagajele acasa, le despachetez la hotel, acolo la plecare le bag in portbagaj si le despachetez acasa, dus-intors 18-20 de ore. Da, pt mine n-o fi chiar cea mai fericita situatia, sa conduc 9-10 ore intr-una, dar macar celelalte 3 persoane pleaca odihniti, ajung odihniti. am mers si eu destul cu trenul si drept sa-ti spun nu mi-a placut nici o data cum ma balanganea cfr-ul. in plu, daca dorm, ce peisajul pacii vad? mi se pare foarte mult 900-1000km in 23 de ore. la viteza medie de 39km/h, tinand cont ca nu opreste ca personalul in orice birt, trenul mai mult de 80 viteza medie intre statii nu scoate.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google