Programul Rabla 2010!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Cat a durat validarea voucherelor de la casare si pana acum?
    Bafta cu noua achizitie,maine asteptam poze

    Comment


    • #62
      Casarea nu am facut-o eu, doar am achizitionat voucherele . Pe 2 aprilie am fost la dealer cu voucherele si cu avansul si am dat comanda, astazi mi-au fost validate. Deci pot spune ca a durat 2 saptamani. Dar... deabia joi pe 8 au luat cei de la dacia Voucherele de la dealer ca sa le duca la AFM sa le valideze, deci teoretic validarea propriu zisa in cazul meu a durat o saptamana.
      O sa vin si cu poze, nu stiu daca maine dar zilele viitoare sigur.

      Comment


      • #63
        Oke,te asteptam.
        Eu azi am implinit 2 saptamani de cand am dat avansul si inca nu au venit sa ia rablele.

        Comment


        • #64
          as vrea sa stiu cine va veni sa-ti ridice rablele. eu, dupa ce am dat avansul, am asteptat sa aflu ce operator primeste rablele. transportul lor(rablelor) de la proprietar la operator ma privit personal. dealerul a asteptat sa-i duc voucherele.
          Eu beau sigpic

          Comment


          • #65
            Am vorbit cu dealerul,si trimite el platforme sa ia rablele de unde sunt

            Comment


            • #66
              acum am inteles. dealerul doar duce rablele. proprietarii trebe sa mearga si ei sa le predea la remat, etc.
              Eu beau sigpic

              Comment


              • #67
                Nu,el trimite platformele si tot,apoi actele sunt trimise la dealer.
                Azi m-a sunat,luni vin baietii cu salopetele

                Comment


                • #68
                  Rabla 2017-2019

                  Rabla 2017: Primă de casare de 6.500 lei, raportat la emisiile CO2/km ale maşinii nou achiziționate

                  Valoarea primei de casare pentru Programul 'Rabla' va rămâne, în 2017, de 6.500 de lei, iar din acest an se vor introduce praguri maxime de emisii de CO2 ale autovehiculelor pentru achiziția cărora se poate obține prima de casare, plecând de la 130 g/CO2/km în anul 2017 până la o valoare de maxim 95 g/CO2/km în anul 2019, se arată în Ghidul de finanțare a Programului de stimulare a înnoirii Parcului auto național supus, începând de luni, dezbaterii publice pe site-ul Ministerului Mediului.

                  Noutatea programului este că, începând din 2017, se introduc praguri maxime de emisii de CO2 ale autovehiculelor pentru achiziția cărora se poate obține prima de casare. Astfel, cuantumul primei de casare va fi de 6.500 de lei și se va acorda în funcție de cantitatea de emisii de CO2/km generată de sistemul de propulsie al autovehiculului nou achiziționat, în regim de funcționare mixt, după cum urmează: în anul 2017, pentru autovehiculul nou al cărui sistem de propulsie generează maximum 130 g CO2/km; în anul 2018, pentru autovehiculul nou al cărui sistem de propulsie generează maximum 120 g CO2/km; în anul 2019 pentru autovehiculul nou al cărui sistem de propulsie generează maximum 110 g CO2/km.

                  'După cum se observă, prin scăderea graduală a pragului de emisii de CO2, programul este conceput nu doar ca o modalitate de finanțare, ci și ca un instrument de îndrumare a cumpărătorului de autoturisme și conștientizare a acestuia cu privire la corelarea nevoii de deplasare cu cea de protecție a mediului', se notează în Referatul de aprobare a proiectului de ordin pentru aprobarea Ghidului de finanțare a Programului 'Rabla'.
                  Noutatea programului este că, începând din 2017, se introduc praguri maxime de emisii de CO2 ale autovehiculelor pentru achiziția cărora se poate obține prima de casare.


                  Guvernul va încuraja achiziția de mașini diesel în special, deoarece au emisii CO2 scăzute și ascuțitori pe benzina cu turbo, unde și acolo vor trebui sa emită din ce în ce mai puțin CO2. Adio motor aspirat finanțat prin rabla peste 3-4 ani.
                  Last edited by aris86; 14 March 2017, 00:46.

                  Comment


                  • #69
                    Decât jurnaliștii lui peste, mai bine sursa :



                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • #70
                      Dezbracare Rabla

                      O sa dau si eu loganul meu 1.5 2006 anul asta in programul Rabla si as vrea sa stiu daca aveti pe undeva sau cei care au dat deja: ce pot scoate de pe masina inainte sa o ridice baietii pe platforma?
                      Am gasit ceva info vechi ca masina trebuie sa aibe caroserie/motor/tren de rulare etc dar foarte vag in exprimare.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google