My Sandero 2: 1.2-75Cp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai sunt si zgariate. Nu se complica nimeni cu ele 😀
    Dar da, ar fi in stare.

    Comment


    • Scriu si aici, desi am mai scris pe un topic. Este pentru mine acel chestionar

      Apelez si eu la bunavointa voastra. Anul acesta absolv masterul in domeniul managementului calitatii si dupa cum bine stiti, trebuie sa realizez disertatia. Aceasta are ca tema consumul de produse lactate acide si unul dintre capitole presupune realizarea unui chestionar si evident, intervierarea populatiei. Am nevoie de cat mai multe raspunsuri, asa ca va rog sa va rupeti 3 minute din timpul vostru si sa il completati. Aveti aici linkul.
      Multumesc!

      Comment


      • Se dau următoarele pagube:
        1. Bara spate
        2. Usa dreapta fata - cand dau cu unghia, se simte denivelarea
        3. Usa soferului - 2 impunsaturi.

        Reparatiile vor fi facute pe casco, la allianz. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
        1. Usile trebuie neaparat vopsite integral? Oare iese la un polish, in cazul crucii, iar la cele 2 impunsaturi, prin PDR? Astea evident platite de mine, ca nu cred ca se poate face pe casco.
        2. Recomandati o reprezentanta Dacia din Bucuresti cu care ati mai colaborat pe asa ceva? Cand am avut accidentul, am fost la Meridian Sud. Aripa dreapta fata a iesit bine, bara se vede ca este vopsita daca te uiti din anumite parti, plus ca, pe interior, in zona grilei radiatorului, vopseaua s-a decojit.

        Bara spate este vina mea, celelalte 2 elemente au fost atinse in parcari, crucea fiind facuta de unu suparat pe viata, ca eu nu l-am deranjat deloc. Evident ca nu am dovezi incriminatorii. Nu-i bai, se rezolva.

        Astept recomandari!
        Attached Files

        Comment


        • Joi, pe 15 iunie, am efectuat constatarea la punctul allianz tiriac de pe Soseaua Metalurgiei. Usile fata vopsire partiala si bara spate vopsita integral - acestea au fost solutiile.

          Luni, pe 19 iunie, am dus masina la Meridian Sud in vederea rezolvarii pagubelor din postul anterior. Ieri am luat masina. Totul e ok, vopsirea a iesit cum trebuie. Total vopsire: 2100 lei, adica asigurarea casco platita pe 2 ani. Am casco gold, fara franciza.

          Comment


          • Rezolvat astazi revizia+distributia+lichid frana+antigel.
            Service locatie: Valenii de Munte.
            La pretul anexat in poza, se mai adauga:
            - filtru polen -80 lei (urmeaza a fi montat dupa ce realizez igienizarea)
            - ulei - 100 lei (elf 5w40)
            - filtru aer -30 lei
            - antigel - 41 lei (include apa distilata)

            Total:1584, 56

            Eu zic ca e bine. Lichidul de frana era aproape rosu, mecanicul nu a gasit o explicatie, nu stia cauza. Am efectuat si testul de frana, e ok.
            Attached Files

            Comment


            • misto, tie ti-au facturat doar schimb de ulei si filtru de aer, restul pana la 0,8 ore tehnologice ai economisit.

              Comment


              • Si mi-au verificat masina cum scrie in fisa de verificare: rugina, test baterie (e foarte bine), test calculator (nici o eroare), bucse etc.
                Ii recomand. Ce am de mentionat: preturile sunt aproximativ la fel peste tot, important este discount-ul pe care il acorda reprezentantele, discount ce face diferenta in buzunarul clientului. Cum am avut drum la Valeni, costul carburantului nu il iau in calcul.

                Originally posted by aris86 View Post
                misto, tie ti-au facturat doar schimb de ulei si filtru de aer, restul pana la 0,8 ore tehnologice ai economisit.
                Da, am economist ceva, plus ca filtrul de polen il voi schimba eu dupa ce fac o igienizare a instalatiei de climatizare.
                Last edited by Crs. Sandel; 8 September 2017, 17:34. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Conteaza sic eu mai mult decat pretul convenabil , ce fel de mecanici sunt prin acea reprezentanta...ca de intalnesti carpaci, este nasol.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Total de acord. Mi-a placut cum a lucrat, incet, fara graba.
                    Masina, dupa 50 km de la revizie si distributie, functioneaza bine, zgomote ciudate nu am auzit.

                    Comment


                    • Astazi s-au implinit 4 ani de cand am intrat in posesia masinii.
                      26400 km parcursi

                      Platit rca la Omniasig - 334 lei si casco la Allianz - 1200 lei, Gold, fara fransiza. Masina e pe numele mamei, asta ca sa raspund in avand tutoror celor care voiau sa ma intrebe de ce e rca-ul asa mic. Fata de anul trecut, casco a crescut cu 200 lei din cauza ca am vopsit cele 3 elemente anul acesta.

                      Comment


                      • Deci ai plătit 3 ani 1000 lei plus 1200 lei anul 4 pe Casco pentru a vopsi 3 elemente. Total 4200 lei. Dacă vopseai pe banii tăi cât te costa?

                        Comment


                        • Plus un accident, nu din vina mea, ce a totalizat o suma de 6000 lei. Masina a fost reparata pe casco cu regres in 2 saptamani, daca as fi folosit asigurarea vinovatului, stateam 2 luni fara masina.
                          Si in primul an am avut casco gratuit timp de 6 luni.
                          Nu stiu cat as fi platit daca vopseam pe banii mei.

                          Comment


                          • 300 de lei / piesă + ciubuc

                            Referitor la RCA-ul altuia, în ultima perioadă ASF-ul a făcut mai multă curățenie printre așa-zișii asigurători. Sper să continue.

                            Ar trebui să cerem ca și RCA-ul să aibă regres. Să repar pe RCA-ul meu din vina celuilalt. Și își obține asiguratorul meu banii de la cocalarii ceilalți.
                            Last edited by gecmc94; 28 September 2017, 10:54.

                            Comment


                            • Originally posted by gecmc94 View Post
                              300 de lei / piesă + ciubuc
                              E simplu asa de calculat...insa, daca prindeam o grindina sau un alt fenomen meteo extrem si nu aveam casco, imi cam parea rau. Asa, stau fara grija pe unde merg.

                              Comment


                              • În Legea 132/2017 a apărut noțiunea de decontare directă (adică regres). La naiba. Mie nu mi-a fost oferită (dar era înainte de iulie 2017). O să o cumpăr data viitoare.

                                1. Ce este decontarea directa ?

                                Legea 132/2017 (Legea RCA) introduce in legislatie notiunea de decontare directa si o defineste ca fiind serviciul auxiliar de gestionare a daunelor de catre asiguratorii RCA a propriilor asigurati, care se oferteaza obligatoriu de catre asigurator, iar achizitia acestuia este optionala de catre asigurat.
                                Mai pe scurt : partea prejudiciata intr-un accident de vehiculele ce a optat pentru decontarea directa la incheierea contractului RCA va fi despagubita de catre propriul asigurator RCA atunci cand se indeplinesc conditiile decontarii directe.


                                2. Este obligatorie decontarea directa ?

                                Serviciul de decontare directa se oferteaza obligatoriu de catre asigurator dar achizitia acesteia este optionala de catre asigurat.
                                Last edited by gecmc94; 28 September 2017, 15:50.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google