Zgomote, Scartaituri Si Alte Sunete Ciudate La Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    La mine zgomotul ciudat ( șuierat-scârțâit ascuțit) se aude când trec peste 70-80! Este enervant rău de tot. Am intrebat pe forum, la probleme tehnice, iar câțiva colegi mi-au indicat antena prea sus( era sus de tot, așa am luat-o) sau de la oglinzi. Problema este la oglindă. Se formează curenți de aer și lovesc in semnal. Pe oglinda din dreapta nu se aude. Acum vreau să-o reglez și pe asta la fel ca aia. Nu știu dacă se rotește, pare fixă.?! Cu alte cuvinte să rotesc un pic carcasa. Nu sticla, pt că aia este acționată electric.

    Comment


    • #92
      Originally posted by florin_nanu View Post
      Salutare! Eu am intampinat o problema cu sunete ciudate vis-a-vis de ABS. Iarna aceasta, cand franam pe suprafete cu gheata si intra in functiune sistemul, se auzea un sunet ciudat, asemanator unei bucati de tabla , de care ai trage si ai elibera-o lasandu-o sa vibreze. Merg cu ea in reprezentanta, testeaza baietii, zic ca nu e normal, imi tin masina la ei o zi de dimineata pana la inchiderea unitatii iar raspunsul a fost cu totul ambiguu. Cica vor trimite toate testele facute si toate fotografiile si toate inregistrarile cu acele sunete scoase de masina mea la "polul tehnic "apoi , cand vor avea un raspuns ma vor contacta pt a reveni in service si a remedia problema. Dupa 2 sau 3 zile, cand ma suna........SURPRIZA!! Cica au testat cei din reprezentanta de aici un model identic de LOGAN si cica acel zgomot e normal . Daca a mai intampinat cineva probleme de acest gen cu ABS-ul, postati va rog! Multumesc!
      Precizez ca detin Logan fabricat in mai 2016
      Si la mine se aude tot iarna cand franez pe suprafetele inghetate de pe drum. In fiecare iarna am intalnit acel sunet acompaniat de vibratii. Cand se aude sunetul acela de obicei imi patineaza putin masina dar nu devine atat de rau cat sa pierd controlul. Este o caracteristica comuna a masinilor dotate cu ABS. Nu este nimic defect, asa actioneaza ABS-ul pe suprafetele inghetate.

      Comment


      • #93
        @Matyred: prin "pozitia corecta de lucru" ma refeream la pozitia corecta a carcasei - deci, deschisa pina la capat si blocata pe locul ei (nu "data peste cap"). ar trebui sa se auda un "clanc" atunci cind e deschisa pina la capat (perpendicular pe laterala masinii, cum ar fi) si se blocheaza.
        vezi cu difera pozitia ei de cealalta oglinda care, ziceai tu, nu face acelasi zgomot. ai putea merge si la service cu treaba asta.
        sau... poti bricola de capu` tau (un fel de sport national) lipind banda adeziva pina dispare zgomotul si facind, astfel, treaba alora din fabrica (acelasi "sport national")

        Comment


        • #94
          Nu prea am ce bricola pe acolo. Doar să pun niște aripioare ( cum aveau anul trecut motocicletele din MotoGP) ca să devieze vântul. Ar fi circ să umblu cu ele! ...deși nu ar exclus să pun niște sprâncene, am văzut că se practică. Chiar mă întrebam văzându-l pe unul la vreo 45 de ani, care conducea un Opel Astra H, cu sprâncene mari la faruri, cum se simte ăla?! Cred că-l ia frigul pe la pucioare când i se ridica fusta de la vreo adiere de vânt!
          Mă voi duce la service, dacă mai face figuri. Voi vedea sâmbătă când plec din oraș.

          Comment


          • #95
            Originally posted by florin_nanu View Post
            Salutare! Eu am intampinat o problema cu sunete ciudate vis-a-vis de ABS. Iarna aceasta, cand franam pe suprafete cu gheata si intra in functiune sistemul, se auzea un sunet ciudat, asemanator unei bucati de tabla , de care ai trage si ai elibera-o lasandu-o sa vibreze. Merg cu ea in reprezentanta, testeaza baietii, zic ca nu e normal, imi tin masina la ei o zi de dimineata pana la inchiderea unitatii iar raspunsul a fost cu totul ambiguu. Cica vor trimite toate testele facute si toate fotografiile si toate inregistrarile cu acele sunete scoase de masina mea la "polul tehnic "apoi , cand vor avea un raspuns ma vor contacta pt a reveni in service si a remedia problema. Dupa 2 sau 3 zile, cand ma suna........SURPRIZA!! Cica au testat cei din reprezentanta de aici un model identic de LOGAN si cica acel zgomot e normal . Daca a mai intampinat cineva probleme de acest gen cu ABS-ul, postati va rog! Multumesc!
            Precizez ca detin Logan fabricat in mai 2016
            Al meu e din iulie 2016 si nu se aude nimic ciudat la ABS fata de modelul din 2009 de exemplu.

            Comment


            • #96
              Eu am modelul 2017. Am un greieras undeva sus pe langa microfonul de la carkit . In afara de asta mai sunt si manerele de la usi care imi scartaie oarecum, dar doar atunci atunci cand tragi usa.

              In ansamblu e ok.

              Comment


              • #97
                Daca ai varianta Prestige si implicit manerele alea de alta culoare, vezi ca se pot da jos si unse cu vaselina sau ceva pe margine si astfel scapi de scartaieli. Era un video pe youtube in care se detalia operatiunea.

                Comment


                • #98
                  Multumesc pentru sugestie, voi cauta.
                  Am modelul Laureat 2017, manerele sunt imitatie carbon, deci cred ca se aplica .

                  Comment


                  • #99
                    Rezolvare scartait - o sa incerc si revin cu impresii

                    Comment


                    • Eu zic sa te gandesti de doua ori inaite sa incerci cu vaselina. Nu de alte dar vara, in soare, poti avea surprize si nu cred ca ti-ai dori sa vezi ce bine se impaca vaselina scursa cu fata de usa.
                      In alta ordine de idei ... exista solutii cate "inmoaie" plasticul sau mai exact sunt geluri care se aplica pentru protectia suplimentara a elementelor de plastic si/sau cauciuc. Eu asa ceva folosesc de peste 4 ani si nu am avut nicio problema. Evident ca se aplica in mod regulat - cel putin o data pe an (eu aplic atat primavara ca si vara), un alt avantaj fiind acela ca nu e necesara demontarea acelui ornamet.
                      Bafta.

                      Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
                      sigpic
                      This is My Ride!
                      !Visit and enjoy!

                      Comment


                      • Care sunt solutiile alea ?

                        Comment


                        • Personal folosesc asa ceva dar mai sunt si altele.
                          Aplicarea o fac cu asa ceva.
                          sigpic
                          This is My Ride!
                          !Visit and enjoy!

                          Comment


                          • Cred că merge și vaselină, dar ceea pt etrieri care rezista la temperaturi foarte înalte ( eu am folosit de la ate, am uns culisele la mașină veche in mijlocul verii și nu prezenta nici o înmuiere acest tip de vaselină)

                            Comment


                            • Dacă dau muzica un pic mai tare și are și un pic de bass, vibrează plasticul de sub mâner. Cred că voi încerca una din soluțiile prezentate mai sus.
                              Problema mea acum este un "greiere" care a "apărut" duminica trecută! Am descoperit sursa zgomotului și anume la țeava de la aer condiționat( cel puțin așa presupun), ceea care are o mică "tulumbă" pe ea! Este pe partea pasagerului- la motor! Țeava asta este jumătate din cauciuc, iar jumătate din aluminiu, presupun! Zbârnăie, din când în când. Am strâns un pic mai mult șurubul care o ține legată de mașină, chiar am pus un pic de vaselină pe sistemul de prindere, dar degeaba. Zgomotul tot se aude și cred că este de la o îmbinare, sau așa presupun că ar fi. După "tulumba aceea" ( arată ca un butoiaș) , mai este o "piesă cu un șurub pe ea" ( nici nu știu cum să o numesc) care aparent ar părea că îmbină țevile. De acolo se aude, zbârnăiala aceea. Am dat cu un pic de ceară-vaselină pe ea, dar tot se aude. Am încercat să strâng ușor șurubul, dar era la maxim. Nu am încercat să-l desfac, pt că nu știu cum este îmbinarea acolo și poate pierdeam freonul sau făceam vreo trăznaie.
                              Nu se aude, chiar tot timpul, dar se aude. Ar putea fi și o chestie de dilatare.
                              Duminică, când am venit spre casă, ca să nu aud eventual, vreun zgomot și să mă enervez mai mult, am ascultat muzica, un pic peste nivelul motorului, dar astfel încât să mă înțeleg și cu consoarta. Eu folosesc mașina, doar la sfârșit de săptămână, când plec să-mi văd copiii care sunt in vacanță la bunici. In rest, am mașina de serviciu.
                              Aș mai găsii o rezolvare și anume să prind mai bine țeava aceea ca să nu mai vibreze. Cu alte cuvinte să îi mai adaug un punct de sprijin, pe partea de cauciuc, dar dacă ea nu este concepută pt a avea încă un punct de sprijin. La bricolaje, mă pricep, că doar am mers vreo 6 luni cu pedala de ambreiaj ruptă și prinsă cu sârma de la un umeraș, care și aceea sârmă avea un scop. Și anume să deschid mașina când îmi mai încuiam cheile prin ea! Sunt uituic și distrat câte o dată, și se mai întâmplă să încui ușa fără cheie, în general din două cauze: 1. Mă dau jos din mașină și sunt cu urechea la radio să ascult ceea ce zic ăia ( care nu merge decât cu cheia in contact). 2. Când efectiv mă "piș" pe mine și cum Bucureștiul este plin de toalete publice ;), până ajungi la vreun supermarket ești la limită!
                              Acum nu știu ce să fac?! Ori să mă duc la ăștia, în service, ori să mai aștept să văd cum evoluează lucrurile?!

                              Comment


                              • in loc sa stringi surubu` ala mai bine infasurai pe conducta doua straruri de banda adeviza textila (pinza d-aia pufoasa; da' sa fie d-aia subtire). poti sa pui si banda de hirtie, da` cind se baga prafu` intre ea si colierul de prindere o sa scirtiie din nou.
                                nu te juca cu aluminiul si nu-l "imbaia" in tot felu` de maglavaisuri, ca poti avea surprize nedorite.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google