Probleme Directie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc colegi!
    Am inversat rotile fata pentru test si disparuse doar tendinta de a trage dreapta. Volanul este tot inclinat spre dreapta. Maine merg sa schimb bucse bascula stanga...se pare ca sunt deteriorate destul de tare. O sa-l rog pe mecanic sa verifice si bucsele puntii spate. Multam inca odata!

    Comment


    • Am schimbat gumele de vara cu cele de iarna + facut echilibrare. Anvelopele sunt la a doua iarna. Azi am observat ca daca tin volanul drept, trage usor stanga. Pentru a merge drept, trebui sa tin volanul usor inclinat spre dreapta.
      Nu am dat prin gropi (prea mari), nu am dat in borduri, nu am joc in volan sau roti.
      Cat ar costa o geometrie?
      MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

      Comment


      • 80-100 lei.

        Comment


        • Originally posted by MARIVS View Post
          Am schimbat gumele de vara cu cele de iarna + facut echilibrare. Anvelopele sunt la a doua iarna. Azi am observat ca daca tin volanul drept, trage usor stanga. Pentru a merge drept, trebui sa tin volanul usor inclinat spre dreapta.
          Nu am dat prin gropi (prea mari), nu am dat in borduri, nu am joc in volan sau roti.
          Cat ar costa o geometrie?
          Inainte de a merge la geometrie, schimba anvelopele de pe fata intre ele si vezi daca isi revine.

          Sfat: "scriti" cu creta pe anvelope, pozitia de pe masina (stanga fata, dreapta spate) ori de cate ori le demontati de pe masina, iar cand le montati inapoi, la sfarsit/inceput de iarna, tineti cont de treaba asta.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Folosesc de ceva timp piesele din imagine.
            Cel mai simplu si eficient.

            Cand si cand, apar in LIDL
            Attached Files
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • Si eu folosesc asa ceva. Am avut si eu probleme cu trasul volanului putin stanga, am umflat anvelopele la 2.2 de la 1.8 atm si problema a disparut.

              Comment


              • Originally posted by 77sky View Post
                Folosesc de ceva timp piesele din imagine.
                Cel mai simplu si eficient.

                Cand si cand, apar in LIDL
                Ce este in poza?

                Comment


                • Capacele ventil.
                  Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                  Comment


                  • Si de la capacele sa fie problema directiei...nu e buna nici de gluma....fiti seriosi

                    Comment


                    • Citeste postul 139 si apoi interpreteaza corect cele spuse de noi.

                      Comment


                      • Originally posted by VIORE_L View Post
                        Ce este in poza?
                        Este o alternativa mai simpla de a nota care este pozitia rotii pe masina.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Acum am inteles...va rog sa ma scuzati.....sunt capacele pentru fiecare roata cu desen.

                          Comment


                          • Anul trecut am muscat" o bordura cu roata dr. fata...nu s-a simtit nimic, am trecut la gume de iarna - fara probleme, apoi iar la cele de vara , numai ca la montaj am schimbat dr. fata cu stg. fata, parca tragea stanga...iar le-am mutat, la fel...
                            Am "reglat-o" o perioada prin diferenta de presiune intre roti (o prostie cred)...apoi am fost la un mecanic si am verificat si schimbat capetele de bara. Am observat ca atunci cand virez in loc, stanga sau dreapta, pe la capatul cursei, volanul nu mai tinde sa revina la pozitia initiala. Am fost la Autorol in C-ta si am indreptat si echilibrat rotile fata. Mi-au spus ca, cauciucurile trebuie schimbate (pe fata) ca nush ce uzura/problema ar fi... Dupa asta am observat ca volanul e mai "strans", parca trag o idee mai tare de el, dar parca e mai stabila pe asfalt. M-am intors si am fost si am facut si un reglaj al geometriei unghiurilor - mecanicul de acolo era lipsit de interes si plictisit si mi-a spus tot asa ca e o problema la gume (ei comercializau si gume!!!). In drum spre casa (60km) am observat ca masina trage usor spre stanga. Am comandat gume noi de vara, ajung maine... Pe fisa de reglaj e o valoare a unghiului de cadere al rotii dreapta care iese din interval - oare sa fie de acolo? Sau de la anvelope?

                            L.E. Dupa acest reglaj al unghiurilor , la fel , la viraj maxim stanga, volanul nu mai tinde sa revina la pozitia initiala.

                            Va multumesc !!!
                            20170622_164214.jpg
                            Last edited by IceMoon; 22 June 2017, 16:47.
                            sigpic

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google