Scoate Fum Negru Continuu Si Nu Trage

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scoate Fum Negru Continuu Si Nu Trage

    salut, am un Logan 1.5 dci din 2006 euro 3 si de cateva zile nu imi trage si scoate fum negru continuu am schimbat injectoarele si tot chestia asta face. tura creste pana la 5000 dar zici ca ii tractor asa fum negru da. mam uitat daca e turbina dar turbina functioneaza si am si schimbat injectoarele are cineva o idee ce poate sa fie?

  • #2
    Incearca sa cureti valva EGR. Ai mai jos un tutorial.

    Am folosit o șurubelniță dreaptă, o cheie de 10 inelară și o tubulară de 10. După ce am dat jos EGR-ul, am curățat cu benzină și cârpe. În...

    Comment


    • #3
      Unde ai schimbat injectoarele?
      Daca ai făcut-o la Dorel în spatele blocului asta este cauza.

      Comment


      • #4
        Problema asta nu cred ca se rezolva pe forum ci mai degraba prin schimbarea mecanicului.
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • #5
          am facut la service am facut pompa si 2 injectoare si tot scoate fum negru deci nu e de la turbina pe calculator imi tot scrie error cu EGR voare e valva egr ?

          Comment


          • #6
            Daca il da eroare, nu crezi ca ar fi indicat sa il schimbi sau macar sa il demontezi sa vezi cum se prezinta?
            Cum ziceam, masinile se repara in service cu mecanici, nu pe forum din tastatura.
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • #7
              am fost la service si am facut pompa si 2 injectoare acuma trage bine dar scoate fum negru. am mai dus la un service o schimbat mai multe senzori turbina este ok dar scoate fum negru voare dece or fi asta ?
              si astia de la service nu stiu ce problema are.

              Comment


              • #8
                Pai si egr-ul merge ? L-ai curatat ? Cand cureti egr curata si admisia. Ar trebui sa scapi apoi de fumul negru.
                Este resoftat ?
                Furtunele de la intercooler sunt ok, nu prezinta fisuri ?

                Comment


                • #9
                  Verifica EGR , la mine aia a fost cauza !
                  Alte simptome mai are? De ex mie imi intrerupea intre 2000 si 3000 rpm , credeam ca este vreun injector dar a fost egr infundat si blocat si teava acea in forma de J .

                  Comment


                  • #10
                    Problema e din EGR ! Cu parere de rau iti spun ca ai dat bani degeaba la mecanici .
                    Scate mufa de la EGR si iesi la plimbare cu masina pt teste . O sa vezi ca trage cum trebuie.O sa iti apara o eroare in bord(bec aprins ) dar nu-i bai. Un egr costa cca 650 ron .
                    Asa am patit si eu; nu mai tragea deloc, fum ca la balamuc. Credeam ca e gata turbina. Dar era axul de la erg aproape rupt. Norocul meu este ca mecanicul la care merg cu masina este serios si se gandeste si la buzunar... Asadar n-are nici o legatura nici cu ,,, curatarea de funingine. Am 198.000km cu masina si n-am curatat niciodata aboslut nimic acolo.Motor resoftat , merge perfect.
                    Last edited by f0rdiesel; 7 July 2017, 18:01.
                    Cainele care latra nu musca!

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google