Igienizare Instalatie Aer Conditionat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

    Cele de Wynn's sau Wurth nu sunt chiar frectie daca sunt aplicate cum trebuie.

    Dar da, pentru o curatare profi firmele de profil ce intretin sistemele de AC au substante mai bune. Eu dupa o astfel de igienizare (ce a costat vreo 200 lei) pot spune ca nici dupa 6 luni nu am simtit miros si am vazut ce a curs pe teava de condens (o mazga neagra verzuie).


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • #77
      La mine filtrul cu carbon activ este negru dupa 6 luni comparativ cu cel nou.

      Comment


      • #78
        Originally posted by Silviu View Post
        Cele de Wynn's sau Wurth nu sunt chiar frectie daca sunt aplicate cum trebuie.
        Asta zic si eu; de aia nu m-a zgarcit si am folosit ceva ce are si o eficienta nu doar de dragul de a da cu ceva zemuri pe tubulatura.



        Foarte importanta este igienizarea vaporizatorului; acolo se formeaza tot felul ciuperci si particule de fungi, care pot cauza tot felul de afectiuni ale aparatului respirator. Si nu numai.
        Prin urmare, daca pretuiti sanatatea voastra si mai ales a copiilor, nu uitati de instalatia de AC.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #79
          eu vreau sa fac igienizarea pentru bacterii, nu ca ar mirosi. am folosit spray Nigrin acum un an si nu miroare nici acum.

          Comment


          • #80
            Igienizarea se face tocmai pentru a se distruge bacteriile, ciupercile, fungii care iau nastere in mediul acela propice.
            Cand ajungi sa ai mirosuri care provin de la instalatia de climatizare, deja lucrurile se complica si atunci se impun masuri imediate si profesioniste, ca sa zic asa; ozonificare si tot ce mai tine de asta.
            Repet; eu fac aceasta actiune, in fiecare an, prin luna mai, iunie.
            Last edited by IancuMIC; 21 June 2017, 17:54.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #81
              Cele de Wynn's sau Wurth nu sunt chiar frectie daca sunt aplicate cum trebuie.

              Dar da, pentru o curatare profi firmele de profil ce intretin sistemele de AC au substante mai bune. Eu dupa o astfel de igienizare (ce a costat vreo 200 lei) pot spune ca nici dupa 6 luni nu am simtit miros si am vazut ce a curs pe teava de condens (o mazga neagra verzuie)
              Spray-ul ala numai masura profesionista nu e. Nu e doar o frectie, e o frectie combinata cu masaj usor.

              Deci oricine da 50-70 de lei pe un spray, nu e zgarcit, dupa cum vad ca se spune pe aici.

              Ma rog, eu am nasul fi si nu suport vreun miros in masina, probabil de aia tratez problema mai serios si profesionist.
              Last edited by mr.K; 21 June 2017, 18:22.

              Comment


              • #82
                @mr.K, n-ai inteles. Igienizarea profi a fost facuta nu cu spray la tub ci cu un aparat cu presiune, ce a pulverizat prin teava de condens si cu filtrul de particule scos si in loc pus un 'capac' din banda lata adeziva. Nu au pulverizat spuma ci o substanta (nu mi-au zis ce) are dupa 5 min a inmuiat totul de pe vaporizator. Apoi au pulverizat alta substanta ca sa elimine mazga mai repede. Au curs chestii urate de acolo.

                Apoi a urmat interiorul cu alt pulverizator si cu alt tip de substante (ceva compozitie).

                Totul a costat 200lei si a durat vreo 2 ore.

                E scump dar merita.



                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Apropo, te-ai uitat ce contin cele de la Wurth si Wynn's? Ai sa vezi ca nu e doar apa si alcool in compozitie ...


                Sent from my iPhone using Tapatalk
                Last edited by Silviu; 21 June 2017, 20:34. Reason: Automerged Doublepost
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • #83
                  De ce ai mai apelat la igienizarea profi, daca si o parere asa buna despre spray-uri?

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by Silviu View Post
                    ...ce a pulverizat prin teava de condens si cu filtrul de particule scos si in loc pus un 'capac' din banda lata adeziva.
                    Mai bine in loc de filtru de particule sune-i filtru de polen ca poate unii inteleg ca s-a scos filtru DPF !

                    200 de lei mi se pare cam mult chiar si pentru o igienizare profi.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • #85
                      Originally posted by mr.K View Post
                      De ce ai mai apelat la igienizarea profi, daca si o parere asa buna despre spray-uri?
                      Am vrut sa vad diferenta. (si ca sa te scutesc de inca un post: da este o diferenta mare, cel putin din ce am vazut ca scoate din vaporizator si perioada de dupa pana apare din nou mirosul urat)

                      Si nu am zis ca am o parere asa buna despre spray-uri ci doar am spus ca nu sunt chiar frectie astea mai scumpe.

                      ~~~

                      @prometheus, da ai dreptate dar nu mai pot edita.
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by Silviu View Post
                        Apropo, te-ai uitat ce contin cele de la Wurth si Wynn's? Ai sa vezi ca nu e doar apa si alcool in compozitie ...
                        Pana la urma fiecare face cum crede ca e mai bine, iar ceea ce facem unii dintre noi, e un fel de preventie.
                        Asa cum spuneam, daca ajungi sa ai mirosuri deja n-ai facut ce puteai sa faci la timp si lucru important, cu costuri minime.
                        Nu cred ca spun o noutate, dar e bine ca vaporizatorul instalatiei, sa fie deja uscat atunci cand ai oprit motorul, iar filtru de habitaclu inlocuit la timp. Daca nu respecti aceste minime precautii, ajungi un client abonat la firmele de profil. Si mie mi se par prea multi bani pentru o astfel de lucrare. Dar...
                        Banii vostrii, placerea voastra.
                        De aia e forum...sa spunem cum facem, cu ce si mai ales de ce.
                        Last edited by IancuMIC; 21 June 2017, 21:37.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • #87
                          Depinde si cat de mult este folosit A/C-ul si in ce conditii. Aceste operatiuni de preventie nu ajuta prea mult deoarece substantele folosite nu disloca suficient de bine patura de bacterii se ce formeaza pe lamele. Ventilarea vaporizatorului tot nu ajuta, cel mult incetineste procesul de inmultire al acestora. Bacteriile nu se formeaza exclusiv din condens.

                          Aici ii dai dreptate lui @mr.K, procesul acesta e frectie la picior de lemn in timp (dupa 5-6 ani), deoarece nu elimina cauza ci doar o reduce.

                          Acum costul: lucrarea e impartita in doua: curatire/igienizare vaporizator + igienizare habitaclu si conducte cu aerosoli (dupa care se impune o curatare a tapiseriei).

                          Daca luam doar un tub de Wurth, costa ~90-105lei si asta doar pentru vaporizator. Mai pune unul pentru interior si ajungem aproape de costul unui tratament profesional, facut cu scule profesionale.

                          Si crede-ma cand vezi ce poate sa iasa din vaporizator dupa o astfel de operatiune nu cred ca mai zici ca e scump, mai degraba a fost reactia "de ce nu am facut pana acum?"

                          PS

                          Anual faceam si eu operatiunea cu spray dar m-am lasat (acum 4 ani), mai ales ca am si doi copii mici cu mine in masina.
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • #88
                            @Silviu: Operatiunea ai facut-o la reprezentanta Dacia? sau la un alt service? Vreau sa fac si eu acelasi lucru + montaj filtru polen, ca deocamdata nu am. Si tocmai eram in cautari de un service prin Constanta care sa se ocupe de lucrare. Am fost la o igienizare cu aparatul wynn, nu a avut absolut niciun efect. Trebuie o spalare serioasa acolo, de genul celei povestite de tine in postul de mai sus. Am vazut ca esti din TM de aceea te intrebam daca a fost la reprezentanta Dacia, ca banuiesc ca si astia ar trebui sa procedeze la fel aici.
                            Last edited by marcoos; 23 June 2017, 12:14.

                            Comment


                            • #89
                              Am apelat la o firma ce se ocupa cu intretinerea aparatelor de A/C. In service nu se face nimic diferit fata de operatiile descrise pe acest thread. Poate doar substantele folosite sunt mai bune.


                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • #90
                                Salutare!

                                Am decupat sub bord locul unde se introduce filtrul de habitaclu/polen si am vazut ca fagurii vaporizatorului sunt murdari cu un fel de pelicula de pamant. Am curatat cu o pensula cat s-a putut, insa intre acele lamele inca este mizerie.
                                De cand am montat filtru de habitaclu, debitul de aer s-a ma redus, plus faptul ca oricum e murdar rezulta ca sufla mai putin aer. Raceste, insa debitul e mic.
                                Cu ce as putea curata acei faguri in care e mizerie? Exista o spuma activa care sa intre in acei faguri/printre acele lamele si sa dizolve murdaria? Sprayurile alea de le bagi prin gaurile de ventilatie si igienizeaza instalatia sunt bune de ceva in acest caz?

                                Multumesc,
                                MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google