Probleme Frana Logan

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bataie sau un fel de fluctuatie? E posibil sa fie tamburii ovalizati. Am constatat la mine.

    Comment


    • Banuiesc ca se poate resimti si ca o fluctuatie daca am viteza indeajuns de mica astfel incat sa o mai si simt..
      Daca ar fi tamburii ovalizati , care ar fi cauza ? ca pana sa schimb nu aveam nici o problema exceptand un rulment care facea galagie si am zis daca tot umblu acolo sa rezolv tot spatele ..

      Comment


      • La frana puternica se aude un "poc". Am fost la service , au testat pe placile alea de a itp , au tras de tot ce era de tras de suspensie si verdict culise etrier, ok. Mi-au zis ca nu este scump , cam 20-30 de lei dar nu au in stoc , urmeaza sa faca comanda si sa ma duc sa le monteze. Dar am gasit pe net culisele astea la pret intre 90 si 190 lei dar si la 20 lei (TRW). De ce este diferenta asta atat de mare ? Sa nu ma incurc cu alea ieftine desi sunt trw sau asta este pretul (20-30 lei) corect si sunt bune?

        Comment


        • De fiecare data cand ridic piciorul de pe frana se aude un scartait, pare sa vina de la un tambur de pe spate. La fel face si cand las frana de mana jos. Problema a mai fost, de obicei am rezolvat-o dand jos tamburl si ungand pe acolo insa de data asta nu mai tine, am uns o gramada si la fel face.

          Comment


          • Dacia Logan 1.4 aprox 118.000 km
            sistem franare TRW/LUCAS

            Am observat la schimbarea sabotilor ca unul din cilindri frana curge ; asa ca ii schimb pe amandoi .As dori sa fie "de origine" , stie cineva ca marca mai sunt cei de origine ? Am gasit la un magazin cu codul 441006424R made in Italy , de origine , dar facuti de LPR ( pe site-ul celor de la LPR Italia scrie ca sunt furnizori pt Renault ) la pretul de 155 ron .
            In pozele de pe net de la magazinele online pozele cilindrilor originali seamana cu cei de la magazin.

            multumesc

            Comment


            • daca nu ai abs

              Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.


              daca ai abs

              Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.


              Nu cred ca producatorul cilindrilor "pe original" este LPR.
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • De origine, 160 de lei.
                https://www.piesenet.ro/Sistem-De-Fr...-Cu-Fara-A.B.S.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Originally posted by IancuMIC View Post
                  asa arata si cel din magazin ... offf

                  Comment


                  • De ce nu pui TRW? La mine (Logan 1.4MPi cu ABS) cei din fabrica erau TRW.

                    Comment


                    • Salut.
                      Am cautat pe forum dar n-am gasit.
                      A montat cineva sistem ABS pe Logan 1.4 MPI din 2005 ?
                      Cat a costat si unde se poate monta in Bucuresti, la pret bun ?

                      Comment


                      • Curiozitatea mea este cati ani vrei sa mai folosesti masina, de vrei sa bagi bani in ea?
                        Daca era din 2015, mai intelegeam. Sau vrei sa faci din ea masina de epoca?

                        Comment


                        • Buna seara! Am schimbat de aproximativ 500km discurile si placutele (ambele ATE) + lichidul de frân. Am observat ca pe partea stâng la disc înc mai exista pe o latime de 2cm stratul acela protector...pe partea dreapt nu mai este. La anumite franari prelungite (nu la viteza mica) simt o trepidatie in pedala de frân. Ce ar putea fi?

                          Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
                          Last edited by iCSvision; 10 September 2017, 22:13.
                          Just Hold Onnnnnn....

                          Comment


                          • Plăcuța pe partea aia a fost montată cu picioarele.
                            Trebuie să verifici că plăcuțele sa alunece liber pe suportul lor, sa nu stea blocate.
                            _
                            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                            sigpic

                            Comment


                            • Plus curatate si gresate culisele etrierilor,tablitele pe care stau placutele etc..
                              KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                              Comment


                              • Originally posted by dsign View Post
                                Plcua pe partea aia a fost montat cu picioarele.
                                Trebuie s verifici c plcuele sa alunece liber pe suportul lor, sa nu stea blocate.
                                Se mai poate remedia? Trepidatia de care mentionam tot de acolo sa provin?

                                Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
                                Just Hold Onnnnnn....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google