Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Incercam sa selectam discutiile; atat cat se poate ca doar nu stam toata ziua pe forum; mai apelam si la autocenzura.
    ...
    Bun; haideti sa revenim, va rog.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Originally posted by IancuMIC View Post
      topicul se refera doar la rugina intalnita pe Logan II, adica modelele dupa 2012.
      Logan II aka X52 se fabrică începând cu 11/2012, să înteleg că noi ăștia cu mașini fabricate 2012 nu avem Logan II
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Ma rog; am editat.
        Pana la urma ideea era alta.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Rugina elemente interior Logan 2

          Hello tuturor loganistilor,

          Am un Logan 2 fabricatie 2016 si la o verificare sumara am observat multe elemente de metal la interior ruginite si anume:
          -in zona din stanga unde sunt sigurantele; am scos capacul de sigurante si toata placa de otel pe care sunt sigurantele si alte elemente este ruginita complet
          -in zona pedalei de acceleratie: ansamblul de metal de deasupra pedalei de acceleratie
          -unele elemente de otel de sub scaunele fata, mai ales la sofer care se regleaza pe inaltime si are mai multe elemente de metal.

          Masina are mai putin de 1 an.

          Nu stiu daca s-a mai postat despre asta, eu acum am observat. La fel se intampla si la voi cu elementele astea de otel ruginit la interior?

          Comment


          • Poti sa faci niste poze?
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • A ruginit camera si nu mai face poze... M-am uitat la mai multe Loganuri II si nu e rugina pe acolo. Deci nu cred pana nu vad.

              Comment


              • Salutare,

                Aseară m-am uitat din greseala la usa pasagerului cand o inchideam si mi-a sarit ceva in ochi....ca o umflatura sub vopsea. Sa fie defect sau poate afecta mai tarziu vopseaua dand in rugina? La celelalte usi nu vad semnul ala deci clar nu cred ca are ce cauta acolo. Locul este pe marginea superioara a usii la jumatatea geamului. Nu pot pune alte poze ca sunt prea mari, erau mai detaliate asa ca a trebuit sa editez si sa micsorez zona pentru a scadea din rezolutie.
                Attached Files
                Last edited by Gaby20045; 28 July 2017, 09:03.

                Comment


                • Service pt constatare indiferent daca mai e sau nu in garantie...
                  PS: Dupa culoare (ca si a mea...brun tourmaline) sigur masina e in garantie ...deci...go go...

                  Comment


                  • Salut,
                    Ce solutie anticoroziva imi recomandati pentru praguri?
                    Eventual, daca am gresit prin acest post, daca s-a mai purtat discutia, va rog sa ma indrumati.
                    Cu stima,
                    Vlad

                    Comment


                    • Uite-aici:http://www.loganclub.ro/forum/rugina...t2774p171.html
                      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                      Comment


                      • Originally posted by Gaby20045 View Post
                        Salutare,

                        Aseară m-am uitat din greseala la usa pasagerului cand o inchideam si mi-a sarit ceva in ochi....ca o umflatura sub vopsea. Sa fie defect sau poate afecta mai tarziu vopseaua dand in rugina? La celelalte usi nu vad semnul ala deci clar nu cred ca are ce cauta acolo. Locul este pe marginea superioara a usii la jumatatea geamului. Nu pot pune alte poze ca sunt prea mari, erau mai detaliate asa ca a trebuit sa editez si sa micsorez zona pentru a scadea din rezolutie.
                        Dupa mine ce apare in fotografie e o unflatura in cheder, nu are nicio treaba cu vopseaua.

                        Comment


                        • Originally posted by Gaby20045 View Post
                          Salutare,

                          Aseară m-am uitat din greseala la usa pasagerului cand o inchideam si mi-a sarit ceva in ochi....ca o umflatura sub vopsea. Sa fie defect sau poate afecta mai tarziu vopseaua dand in rugina? La celelalte usi nu vad semnul ala deci clar nu cred ca are ce cauta acolo. Locul este pe marginea superioara a usii la jumatatea geamului. Nu pot pune alte poze ca sunt prea mari, erau mai detaliate asa ca a trebuit sa editez si sa micsorez zona pentru a scadea din rezolutie.
                          Umflatura aia nu pare a fi rugina. Vopseaua umflata de la rugina are alt aspect. Probabil e un defect la vopsire care insa nu ar trebui sa deranjeze avand in vedere pozitionarea.

                          Comment


                          • Defectele la vopsire se traduc in rugina, mai devreme sau mai tarziu.
                            Poate e un marcaj pe tabla.

                            Comment


                            • Am observat ca in anumite zone sub caroserie (zona lonjeroanelor, zona pragurilor dedicata ridicarii masinii pe elevator) si parti ale sistemului de directie (bara stabilizatoare) s-a aplicat o solutie neagra gen vopsea foarte lipicioasa/ uleioasa. Aceasta nu este teroson si pare sa nu se usuce niciodata.
                              Stie cineva ce solutie/ vopsea este ?

                              Comment


                              • E protecția anticorozivă, în principiu cât mai mare acoperire = mai bine
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google