Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si cei mai dezavantajati tot cei cu dacia/reno... ca deh... reno vindea masini euro 3 in romanica atunci cand altii se pregateau de euro 5...

    ps1 : la noi cand se va lua in calcul GPL-ul?
    ps2 : se va oferi kit de trecere la norma superioara?

    Intrebari de bun simt ca daca vrem ue macar sa fie si cu bune nu numai cu rele.
    Last edited by sorin1983; 2 March 2017, 12:04.

    Comment


    • În cazul meu, mașină cumpărată SH cu taxa plătită cine o va recupera ?
      1. Vânzătorul ,pe undeva așa e corect , el a plătit taxa.
      2. Eu ,când am cumpărat mașina am plătit totuși semnificativ mai mulți bani decât aș fi dat pe una fără taxa.

      Comment


      • Mi se pare normal sa o incaseze cel care a platit-o. Daca ai fi luat una fara taxa neplatita, sigur ai fi dat mult mai mult fata de o masina cu taxa platita, pana la urma acest risc ti l-ai asumat in momentul achizitiei si ai fost de acord cu el.

        Comment


        • Originally posted by dacia1981 View Post
          2. Eu ,când am cumprat maina am pltit totui semnificativ mai muli bani decât a fi dat pe una fr taxa.
          Adica ai platit taxa in pretul masinii. Vanzatorul si-a scos banii.

          Comment


          • Ministerul Mediului vrea să promoveze prin OUG noul ,,timbru de mediu”

            Ministerul Mediului îşi propune ca în locul ,,timbrului de mediu" să introducă ,,eco-vignete", diferenţiate în funcţie de norma de poluare a motorului, iar folosirea acestora ar urma să fie decisă prin Ordonanţă de Urgenţă, potrivit unor informaţii obţinute de MEDIAFAX.

            Conform proiectului ce urmează să fie propus de Ministerul Mediului, toate autoturismele înmatriculate în România ar urma să aibă lipit pe parbriz un abţibild colorat, în funcţie de norma de poluare a motorului.

            Noile reglementări ar urma să fie adoptate de Guvern, la finalul lunii martie, prin Ordonanţă de Urgenţă, conform informaţiilor remise MEDIAFAX de reprezentanţi ai Ministerului Mediului.

            Dacă va fi adoptat în forma propusă, toate service-urile unde se face Inspecţia Tehnică Periodică (ITP) ar urma să fie obligate să lipească pe parbrizul maşinii căreia i se face ITP-ul un sticker (abţibild) conform normei de poluare trecută în talonul autovehiculului. Ceea ce înseamnă că ar urma să fie cel puţin şapte tipuri de abţibilduri, fiecare având o culoare distinctă, pentru motorizările Non-euro, Euro 1, Euro 2, Euro 3, Euro 4, Euro 5 şi Eco/Hibrid, pentru maşinile electrice şi hibrid.

            Conform proiectului, până la mijlocul anului 2019, toate maşinile care vor circula în România ar urma să aibă un astfel de sticker lipit pe parbriz. Până atunci, autorităţile locale ar trebui să creeze o hartă de delimitare a zonelor aflate în administrare, în special primăriile marilor oraşe.

            În funcţie de norma de poluare, primăriile vor putea restricţiona accesul autoturismelor în anumite zone din oraş sau chiar în zonele verzi şi în ariile naturale protejate.

            Astfel, administraţia locală ar putea decide, de exemplu, să nu mai permită accesul în centrul oraşului decât maşinilor cu normă de poluare de la Euro 4 în sus şi Eco. Iar şoferii care vor să tranziteze zona respectivă, dar au autoturisme cu motoare Non-euro, Euro 1, Euro 2 sau Euro 3, ar urma să plătească o taxă sau un abonament lunar către bugetul local. Zonele pot fi monitorizate video, iar cei care nu achită aceste tarife ar putea fi amendaţi, la fel cum se întâmplă în prezent în cazul celor care circulă fără rovignetă pe drumurile naţionale.
            Ştirile de ultimă oră, disponibile online. Mediafax.ro iti ofera ştiri interne si externe în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport

            Comment


            • In Romania cele mai multe masini sunt pana in E4.
              Or sa scoata bani frumosi.
              Logica nu stiu care e, daca se dau bani pentru a intra in centrul orasului, la ce se folosesc acei bani?
              Face fiecare oras un Central Park precum New York?
              Sau mai toarna niste asfalt?
              Last edited by mr.K; 15 March 2017, 13:52.

              Comment


              • Pai si cei care detin scutere/motociclete ?
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Se platea taxa pentru inscrierea scuterelor/motocicletelor?

                  Comment


                  • Saab 9-5 Aero

                    Comment


                    • Guvernul trebuie să restituie 6,4 mld. lei celor care au plătit taxa pe poluare.

                      Comment


                      • Pai si eu daca am vandut carutza...pot recupera taxa?
                        Keep walking...

                        Comment


                        • Ştie cineva la înmatriculare maşină nouă de unde iei fişa de înmatriculare, ţi-o face administraţia financiară?

                          Comment


                          • La administrația financiară exista de-obicei un chioșc unde se fac copii xerox, fisa de înmatriculare ~ 14 lei si altele

                            Comment


                            • Anunt important pentru toti soferii. Banii pentru taxa auto, timbru de mediu sau taxa pe poluare se vor restitui începând din 2018, conform unei Ordonante de Guvern. 

                              Comment




                              • deci recuperezi doar daca mai ai auto in proprietate. nu?
                                o/____\o
                                (i)
                                .........

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google