Schimb De Difuzoare Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce marca de difuzoare e mai ok? Vad ca sunt o gramada de fabricanti de difuzoare destul de bune (Focal, JBL, Hertz, s.a) insa nu am auzit cum suna difuzoarele de la nici unul dintre ei. Acasa am niste boxe Magnat care sunt ok. Ce fabricant recomandati pentru sistem pe fata si coaxiale pe spate, fara amplificare - deocamdata merg numai cu Medianav-ul.

    Comment


    • Toate cele mentionate de tine sunt foarte bune , depinde cati bani vrei sa bagi.Eu am luat Hertz de pe Esderman si sunt multumit in combinatie cu o chinezarie android de pe Aliexpress.Daca aveam bani mai multi la dispozitie luam Focal.

      Comment


      • Am terminat ieri cu spatele, am pus Focal ISC 165 cu inele de MDF confectionate de mine si am izolat usile cu STP. E diferenta de sunet destul de mare fata de difuzoarele stock. Am filmat o comparatie intre spate care e acum cu Focal si fata care a ramas inca cu difuzoarele stock, o sa o incarc pe undeva si o sa postez link-ul. Recomand schimbarea difuzoarelor pentru ce care vor un sunet de calitate dar neaparat si izolarea usilor.

        Comment


        • Salutare colegi!

          Am sunat la reprezentanta si cei de acolo mi-au spus ca pentru setul de difuzoare Focal Music Drive (fata IFR 165-2, spate IFR130-2) m-ar costa in jur de 650 Lei cu tot cu cablaj spate si activarea canalelor de pe spate ale cd-player-ului.
          Considerati ca merita sa fac acest upgrade in reprezentanta sau sa cumpar alte difuzoare?
          Daca ar trebui sa achizitionez alte difuzoare, stiti de unde as putea cumpara doar inelele adaptoare fata/spate?

          Multumesc!

          Comment


          • sper ca e o gluma. Cum sa cumperi difuzoare din reprezentanta? Acolo este adaos de 300%, cauta pe net la firme specializate, dar daca n ai ce face cu banii, cumpara de acolo din reprezentanta.
            laureate 1.5l, albastru marin

            Comment


            • In acest caz, imi poate spune si mie cineva de unde pot achizitiona niste inele adaptoare pentru toate cele 4 difuzoare?
              Am cautat pe o groaza de site-uri, insa fara un rezultat favorabil...

              Comment


              • Salutare loganari,
                In urma cu ceva timp am postat faptul ca am schimbat boxele fata-spate cu niste focaluri + izolat usile , acum vin cu un nou update:
                boxele pe spate (cele de 13cm) le-am inlocuit cu 16.5 cm (cele de 13 nu aveau suficient bas).
                Au urmat o serie de achizitii:
                - 2 statii alpine - una de 2 canale si una de 4 canale
                - 1 woofer tot alpine
                - cabluri boxe (au intrat undeva la 19 m de cablu de boxa)
                - cabluri de sudura pentru curent (25mm cel principal + 16mm cel secundar pentru fiecare statie in parte)
                - soclu sigurante + siguranta ANL
                - distribuitor curent.
                Montajul a durat in jur de 2 zile de la trasul firelor, iar pe aceasta cale, tin sa ii multumesc colegului t0rquemada pentru ajutor, ascunsul lor, bricolaj + alte dracovenii pentru a arata cat mai frumos.

                Ca o concluzie finala :
                -multumit 100 % de tot proiectul in sine care a durat in jur de 4 luni (de la achizitionare pana la montare)
                - daca as mai face o data acesta operatie 200% NU ))
                - iar ca pret per total undeva la 1600 lei (Fara mana de lucru).


                @AndreiAndy93 am eu adaptoare boxe spate de 13cm . le-am folosit 1 data

                Comment


                • Inainte de a schimba difuzoarele incercati sa rulati muzica necomprimata format flac si apoi faceti upgrade de difuzoare.

                  Comment


                  • salutare,

                    sa da un logan SL plus 2016 fara boxe spate..
                    cum se activeaza CD playerul stoc pe canalele de spate?
                    cat ar costa montare boxe + cablaje spate?

                    ce operatii sunt necesare?
                    merita deranjul?

                    Comment


                    • @dan

                      Parca am incercat fisiere flac și nu merg.

                      Comment


                      • Originally posted by sebibv View Post
                        @dan

                        Parca am incercat fisiere flac și nu merg.
                        Interesant.Eu ascult muzica necomprimata pe medianav 6.0.4 de aproape 1 an si e diferenta mare de calitate si de volum fata de mp3 .Difuzoare stoc.

                        Comment


                        • @nyk_v27
                          1. Te uiti la burduf ul de la usa spate si vezi daca ai firele pt boxe.
                          2. Inele adaptoare
                          3. Trei suruburi 6x20/25, 6 saibe, 3 piulite autoblocante, 4 negrese cu saiba, adptoar daca cumperi focal de la dacia sau papuci pt alte boxe, toate astea pt o usa.
                          4. Ceva clipsuri de rezerva daca se rupe sau ai lipsa.

                          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                          https://www.auto-sound.ro/distantier...ta-logan-p2505 sau Aliexpress pe la 25-30lei daca nu te grabesti.



                          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
                          Last edited by dl_dr25; 9 April 2018, 11:49. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Bun, tragi fire daca nu ai, dar trebuie activate canalele spate din player, cu vreo scula ceva?
                            KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                            Comment


                            • Cu clip, evident
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • Asa da, cu asta trebuia sa inceapa colegul @dl_dr25.Multumesc @torquemada,ma rugase un prieten sa-l ajut sa monteze boxe pe spate si nu stiam acest aspect.
                                KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google