Intretinere Peste 100.000 Km

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intretinere Peste 100.000 Km

    Salut,
    am 110.000 km, si 9ani , pe benzina 1.4.
    Ce trebuie urmarit si schimbat la masina pt a o mentine in stare buna de functionare. Am schimbat de 2 ori distributia cu pompa de apa , uleiul binenteles la timp, filtre de aer si ulei....lichidul de servodirectie o data, bujiile o data

    Un mecanic mi-a zis de franele pe fata (discuri si placute) dar fara lichidul de frana....

    Ce sa mai verific?
    Last edited by tarnaveanu; 16 August 2017, 13:10.

  • #2
    Verifica tot ce tine de articulatii , rulmenti , sa te astepti la un schimb de kit ambreiaj pentru ca e posibil ca cel din fabrica sa cedeze in rest nu prea ai ce sa-i faci , motorul este extrem de fiabil.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • #3
      Nu exista probleme la km astia.
      Ne vedem la următoarea suta de mii.

      Comment


      • #4
        Originally posted by tarnaveanu View Post
        Salut,
        am 110.000 km, si 9ani , pe benzina 1.4
        ... fara lichidul de frana....
        Iti recomand sa-l schimbi. Vorba aia: "e mai bine asa". Nu mai are calitatile pe care le avea acum 5-6 ani.
        Cam la 4 ani e recomandat sa-l schimbi.

        Comment


        • #5
          Lichid de frana musai
          Freon si ulei compresor daca ai AC
          Bujiile le poti schimba cu unele cu varf subtire - iridium platinum sau macar unele cu piatra crestata - NGK V line
          Pivoti daca sunt dusi
          Capete de bara daca sunt duse
          Bieletele si bucsile de la bara stabilizatoare sigur sunt mancate
          Becurile de la faruri poti sa le schimbi cu Osram SIlverstar sau Phillips Vision Plus 50%
          Cuiele de la usi inlocuieste-le cu unele metalice sau macar schimba bucsile alea negre de pe cuie
          Monteaza cheder suplimentar la usi si la motor

          Daca masina are inceput de rugina gandeste-te sa o inlocuiesti cu alta
          Daca nu are rugina, poti sa o mai tii dar nu cred ca mai duce mai mult de 2 ani pana va aparea rugina.

          Poate unele le-ai facut deja.
          Daca mai vrei idei uite aici:


          Last edited by stolniceanulucian; 18 August 2017, 22:24.
          Logan GPL 1.4

          Comment


          • #6
            Trebuie reglat jocul culbutorilor
            sigpic

            Comment


            • #7
              O întrebare scurtă despre intretinere. N-am găsit un topic mai potrivit unde să o pun sau unde să se fi discutat (pe telefon nu a mers search-ul). Cu ce s-ar putea recondiționa cat de cat un volan deteriorat? Zici că e frecat cu șmirghel. Un spray sau ceva...nu vreau să-l îmbrac cu huse urâte sau sa mă complic să-l dau jos, să-l îmbrac in piele și să-l montez la loc

              Comment


              • #8
                Nu prea ai cu ce sa il reconditionezi si sa reziste.

                De imbracat cu piele sau de schimbat cu totul
                Logan GPL 1.4

                Comment


                • #9
                  Uleiul de la cutia de viteze este bine sa fie schimbat la 100 000 Km?

                  Comment


                  • #10
                    Pentru transmisie operațiile de întreținere sunt doar:
                    - verificare nivel ulei;
                    - completare nivel ulei;
                    Pe care le puteți efectua la ce interval credeți voi că e relevant - la fiecare 2/4 ani - sau la fiecare 60.000 km, nu există o recomandare anume.

                    Deci nu este nevoie să schimbați uleiul periodic, fără un motiv anume (ulei ars, pilitură în ulei, contaminat, degradat, etc.)
                    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                    Comment


                    • #11
                      Eu zic asa, cam la 3 schimburi de ulei motor, faceti si un schimb ulei in cutie ! la cat costa uleiul, nu-i paguba mare, in schimb daca se strica cutia, costul este infinit mai mare.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google