Pedala Ambreiaj Scartaie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Cabluri din diferite loturi si probabil diferiti producatori.

    La mine a scartait asa pe la 30-40000 km, acum la 100000+ km merge bine, fara scartait si usor/normal.
    Nu l-am uns niciodata.

    Comment


    • #47
      dupa ce iese din furca, acolo unde trece pe sub baterie cablul face o curba la 90 grade destul de stransa

      acolo frecarea este destul de puternica in interior, la apasarea pedalei. cand se uzeaza camasile zona aia genereaza scartaieturi.

      simpla rasucire cu 180 grade a cablului in jurul axei sale rezolva temporar problema.

      Comment


      • #48
        Salut,
        Aceeasi problema cu scirtiitul la ambreiaj. Eu insa am avut impresia ca scirtiitul vine din interior, cumva de la articulatia pedalei de ambreiaj asa incit dintr-o pozitie extrem de incomoda am reusit sa introduc ulei de motor pe boltul in jurul caruia se roteste pedala, sub bord. Asta a fost prin mai si de atunci este liniste.

        Comment


        • #49
          Salutare !
          De ceva timp, a aparut si la mine problema cu scartaitul/zgomotul pedalei de ambreiaj.
          Este vorba de 1.6 85 CP, cu numa' 6300 km.
          Problema se manifesta astfel : NUMAI, cand se incalzeste motorul, sau cand e cald afara, pedala face acel zgomot enervant , la ridicare mai ales, si acel mers sacadat...parca in trepte.
          Intrebarea este: pot merge asa fara sa nu am surprize pana la prima revizie(noiembrie)?
          Sau mai bine sa ma duc la ei cat mai repede ?
          Multzam mult !

          Comment


          • #50
            Si la mine face asa de ceva timp...am tot bagat ulei, vaselina pe acel cablu insa problema a reaparut dupa putin timp iar in cele din am schimbat cablu si acum nu mai face (sunt curios pana cand ) )
            Poti merge linistit pentru ca nu o sa ai nici o surpriza, este doar enervant si deranjant in acelasi timp

            Comment


            • #51
              @ mihay. Te duci de fiecare data cand scartaie. Ii stresezi maxim. Daca nu te duci in timp se uzeaza nuca, furca si cablul de ambreiaj. Ajungi sa dai cutia jos ca mine ca sa schimbi pivotul de debraiere.

              Cred ca astia nu mai baga vaselina deloc acolo.

              Eu am semnat 1 saptamana si 2 zile fara scartait.

              Sent from my LG Optimus Net using Forum Runner

              Comment


              • #52
                Mda, un lucru ciudat am observat azi.
                Imi facea pedala zgomotul(evident,cand se incalzise), si am zis sa dau AC, si la picioare.
                E...dupa un timp (cca 20 min) numai facea zgomotul. Parca mergea mult mai fluent pedala.
                Am verificat si in compartimentul motor, si acolo nu se aude zgomotul. Totul din interior se aude.
                M-as duce la ei chiar mai repede de revizie, dar parca nu am timp sa stau dupa ei(stiu cum lucreaza mecanicii....)
                O solutie de moment ar fii ?
                Ceva ulei/vaselina/spray pe la pedala, ar fii o solutie ?

                Comment


                • #53
                  Originally posted by MyhayInferno View Post
                  De ceva timp, a aparut si la mine problema cu scartaitul/zgomotul pedalei de ambreiaj.
                  Este vorba de 1.6 85 CP, cu numa' 6300 km.
                  Problema se manifesta astfel : NUMAI, cand se incalzeste motorul, sau cand e cald afara, pedala face acel zgomot enervant , la ridicare mai ales, si acel mers sacadat...parca in trepte.
                  De cateva zile exact aceleasi manifestari le-am sesizat (de aceea am si citat postul colegului). Acel zgomot se auzea numai daca debraiam si ambreiam usor; daca apasam ca si cand ai in trafic, nu se auzea nimic.
                  Am fost la reprezentanta, iar dupa constatare, 3 mecanici (seful de la mecanica i-a chemat pe rand sa-si dea cu parerea) au dat verdictul final;
                  cablu ambreiaj.
                  S-a inlocuit pe garantie
                  Alta mancare de peste. Efortul la pedala e mai mic (nu ca ar fi fost o mare problema inainte, dar acu' fac diferenta), deci merge ...uns. Si cand ma gandesc la faptul ca nu eram decis sa ma duc le service, da' am zis daca tot mai am 5 luni de garantie, na hai sa incerc.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #54
                    Stii cum se spune, o minune nu tine decat fix cateva luni. Sa-ti spun cate cabluri originale am schimbat in garantie? Si post garantie? Este fix frectie la piciorul de lemn. Dupa ce dai cablul jos analizeaza-l si o sa constati ca este frecat pe interior de cablul metalic. Cand GMV baga caldura camasa se inmoaie si pe acea curba metalul invinge plasticul. Se va turna dupa o forma ciudata prin racire ca apoi devine si zona care produce franarea, implicit aduce scartaitul.

                    Comment


                    • #55
                      Nu am fost curios sa vad cum arata cablul, care oricum a ramas in service.
                      Daca asta din fabrica a tinut mai bine de 4 ani, poate jumatate din aceasta perioda va tine si asta.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #56
                        Sa dea D-zeu sa fie cum spui tu. Sa nu fie ca in Nea Marin Miliardar, cand vor aia sa-i salte servieta la shop.

                        - "Cate ai?"
                        - "Ce?"
                        - "Bataturi"
                        - "Doua"
                        - "Esti incepator"

                        Comment


                        • #57
                          Salut! Stiu ca topicul e vechi, dar m-am gandit ca e ok decat sa mai deschid unul. Mi-au mai zis si altii de aceasta furca. Unde este mai exact? Nu am mai auzit de ea. As vrea sa o ung si sa dau cu spray cu vaselina si sub pedala. Ca ala scartaie de cativa ani. Dar pentru ca nu scartaie mereu, am lasat-o balta.
                          In plus, unii zic ca trebuie calcat ambreiajul cand... ung furca ) , altii zic "frate, in nici un caz!" Deci cum e? Multumesc!

                          Comment


                          • #58
                            Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google