Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca nu faci minim 30.000 de km in astia 2 ani nu se merita sa pui gaz.

    Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

    Comment


    • Dacă nu e atehnic, și găsește un ciuvei moca, schimbă kit de reparații la rampă și vaporizator și mai merge 2ani cu tigaia.
      Dar vorba ta, dacă face 5-10k nu se merita efortul.
      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

      Comment


      • Originally posted by englezu View Post
        întrebare, am un Logan 1.6mpi,2005, mașină mai are de stat 2 ani maxim în parcare ...
        de stat in parcare sta si fara gpl :P

        dai 800 de lei pe instalatie ??? inca 800 manopera , conducte , reglaje ,acte ? eu zic ca nu merita.
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • A montat careva injectoarele AC W02 ? Sunt mai bune fata de ac w01 ?

          Comment


          • Pe 1.4l merge cu orice... ce ai cu masina si cu injectoarele...?
            Daca ai W01 lasa-le pe alea...sunt prea bune pentru aragazu de 1.4l...
            Eu unul nu am incredere in plastice pe post de injectoare... W01 sunt reusite, deja au ~100k pe unele tigai...
            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

            Comment


            • Ma intereseaza pt un Ford Fiesta 1.4 16v 2008.
              O combinatie de qbox plus cu ac02.
              Zici ca w01 sunt peste w02?

              Comment


              • Qbox basic si W01 sunt super ok pentru Ford...
                Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                Comment


                • Nu ajuta cu nimic autoadaptarea si ISA3 de la Qbox plus pe Fiesta?
                  Cei de la Stag ce idee au avut cu ACW02 de le-au facut din plastic? Doar pentru cost scazut de productie?
                  Ei zic ca GPL-ul nu mai ataca plasticul fata de Aluminiu.

                  Comment


                  • Daca ai lipsa de ocupatie e foarte buna... are si OBD
                    Ai vazut tu ca GPL-ul ataca aluminiu ?
                    W02 e modular... e o varianta pentru V6, W12 etc...
                    In rest ....
                    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                    Comment


                    • Va salut.
                      As vrea si eu sa trec pe GPL, Logan ph2 2009 1.6MPI 8v.
                      Am citit cam ultima jumatate din acest topic, asa ca as putea acum sa repet ca papagalul cate ceva despre Tomasetto, BRC, Valtek, Vernesti etc .
                      Am vazut ca se recomanda deseori sa se monteze la Vernesti.
                      Inteleg ca un Tomasetto ar fi ok pentru a mea "limuzina".

                      Dar prin Braila/Galati ce montator de incredere stiti? Killtec Galati sunt ok? altii?


                      a si inca ceva: rezervor toroidal exterior pt Logan? avantaje sau dezavantaje altele decat ca nu pierd roata de rezerva?

                      Multumesc!
                      Last edited by dof; 17 March 2018, 01:42.

                      Comment


                      • Recomandarea mea, eu fiind din Braila, monteaza la Vernesti instalatie BRC. Am eu, are si un prieten pe 1.6 mpi, fara probleme. In Braila doar alimentezi cu GPL. Reviziile le fac tot acolo, indiferent ca am iesit din garantie de mult, si daca vor fi probleme tot acolo voi ajunge, asta daca imi va permite timpul liber.

                        Comment


                        • Recomand Pro Gaz, loc Vernesti jud Buzău

                          Comment


                          • multumesc, am tot auziti de Vernesti ca e laudat de mult timp pe forumuri... dar as fi mers si la Galati - Killtec sau altcineva pe mai aproape daca as fi avut ceva feedback de la dvs. Ok, nici Vernesti nu e prea departe.

                            Sa-nteleg ca unele instalatii au un fel de autoreglare comunicand cu ECU masina iar altele nu.. diferenta practica intre ele fiind pret mai mare si ce altceva anume? consum ceva mai mic? adica cum ar fi Stag 200 plus sau Qbox Basic versus Qbox Plus sau poate Landi Renzo Evo vs Landi Prime si la fel si la BRC unele modele?
                            De ce se merita unul mai destept in dauna celuilalt, si daca si la Golanul meu 1.6MPI 8v ar ajuta vizibil unul mai destept sau ba.

                            Multumesc

                            Comment


                            • Salut,instalație gpl Tomasetto Qbox Basic, pe sandero 1.6 85 cp, din 2014 pana în prezent, nici o problema, doar revizii efectuate în fiecare an.

                              Comment


                              • Am câteva întrebări pentru cunoscătorii instalațiilor GPL.

                                1. Cu ce instalație vine Loganul din fabrică?

                                2. Este adevărat ca montat după, la reprezentanță, costă "doar" 2700 lei?

                                3. Mi-a spus un amic zilele trecute că de fapt la motoarele în 3 pistoane, prețul este de 1800 lei. Serios?

                                4. Montarea în altă parte duce la pierderea garanției (deși service-ul respectiv este recunoscut de RAR, ți se dau acte, tot tacâmul pentru schimbarea talonului)? Dacă da, care ar fi motivul pentru care se pierde garanția? Ca să ne sperie și să fim nevoiți să"cotizam" (tot) la ei?

                                5. Aveți idee din ce cauză dealerii (sau unii dintre ei) nu recomandă instalația GPL? Cu mine au fost sinceri... Mi-au spus că nu prea se pricep la reglarea ulterioară a acesteia. Adică mașina vine ok, testată, reglată din fabrică, are consum bun, dar după ceva vreme o ia razna și adio reglaje. Ați mai auzit ceva de genul acesta?

                                **********************

                                Până de curând am avut un Opel Astra din 2008 pe GPL. La început consumul era excelent (făcând concedii prin toată Europa cu foarte puțini bani), dar pe final, până s-o vând am constatat că "lipseau" 100 - 150 km după fiecare epuizare de plin. Mi s-a spus că deși eram cu reviziile la zi, mecanicii nu prea se pricep la acel tip de instalație, ceea ce mă face să cred și dealerul care mi-a transmis același lucru în momentul în care m=am decis la SL Plus pe benzină.

                                Apropos de instalația avută, Tomasetto era...

                                *bine, sunt un pic în dubii cu GPL-ul, dacă să montez în viitor sau nu, deoarece:

                                - în parcările subterane este complet interzis (la muncă am parcare subterană, iar în orașele mari din Europa găsești parcări subterane la tot pasul, anii trecuți riscând la maxim amenzi uriașe dacă eram prins - până la confiscarea mașinii deoarece anumite țări au legislația altfel)

                                - unele state europene nu prea sunt bune "prietene" cu GPL-ul, găsind destul de greu benzinării care să aibă și "pistoale" GPL (în Austria de pildă găsești "nema" spre deloc, cel puțin pe ruta aleasă de mine, iar în Viena am găsit la "doar" 23 de km de oraș înapoi, spre Ungaria, nu în sensul meu de mers, pierzând astfel vreo 50 km dus-întors), ajungând la ea după căutare pe Google gen "cea mai apropiată stație GPL"

                                - chiar dacă găseam, constatam că la unele diferă pistoalele care alimentează (o să râdeți, dar nu prea sunt ca la noi), acestea având alt sistem de cuplare, astfel că eram nevoit ori să caut adaptor la un localnic ce alimenta și el ori să-i rog pe cei de la benzinărie să-mi împrumte ori să cumpăr (25 euro aveau la vânzare, prin Italia, dacă nu mă-nșel)

                                Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
                                Last edited by Catalin S.; 1 April 2018, 10:58.
                                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google