Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Crs. Sandel View Post
    Stiu ca si cei de la city au probleme. Mai bine la omniasig, mai ales ca diferenta nu e mare.


    La Omniasig am facut pana la coada.
    Keep walking...

    Comment


    • @Fanez, eu am 2x RCA, asigurarea obligatorie pe casa + facultativa si asigurare de calatorie anuala si primesc 20% reducere la toate (mai putin la CEDAM), dar sunt clientul lor de vreo 10 ani (pe Logan1 am avut si casco la ei) :-)


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • Salutare dragi loganisti,intenționez să achizitionez un autoturism Dacia Logan nou imediat ce de suplimentează fondurile pentru Programul rabla și aș dori să știu cum de procedează cu asigurarea îmi face dealerul pe loc la ridicarea mașinii ,la voi cum a fost?

        Comment


        • Originally posted by Ion Galaion View Post
          ...cum de procedeaza cu asigurarea îmi face dealerul pe loc la ridicarea masinii...?
          Da. Nu te lasa sa iesi pe poarta cu masina fara RCA.
          Scrie mai sus despre asta.

          Comment


          • Și îmi face la firma lor sau că la broker aleg eu firma?0

            Comment


            • Poti sa-ti faci si tu, ideea e ca trebuie sa ai RCA ca sa pleci cu masina.


              Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Nu iti face dealerul, pur si simplu sunt persoane de acolo care sunt si brokeri de asigurari.

                Comment


                • Originally posted by Ion Galaion View Post
                  ...imi face la firma lor sau ca la broker aleg eu firma?
                  Au broker acolo. Au cateva firme cu oferta speciala, adica mai ieftin daca faci la ei decat daca-ti faci in alta parte la acelasi asigurator. Poti sa alegi dintre cele 3-4 care au contract cu ei.

                  Comment


                  • Da de unde, la rca e acelasi pret peste tot, indiferent la ce broker o sa inchei asigurarea.

                    Comment


                    • Originally posted by Silviu View Post
                      Ci...

                      ~~~~

                      Eu am primit raspuns de la Allianz referitor la clasa B/M de pe a doua masina (noua) mi-a fost resetata la B0 (desi pe cealalta am B8): trebuie sa trimit o copie dupa factura masinii si voi beneficia tot de B8 si pe a doua masina.

                      ...

                      Mai mult, cei ce va cumparati masini noi si aveti deja una si RCA cu clasa B/M, puteti sa trimiteti factura proforma la asiguratorul la care vrei sa faceti RCA pe cea noua si vi se va actualiza clasa B/M cu cea pe care o aveti deja.
                      Daca retrogradezi pe o masina cand ai un incident/accident din vina ta, retrogradezi automat si pe a 2-a?

                      Comment


                      • Brokerul poate renunta la comision, sau o parte din acesta, pe care il platesc firmele de asigurari (cca 7-10%) si in felul acesta polita poate fi mai mica decat la alti brokeri.
                        Nu prea se fac asemenea pomeni, dar fiindca veni vorba cum poate fi obtinuta o polita ieftina.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          Daca retrogradezi pe o masina cand ai un incident/accident din vina ta, retrogradezi automat si pe a 2-a?
                          Da, deoarece trebuie sa ai aceeasi clasa B/M pe toate politile RCA pe care le detii.
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • Atunci ai (am) pus-o, cu ocazia primei daune.
                            Ma rog, cei fara daune decontate sunt avantajati. Pana acum as fi avantajat, vedem pe viitor.
                            Last edited by mr.K; 5 September 2017, 14:33.

                            Comment


                            • S-au sucit, rasucit si pana la urma au constat ca cea mai buna metoda de a strange bani la buget este sa ai aceeasi clasa bonus pe toate masinile inmatriculate, ca penalizarea finala sa fie aceeasi pe toate masinile.

                              Comment


                              • Mie asa mi se pare mai corect. Comportamentul in trafic nu e dat de combinatia sofer-autovehicul ci exclusiv de sofer.

                                Ideea este ca mai nou poti specifica daca sunt mai multi soferi pe masina sau daca nu conduci tu masina si atunci se schimba clasa B/M. Tot de la Allianz citire.

                                Dar nu am primit alte detalii si nici nu am intrebat deoarece nu sunt in situatia de a reinnoi si masina veche ce nu o mai conduc eu ci tatal meu.
                                Last edited by Silviu; 5 September 2017, 14:53.
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google