Sfat Achizitie Masina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat Achizitie Masina

    Va salut baieti. Sper sa nu deranjeze postul meu pentru ca nu are legatura cu loganul.

    As dori sa imi cumpar una din cele doua masini :

    1. Opel astra H gtc (1.7 diesel 101 cp)
    2. fiat grande punto ( 1.4 T-jet 120 cp)

    Daca stiti cate ceva despre ele va rog sa ma ajutati cu un sfat.
    Probleme motor , fiabilitate etc.

  • #2
    Poti sa cauti pe aici:

    Comment


    • #3
      Originally posted by Vali. View Post
      Va salut baieti. Sper sa nu deranjeze postul meu pentru ca nu are legatura cu loganul.

      As dori sa imi cumpar una din cele doua masini :

      1. Opel astra H gtc (1.7 diesel 101 cp)
      2. fiat grande punto ( 1.4 T-jet 120 cp)

      Daca stiti cate ceva despre ele va rog sa ma ajutati cu un sfat.
      Probleme motor , fiabilitate etc.
      Eu as evita diesel sh mai ales daca ai multe drumuri scurte prin oras.
      In rest depide de km, stare tehnica, pret ...
      Logan GPL 1.4

      Comment


      • #4
        in necunostiinta deplina de cauza, as alege opel. fiat-uri inca n-am vazut, sa nu fie "aburite" de ulei pe la imbinari/garnituri. nu stiu sa consume ulei, dar le place sa-l scurga cate-o picatura drept e ca nu vorbesc de motoare mai noi, ci de masinile de la finele anilor '90, inceputurile anilor 2000, alea cateva pe care le-am vazut. probleme deosebite nu stiu sa fi avut proprietarii cu ele.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #5
          va multumesc baieti. Sfaturi astept in continuare. As merge pe fiat ( dupa 2005) ... dar nu prea cunosc multe despre masina. Tin sa precizez ca nu voi face multi km pe an , aproximativ 10.000

          Comment


          • #6
            Am avut Fiat Croma i.e. 2.0 L (parca model '88, nu mai stiu) oricum modelul ala avea 11 motorizari. Super motor, super confort, super senzatie la volan, super manevrabilitate. Am un coleg care are Fiat Punto model dupa 2005 si mi-a zis ca-l rupe la piese de schimb si consumabile.
            Mi-as fi luat Fiat daca era cu 2500 de euro mai ieftin, Opel Astra daca era cu 2000 mai ieftin, dar "m-am incadrat" la Logan (vorbesc de masini noi). Am constatat ca Fiatul e costisitor, iar la Opel depinde cum il nimeresti.
            Zici si eu din ce am vazut pe diverse forumuri si din ce mi-au zis colegi care poseda astfel de marci.

            Comment


            • #7
              Pi ... d-i înainte c aa am pit i eu... si coafura rezist(din 2006 i înc merge) totul depinde de tine.

              Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
              Last edited by vitriol; 5 September 2017, 09:23. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #8
                As avea si eu nevoie de detalii despre Skoda Octavia tour, fabricatie 2007, motor de 1.9 TDI, 85.000 de km. Adica, fiabilitate, probleme cu astfel de model etc.
                Multumesc.

                Comment


                • #9


                  din cate stiam exista 2 tipuri de injectoare la 1.9 tdi, unele mai rezistente si unele mai problematice. Trebuie sa aflic odul motorului si sa citesti daca exista probleme cunoscute.
                  Apoi trebui cercetat si sitemul 4x4 daca e fiabil sau nu.
                  85 000 de km in 10 ani sunt foarte putini, trebuie verificati la reprezentanta si la daunele de pe asigurari.
                  Logan GPL 1.4

                  Comment


                  • #10
                    1.9 8v TDI 1,896 cc (115.7 cu in) 4 cyl SOHC PD 100 PS (74 kW; 99 hp) at 4000 rpm 240 N·m (180 lb·ft) at 1800–2400 rpm ATD/AXR 2000–2010

                    foarte fiabila. model invechit , dar piese extrem de ieftine. si nu rugineste :P
                    am vazut octavia 1 cu motor axr cu peste 400.000 km facuti fara probleme.
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • #11
                      Ok, multumesc.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Fanez View Post
                        As avea si eu nevoie de detalii despre Skoda Octavia tour, fabricatie 2007, motor de 1.9 TDI, 85.000 de km. Adica, fiabilitate, probleme cu astfel de model etc.
                        Multumesc.
                        AXR am si eu in familie.Inca e tanara cu putin peste 75.000 km.Nicio problema pana acum.Daca gasesti una cu putini km e de luat!
                        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                        Comment


                        • #13
                          Cica motorul ar fi ALH (???)

                          Comment


                          • #14
                            Asta.i si mai rezistent,fiabil insa are 90 cp fata de 101 AXR.
                            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                            Comment


                            • #15
                              Exact ce-i trebuie. Pana la urma s-a hotarat s-o cumpere. Nu-mi nai aduc aminte cat a zis ca da pe ea.
                              Multumesc pentru raspunsuri.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google