TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mariusstf View Post
    Buna ziua. Sunt pus in situatia de a schimbat discurile si placutele de frana , masina este 1.5 dci de 85cp cu discuri ventilate. Eu inclin spre ATE pentru discuri. Vreau un sfat pentru placute, sa nu imi scartaie( ORIGINAE, TRW...ETC) !!! Cine ma poate ajuta cu un sfat, as fi recunoscator?
    ATE+placute de origine.

    Comment


    • Sau ATE cu placute ATE.

      Comment


      • Discuri ATE cu placute ATE = frana beton, dar mai scartaie.

        Vreau un sfat pentru placute, sa nu imi scartaie

        Comment


        • Deci la discuri ate.ul e baza. Cred ca asta va fi. La placute tot ma tenteaza sa merg pe original, setul anterior fara sa mint am cu ele in jur de 60k km si chiar arata foarte bine si acum, cea ce ma face sa aleg tot original.

          Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

          Comment


          • Nu cred ca placutele de origine se imperecheaza bine cu discurile ATE; din ce stiu, discurile de origine, nu sunt produse de ATE.
            Poti alge varianta de origine si ai garantia unei plieri perfecte disc-placute.
            Brembo+ FDB 1781, sigur nu scartzie.
            In fine, poti experimenta; pe banii tai, evident.
            ...
            Pana una alta, peste 125 de mii cu discurile de origine (TRW) si ~50 de mii cu FDB 1781.
            Last edited by IancuMIC; 13 September 2017, 09:33.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Trw, dar ce model ca sunt multe tipuri, de aceea am si intrebat pe aici??

              Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

              Nici sa experimentez nu vrea, bani se fac greu[emoji52]

              Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk
              Last edited by mariusstf; 13 September 2017, 09:45. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Originally posted by mariusstf View Post
                Deci la discuri ate.ul e baza. Cred ca asta va fi. La placute tot ma tenteaza sa merg pe original, setul anterior fara sa mint am cu ele in jur de 60k km si chiar arata foarte bine si acum, cea ce ma face sa aleg tot original.

                Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk
                mergi pe placute de origine. eu am avut brembo cu fdb 1781 si incepusera sa scartaie, desi se spune ca n-ar fi asa. anul asta am pus placute oem si problema a disparut. discurile sunt brembo. mi se par bune.

                Comment


                • Deci voi ramane la combinatia ate si placute oem. Sper sa fie ok.

                  Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                  Comment


                  • eu am discuri ate si placute ate si confirm ca scartaie destul de serios.

                    sunt la al doilea set de placute pe discurile astea (ambele ate), primele scartaiau ceva mai rau decat astea.

                    eu data viitoare voi merge pe placute si discuri de origine.
                    Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                    Comment


                    • pai schimbi discurile dupa doua seturi de placute ?! poti sa pui doar placute oem si nu cred ca mai scartaie.

                      Comment


                      • pai schimbi discurile dupa doua seturi de placute ?...
                        In functie de placute poti sa le schimbi si dupa primul set. Placutele Bosch (made in germany) mi-au facut discurile de origine (din fabrica) varza.

                        Comment


                        • Nu stiu exact daca voi schimba discurile dupa setul asta (al doilea) sau dupa inca unul.

                          Discurile de fabrica originale m-au tinut un set de placute din fabrica, unul oe si inca unul trw (putin peste 60.000km). e drept omoram cam tare masina in tinerete )
                          Last edited by bossake; 18 September 2017, 02:14.
                          Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                          Comment


                          • Salut, etierii+portetrierii de logan 2 2013 se potrivesc pe vechiul logan ?
                            Mp3-ul din totare este din 2006 1.4 + ABS are discuri pline de 259 si vreau sa fac upgrade la sistemul de franare
                            Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.

                            Momentan am achimbat plachetii Ferodo Premier
                            Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                            Comment


                            • Upgrade la tigaia ta sunt etrierii de van ph1 si ph2
                              Logan 2 are frane minuscule
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • ce combinatie de discuri + placute de frana recomandati pentru un Logan Preferance 1.4 MPI din 2005? As dori sa nu scartaie. multumesc!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google