Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Furtuna se vede si in tarifele Uber si Taxify: Preturi de 3,9 ori mai mari http://wall-street.ro/ws214208

    Comment


    • Originally posted by Costi-bc View Post
      aia te despagubesc daca asa scrie in contract , macar...
      Corect. In contract scrie "calamitati naturale", asta nu e calamitate. E doar sacâz. Trebuia sa-ti cada un avion in cap, sa fie cutremur de 10 grade, sa pi e vreun asteroid, nu asa... o rafala de vant.
      Nu cumva acoperisul ala care a zburat era "bramac-rezista 60 de ani!"? Era cam asemanator cu ce aratau aia in reclama.
      In alta ordine de idei: iti asiguri casa si dai bani cu ghiotora. Esti obligat prin lege. Cum vine asta: "stai putin ca asta nu se pune! Nu ne asteptam la asa ceva...."? Pentru ce m-am asigurat? Aaaa ...daca iei foc si e din vina ta ( intotdeauna va fi vina ta) nu platim. Daca te trazneste, n-ai avut paratraznet, nu platim. Daca te ataca teroristii, nu platim ca nu e inclus, daca e cutremur, nu platim ca esti asigurat pentru cutremur de 4.2 si a fost 4.3... aaaa... platim doar. Esti obligat prin lege.

      Comment


      • In alta ordine de idei: iti asiguri casa si dai bani cu ghiotora. Esti obligat prin lege. Cum vine asta: "stai putin ca asta nu se pune! Nu ne asteptam la asa ceva...."?
        Nu dai bani cu ghiotora, dai 20 de euro amarati ca sa asiguri o casa de zeci de mii de euro.
        Scrie clar ce asigura polita aia obligatorie.
        Vrei mai mult? Faci o polita d'aia neobligatorie, si acolo pui tu ce mai vrei pe langa casa: bunuri, nevasta, motanul etc.

        Si polita aia e atat de obligatorie, ca nici pentru 50% dintre locuinetele din Romania nu exista acea polita.
        Last edited by mr.K; 21 September 2017, 08:40.

        Comment


        • În legea privind PAID care emite PAD-ul, dezastrul este definit drept: cutremur, alunecare de teren, inundatii.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Nu dai bani cu ghiotora, dai 20 de euro amarati ca sa asiguri o casa de zeci de mii de euro.
            Scrie clar ce asigura polita aia obligatorie.
            Vrei mai mult? Faci o polita d'aia neobligatorie, si acolo pui tu ce mai vrei pe langa casa: bunuri, nevasta, motanul etc.

            Si polita aia e atat de obligatorie, ca nici pentru 50% dintre locuinetele din Romania nu exista acea polita.
            Lasati, cunoastem.
            Scrie "calamitati naturale". O fi vreun OZN care da buzna in casa ta "calamitatea" aia? Imi faci mie "asigurare facultativa obligatorie". Adica e facultativa dar ma obligi s-o fac? Ce conteaza cat costa casa si cat e polita? Tu imi dai banii pentru care m-am asigurat si conform contractului.
            Nu vorbesc de PAD.
            Last edited by Fanez; 21 September 2017, 10:45.

            Comment


            • Originally posted by Fanez View Post
              Lasati, cunoastem.
              Scrie "calamitati naturale".
              Scrie `dezastre naturale` si se specifica ce inseamna asta. `dezastru natural` este o definire generica. Tot timpul aceasta sintagma este urmata de enumerarea fenomenelor naturale acoperite de polita.

              Nu vorbesc de PAD.
              Daca nu vorbesti de PAD atunci una facultativa iti acopera si decopertarea acoperisului in cazul fenomenelor extreme, dar nu platesti doar 20Euro/an.

              Singura problema o reprezinta ANM care nu a fost in stare sa incadreze fenomele din Vest corect, cand trebuie si acum asiguratorii (unii nu toti) fac mofturi si nu vor sa despagubeasca in anumite cazuri.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                Nu dai bani cu ghiotora, dai 20 de euro amarati ca sa asiguri o casa de zeci de mii de euro.
                si 20 de euro sunt bani multi daca ii dai degeaba. ai citit asigurarea ?! am facut-o doar o data si mi-a trecut.
                se asigura doar peretii interiori. daca sunt peretii dintre tine si vexin se considera comuni si nu sunt acoperiti. eram asigurat doar impotriva inundatiilor (la etajul 2 ?! ). nu zicea nimic de incendii si parca nici de cutremure.
                oricum, tin minte perfect ca erau bani dati degeaba. iar suma asigurata era de max 10 mii eu. doar zugravutul e atata.

                Comment


                • Asigurarea aia-i fix o chestie trista in pantaloni.
                  Eu de exemplu, sunt asigurat in banat pentru cutremure...in conditiile in care cel mai mare cutremur este cand sunt balonat...si istoric vorbind...ultimul cutremur care s-a simtit a fost un soi de apa de ploaie.
                  Schema este facuta pt zona de est/sud-est.
                  Eu pentru locuinte...ca sa fiu asigurat calumea...a trebuit sa-mi fac asigurare separata...asta ca sa o asigur pentru alte cataclisme.
                  SI eu m-am uitat peste asigurarea obligatorie...care-i valabila in principiu doar in cazul inundatiilor daca stai mai sus de etajul III, cutremurelor daca esti in zona non-seismica, alunecari de teren pe campie (aici sunt zone, unde daca te uiti atent...intr-o zi buna...vezi satul de la 11-12 km...mai mare piedica este curbura pamantului decat terenul in sine). Si daca totusi se intampla (!?)...tot nu-i valabila daca......si completati voi pe linia punctata ce vreti...99% sigur o nimeriti

                  Comment


                  • Originally posted by Fanez View Post
                    Asta inseamna preventie, nu e ca politia ascunsa in boscheti sa te prinda cu viteza, sa te amendeze. E ca politia "la vedere" (eventual cu girofar aprins) ca sa nu depasesti viteza legala.
                    S-au luat masuri de precautie si preventie. Nu stii cu ce viteza bate vantul pana nu-l masori, poti doar sa apreciezi si sa iei masuri.
                    Intr-o societate needucata, preventia de genul asta e sora cu prostia; creezi haos prin stiri de-astea, dandu-le alarme unora care n-au auzit alarma in viata lor.
                    daca lucrezi la anm si ai imaginile din satelit, radare doppler (au fiecare echipa din dtm, f1, deci nu-s cat bugetul bucurestiului pe 3 ani), stii al dracu de bine cu cat bate vantul. vezi incotro merge furtuna, poti face niste estimari destul de realiste cu privire la directia si intensitatea necazului. tin minte cum acu' vreo 10-15 ani i s-a transmis lui Schumacher ca-n 17 minute va incepe furtuna pe juma'te de circuit, al dracu cum in 16 minute a venit ploaia si totusi juma' de circuit era la soare. Spa Francorchamps, 2005, daca nu ma insel...
                    noi, in 2017, ca urmare a unei "preventii", ne-am blocat pe strazi (cea mai tampita idee, sa iesi din cladire) si daca venea ceva cum a fost la timisoara, bucurestiul avea 4000 de morti, nu 8.
                    cazul2: acu 2 zile, mexic: alarma de cutremur, exercitiu. dupa o ora, cutremur real. toata lumea a ignorat alarmele, crezand ca e vorba de exercitiu. si aia, tot ca noi in povestea cu "vine lupul la oi".

                    Originally posted by Fanez View Post
                    ...Trebuia sa-ti cada un avion in cap....
                    ala e accident, nu calamitate
                    Originally posted by Fanez View Post
                    daca iei foc si e din vina ta ( intotdeauna va fi vina ta) nu platim. Daca te trazneste, n-ai avut paratraznet, nu platim..
                    corect. pt ca n-ai impamanatre corect realizata, conform legii. arata-mi unul cu o impamantare corect facuta...din maxim 5 proprietari de case. la bloc, ce sa vezi? nu prea ai impamantare deloc...
                    Originally posted by Fanez View Post
                    Daca te ataca teroristii, nu platim ca nu e inclus... Esti obligat prin lege.
                    la "casco", pt suma corecta, ti se despagubeste. daca nu iti faci doar asig obligatorie, esti despagubit pt o gramada de rahaturi. eu am la apartament asig de 100 de euro anual (obligat de banca, nu ca-s eu tampit si n-am ce sa fac cu banii) si-ti asigura si prabusirea lunii pe pamant.
                    nici la rca nu-ti repari masina proprie daca dai ca bou in gard, decat pe casco. pe alti bani, in mod evident...

                    PS: nu contest ca legea e prost facuta si asig aia "obligatorie" nu e o idiotenie.
                    Last edited by Seba; 21 September 2017, 15:32. Reason: Automerged Doublepost
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • si-ti asigura si prabusirea lunii pe pamant.
                      Am si eu asigurare "facultativa obligatorie" de la banca si nu acopera decat incendii, cutremur peste 7 grade si prabusirea avionului peste etajul 2.
                      Desigur, incendiile sa nu fie provocate de tine sau din vina ta (cum ziceam mai sus).

                      Comment


                      • Iara compari mere cu pere. Aia de la banca, obligatorie, e tot o asigurare ieftina cu putine beneficii.

                        Dar daca iti faci una cu 150-200Euro/an (cel putin) ai sa vezi ca ai mai multe beneficii...
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Asigurarea mea facultativa costa cca. 85 euro pe an si cuprinde mai multe riscuri. Pana acum am apelat o singura data la ea, cand mi s-a stricat centrala termica (in plina iarna!). Dosarul de dauna a fost intocmit foarte rapid de asigurator, fara sa mi se puna niciun fel de bete-n roate. Reparatia centralei a costat cca. 350 euro si a fost acoperita integral de asigurator, ceea ce inseamna ca mi-am recuperat primele de asigurare platite pe vreo 4 ani de zile. Pe scurt, am fost foarte multumit de modul cum mi s-a rezolvat problema.
                          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                          Comment


                          • Hmm. Asigurarea nu acoperă decât stricăciuni din cauze externe, nu din motive de calitate a materialului. Ai avut vreun accident care a deteriorat centrala?

                            Comment


                            • Suprapresiune in reteaua de apa potabila, fapt care a condus la fisurarea schimbatorului de caldura. Intrucat a fost a doua oara cand mi s-a intamplat (prima oara fiind tot intr-o iarna, dar atunci am uitat ca am centrala bagata in asigurare si am platit reparatia din bugetul propriu), dupa acest incident mi-am montat un regulator de presiune imediat dupa apometrul de apa rece, inainte de intrarea conductei de apa in locuinta, iar acum nu mai sunt probleme.
                              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                              Comment


                              • si ti-a acoperita asigurarea defectiunea la centrala termica ?! n-am mai auzit asa ceva.
                                presiunea apei tine de apa nova sau de IGO, ce treaba are cu calamitatile si incendiile ?!
                                Last edited by B997NDL; 22 September 2017, 19:16.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google