Jante,model Si Brand

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Înainte să postezi te mai și informezi:

    la R15(X52 Laureate) ai ET40, iar la R16(X52 Prestige) ai ET37 deci
    ET50 pe o mașină cu R16 "apropie" roțile de pe o punte cu 26mm

    X52 = toate modelele,unde B52(Sandero II), L52(LoganII), K52(MCV II)

    Stepway și/sau Prestige implică R16 ET37

    L52 Prestige implică R16 195/55 R16 ET37
    BCross52/KCross52 Stepway implică 205/55 R16 ET37

    Primul link de pe daciashop e roată de X90 nu X52, atenție la model
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #62
      da, si cu ce te deranjeaza ca au cu 26 mm mai putin intre ele ?!
      eu merg cu et 35 de vreo 60 de mii si n-are nimic.
      daca sunt rotile mai apropiate intre ele cu 26 de mm, te rastorni ?!

      baga aici ce date vrei si vezi. eu am mers pe 185/65 r15 et 35 si 185/65 r15 et 50

      rezultat: Suspension clearance: 100% clear (leaves even more room than OEM)
      Fenders clearance: Package 2 will stick out 15 mm (0.6'') farther.
      Acceptable for most cars.
      Wheelwells clearance: The same.
      SPEEDOMETER: The same.


      Last edited by B997NDL; 28 September 2017, 20:37. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #63
        Normal că mergi că nu ai ESP, și doar o valoare de index tahimetric în ABS și să nu uit... nici nu ai X52

        La X52 ai doar astea
        Value of the tachometric index X depending on tyres
        185/65/R15 X=1895
        195/55/R16 X=1891 (aluminium wheel rims)
        195/55/R16 X=1903 (steel wheel rims)
        205/55/R16 X=1928
        205/45/R17 X=1879
        205/40/R18 X=1895

        restul nu contează
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • #64
          si cu ce influenteaza asta ET-ul ?! ce treaba are circumferinta anvelopei cu distanta dintre roti, atata timp cat respecti dimensiunile jantei si ale anvelopei ?!

          Comment


          • #65
            Blocul ABS-ESP știe că R15 are ET40, R16 ET37 și R17/18 ET35din indexul tahimetric - nu vrei să te dai cu un X52 cu esp off - X90 e mic copil la instabilitate

            Sursa oficială Dacia cu privire la

            Originally posted by B997NDL View Post
            "... producatorii auto permit anumite tolerante pentru acest ET, de pana la 1,5 cm catre exteriorul masinii in asa fel incat sa nu existe riscuri majore ca roata sa atinga parti ale caroseriei in timpul rularii. "
            că altfel e pe sistemul mi se pare..., am auzit..., cred că...

            P.S. La X52 nu ai decât(sau ai doar) 6J, nu 6,5J nu 7J R15 sau R16
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • #66
              Sa inteleg ca o sa am probleme cu ET35 si 7j pe parte de ABS-ESP?

              Comment


              • #67
                Originally posted by t0rquemada View Post
                Blocul ABS-ESP știe că R15 are ET40, R16 ET37 și R17/18 ET35din indexul tahimetric - nu vrei să te dai cu un X52 cu esp off - X90 e mic copil la instabilitate
                P.S. La X52 nu ai decât(sau ai doar) 6J, nu 6,5J nu 7J R15 sau R16
                Da, nici nu ştii câtă dreptate ai ... Acum îmi dau seama de ce am văzut ameţit de cap calculatorul ABS ESP la mine, jantele originale 6Jx16 ET37 roata de rezervă janta 5.5Jx15 ET40, jantele aluminiu pentru vară 6.5Jx16 ET35 aşadar normal că l-a luat de cap ... Şi tu pe noi ...

                Comment


                • #68
                  Era vorba de ET50 în loc de ET37 dar, ca de obicei, pe lângă.

                  Sunt curios ce o să mai ziceți voi ăștia cu alte dimensiuni la roți decât cele omologate, în caz de accident cu expertiză
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • #69
                    Da, maistre troq, exact cum ziceam, ET37 jante tablă "structurale" ( den Reno ) 6Jx16 Stepway
                    Vrei o poză ?

                    Mulţumesc de urările cu accidentul, scuze că n-o să-ţi dau ocazia să mă vezi la ştirile Protv. Îţi doresc asemenea.
                    Last edited by bogdan_cr; 29 September 2017, 12:07.

                    Comment


                    • #70
                      Eu am mașina echipată legal 185/65 R15 ET40 pe jante 6J15 și vara și iarna, spre deosebire de alții
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • #71
                        Da, tu ca orice cetăţean responsabil mergi "decât" cu jante aprobate de şefii tăi de la Reno, nu ca noi ăştilalţi care poate vrem şi altceva de la viaţă

                        Comment


                        • #72
                          Salutare! Am montat jante cu ET 50 pe un Prestige 2017, cu anvelope de iarna. Le aveam de la masina precedenta, momentan nu am nici o eroare. La vulcanizare au montat, verificat, nu atinge nimic nici pe fata, nici pe spate. La fel nici carenajele nu sunt incomodate.

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by t0rquemada View Post
                            Eu am mașina echipată legal 185/65 R15 ET40 pe jante 6J15 și vara și iarna, spre deosebire de alții
                            La fel am si eu 195/55 R16 et37 si vara si iarna, dar as fi vrut sa iau pt vara din aliaj numai ca pur si simplu nu am gasit nimic la aceleasi specificatii cu jantele de fabrica. Aici Renault are o mare bila neagra, nu este posibil sa comercializezi ceva pt care sa nu asiguri 2-3 variante de schimb pt utilizatori.(e bataie de joc).

                            Comment


                            • #74
                              Aici problema e la utilizator, trebuia să se informeze înainte de achiziție. Se știe încă din 2014 că pe 16 Dacia are monopol cu 195/55R16 91H - e dreptul producătorului să folosească ce vrea el, că de aia avem economie de piață
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • #75
                                Am observat ca in catalogul de accesori exista niste variante de jante de aliaj precum Altica 195/55 R16 ET40. Aceasta ar fi ok de utilizat? Ma refer in ceea ce priveste functionarea buna a ESP-ului.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google