Revizie 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • D-ta nu ai Carnet de intretinere?
    Attached Files
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Originally posted by ovidiu-pit View Post
      Ba spune fals in citatul gasit de mine.La el faceam referire si nu la ce au scris altii mai sus.In citat e mentionat 40000 km sau 2 ani.
      40000 km la 2 ani, nu scrie ”sau”, practic 20000 km/an.

      Comment


      • Originally posted by IancuMIC View Post
        D-ta nu ai Carnet de intretinere?
        Am , dar nu-l am cu mine.Acum sunt plecat inafara, de aia si intreb pe aici

        Originally posted by aris86 View Post
        40000 km la 2 ani, nu scrie ”sau”, practic 20000 km/an.
        Scuze, ai dreptate, nu am citit cum trebuie.Nici eu si nici un forum intreg nu si-au dat seama, toti se mirau ca se face la 2 ani )

        renault, reno, sandero, logan, clio, megane, laguna, scenic, estate, sedan, bicorp, forum, comunitate, club, discutii
        Last edited by ovidiu-pit; 14 October 2017, 21:45. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Tot forumul cu mici exceptii stie ca se face la 20.000 de km sau un an, la primul termen atins. Adica ori un an, ori 20.000 de km daca i-ai facut in mai putin de un an.

          Comment


          • Consilierul de vanzari trebuie sa comunice faptul ca revizia se efectueaza la 20k km sau 1 an. Bun, sa zicem ca uiti asta, avand in vedere ca dureaza cel putin 1 luna (asta daca nu iei ceva de pe stoc) pana ti se livreaza masina. In momentul predarii catre client, agentul de livrari TREBUIE sa precizeze din nou aspectul mai sus mentionat, revizie la 1 an de zile sau la 20k km, care e primul. De asemenea, clientul TREBUIE sa citeasca manualul. Din 3 surse, este imposibil ca cel putin una sa nu te informeze despre aspectul reviziilor.

            Comment


            • Originally posted by IancuMIC View Post
              D-ta nu ai Carnet de intretinere?
              Nici eu nu am carnet de intretinere.La revizia de 1an mi-a pus stampila in Manualul de Utilizaare.

              Comment


              • In schimb, colegu' are dar nu l-a citit.

                Originally posted by ovidiu-pit View Post
                Am , dar nu-l am cu mine.Acum sunt plecat inafara, de aia si intreb pe aici
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Originally posted by Crs. Sandel View Post
                  Consilierul de vanzari trebuie sa comunice faptul ca revizia se efectueaza la 20k km sau 1 an....
                  Cand iei masinuta ti se da o foaie pe care scrie toate astea. Ca-ti zice ala sau nu... de dat o "hartie" ti se da o data cu "cartea masinii".
                  Acum nu mai am "carnet de intretinere", intretinerea se evidentiaza in "cartea de instructiuni" sau cum s-o numi. Un fel de "Cartea tehnica".

                  Am postat o poza cu respectiva foaie in topicul cu ulei.
                  Last edited by Fanez; 15 October 2017, 14:34. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Sincer de spus, nu mi-au spus atunci decat " Felicitari, sunt ale dumneavoastra.Toate actele le aveti in masini.Poftiti cheile!Nu uitati sa alimentati la prima benzinarie".Atat.
                    Si cate hartii si carti .. mi-au dat atunci... si cate am vazut ca trebuie sa fac pt inmatriculare m-au dat gata.Si am citit de prin ele. Dar una e sa citesti si alta e sa retii
                    Eu nu am mai trecut prin asta niciodata si nici cine sa ma indrume n-a avut.Si daca intrebam unii spuneau intr-un fel altii in altul..cum suntem noi romanii "priceputi la toate ".
                    Normal, cartea e carte si tot ce e scris acolo nu lasa interpretari.Dar numai sa stii unde si ce sa citesti.
                    Last edited by ovidiu-pit; 15 October 2017, 15:10.

                    Comment


                    • Daca nu e cu suparare, cati ani ai?
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Ce importanta are?

                        Comment


                        • Nici mie nu mi-a dat foaia de întreținere, însă am mai spicuit prin manual și aia a fost. În 2009, marketingul dacia a fost agresiv, ca să ia ochii la oameni cu 1,2, însă nu e nicio scuza ca în prezent nu ai folosit.
                          Garanția la motor e în mana lor, dacă vor sa îți mai acorde bine, dacă nu aia e, data viitoare deschide ochii ca să nu deschizi punga.

                          Comment


                          • Originally posted by aris86 View Post
                            1 an sau 20000 km, nu spune fals, tu ce ai crezut ca un ulei chiar duce 40000 km?
                            Sunt uleiuri care duc si mai mult
                            Depinde de constructia motorului

                            Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
                            sigpic

                            Comment


                            • Sunt uleiuri despre care se zice ca tin 30.000-40.000 de km. Recomandarea "motorului" este sa-l schimbi mai devreme. De ce as tine un ulei 20.000 de km? Pai bucuria mea de a-l schimba vine la 3 ani? pana atunci nu ma mai bag si eu pe sub masina?
                              Daca vreau sa vand masina peste un an, nu ma intereseaza uleiul, daca o tin 5-6 ani, sa fie corespunzatoare.... zic si eu...

                              Comment


                              • Originally posted by IancuMIC View Post
                                In schimb, colegu' are dar nu l-a citit.
                                Nu sunt nici eu 100% sigur ca am carnet de intretinere.Cand ajung in tara o sa ma uit.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google